Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Balkanlardaki Osmanlı Eserleri

  Balkanlardaki Osmanlı Eserleri


  Arnavutluk


  1-Muardiye Camii: Muradiye Camiiİkinci Sultan Murat Varna’da Haçlı ordularını yenince Edirne’ye dönüşte bir şükür ifadesi olarak bu camiyi yaptırdı.

  Hicri 839 (1435) senesinin 10 Muharrem günü ibadete açıldıOrhan Beyin Bursa’da yaptırdığı cami örnek alınmıştır Kalemkar işçiliği ve çinileri ile gerçek bir şaheserdir Çinili ilk minaresi 1572 depreminde yıkılmış ve 1754’te Birinci Mahmut çinisiz bugünkü tek şerefeli minareyi yaptırmıştır Caminin iki büyük kubbesinin arasında bulunan kemer kalem işlemeleriyle duvarlar çiçek motifli çinilerle süslüdür.
  2-Bekarlar Camii:Arnavutlukta bir Osmanlı camisidir.


  3-Mangalam Mahallesi:Bekarlar camiinin yanında bir mahalledir.
  4-Halvetiye Tekkesi: Halvetiye Tarikatının bu adla isimlendirilmesinin sebebi ne olursa olsun bir Osmanlı mutasavvıfı olan Niyazi-i Mısn (ö.1105/1694)'nin tarikat isimlerini birer izafet olarak görmesi oldukça ilginç ve önemlidir.Halveti Tarikatı tarafından yapılmıştır.


  5-İskodra Köprüsü:Arnavutlukta bir Osmanlı körüsüdür.Tek halkası vardır.  6-Ethem Bey Camii: 18.yüzyılda Tiran valisi Ethem Bey tarafından yaptırılmıştır. Ülkede komünizm yıllarında Camiiler bir bir yıkılırken bu küçük ancak tarihi Ethem Bey camiine dokunulmamıştır. .Camii1990 yılına kadar müze olarak kullanılıyordu.Caminin içinde Ethem Bey'in ve eşinin mezarları bulunmaktadır.


  Bosna Hersek


  1-Yeni Camii: Karşısında 1 kilise vardır.Osmanlının Bosna Hersekteki bir camisidir.Bir Minaresi vardır.

  2-Tekke Camii:Hakkında fazla bilgi yoktur.Bir Bosna Hersek Camiidir.


  3-Mostar Köprüsü: Mostar Köprüsü (Boşnakça: Stari Most) Bosna-Hersek'in Mostar şehrinden geçen Neretva Nehri üzerinde Mimar Sinan'ın öğrencisi Mimar Hayreddin tarafından 1566 yılında inşa edilen köprü. Mimar Hayreddinprü için 456 kalıp taş kullandı. Köprü çevresindeki kente adını da verdi. Mostar Hersek bölgesinin ana kenti oldu. Neretva Nehri'nden 24 metre yüksekte 30 metre uzunluğunda 4 metre genişliğinde olan Mostar Köprüsü dönemine göre gelişmiş bir teknolojiyle inşa edildi. Köprü inşa edildikten sonra yakınındaki şehre ismini verdi.Yıkılıp tekrar inşa edilmiştir.


  4-Gazi Hüsrev Bey Camii: Gazi Hüsrev Bey Camii Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna'nın kalbi sayılan Başçarşı'da yer almaktadır. Bey Camii olarak da bilinir. Osmanlı mimarisinin en göze çarpan eserlerinden biri olup Bosna Sancak Beyi Gazi Hüsrev Bey tarafından 1531 yılında Mimar Sinan'a inşa ettirilmiştir.Bosna Savaşı sırasında Saraybosna'da yer alan tüm kültürel ve dinî eserleri ortadan kaldırmayı amaçlamış bulunan Sırp ordusunun başlıca hedeflerinden haline gelmiştir. 1996 yılında dış yardımlarla tamir edilmiş olmakla beraber Suudi Arabistan tarafından sağlanan malî desteğin etkisiyle aslına sadık bir şekilde Osmanlı mimarisine uygun biçimde restore edilmiştir.Gazi Hüsrev Bey 1531 ve 1534 yılları arasında aynı camiden Suriye'nin Halep şehrinde de yaptırmıştır.
  5-Gazi Hüsrev Bey Hanı:Gazi Hüsrev Bey için yaptırılan bir yapıttır.Bosna Hersekte yer alır.

  6-Başçarşı Camii: Başçarşı Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna'nın merkezinde yer alan ve 16. yüzyılda kurulmuş bulunan meşhur Osmanlı çarşısında bir camiidir.

  7-Süleyman Paşa Camii: Beylerbeyi Süleyman Paşa için yapılmıştır.

  Bulgaristan

  1-Hacı Veysel Camii:Hakkında tam olarak bir bilgi bulunmamaktadır.Bulgaristan camiisidir.
  2-Cebel Camii: Türklerin Kırcali bölgesine gelişleri 1360 senesini bulur.Büyük göç Anadoludan 1600 lü yılara kadar devam eder Cebel camisinin yapım tarihise 1610 senesidir.

  3-Mustafa Paşa Köprüsü: Mustafa Paşa Köprüsü 16 yüzyıl Osmanlı mimarisi ile kemer şeklinde inşa edilmiş bir taş köprüdür. Köprü bugün Bulgaristan sınırları içerisinde kalan Svilengrad'da Meriç nehri üzerine inşa edilmiştir. Mimar Sinan'ın önemli eserlerinden biri olan köprü 1529 yılında tamamlanmış 1766'daki su taşkınlarıyla zarar görse de 1809 yılında yeniden inşa edilmiştir. 20 kemerden oluşan köprü 300 m uzunluğunda ve 6 m genişliğindedir. Günümüzde Svilengrad şehrinin simgesi haline gelmiştir.

  4-Saat Camii:Hakkında Bilgi Bulunamamaktadır.
  5-Hüdavendigar Camii: Hüdavendigâr Cami olarak ta bilinir Bulgaristanın Filibe (Plovdif-Пловдив) ilinde bulunur Sultan I. Murad (1369-1389) dönemi yapısıdır. Cami Filibe şehir merkezine Osmanlı İmparatorluğunun sembolü olacak şekilde 1363-1364 yılları arasında şehir meydanına inşa edilmiştir. Literetürler Hüdavendigâr cami olarak geçmiştir.


  6-İbrahim Paşa Camii: İbrahim Paşa Camii Balkanlarda Osmanlılar'a ait ayakta kalmış en büyük sanat eseridir. Bulgaristan'ın Deliorman kesiminde Razgrad'da bulunur. UNESCO kataloğunda kayıtlı olan cami Balkanlar'daki üçüncü en büyük camidir.  7-Seyyid Mustafa Paşa Camii:Hakkında genel bir bilgi yoktur.

  8-Kurşunlu Camii: Şebinkarahisar İlçesi Taş Mahallesi Kurşunlu Semtinde yer alır.Caminin Harime giriş kapısında ki kemer dilimlerinde bulunan 4 satırdan ibaret inşa kitabesine göre Kurşunlu Camii inşası 5 yıl sürmüş ve 1586 yılında yapımı tamamlanmıştır.  Yunanistan

  1-Fethiye Camii: Caminin yapım tarihini açık olarak gösteren bir belge yoktur. Sadece 1206 (1791-92) tarihli bir tamir hüccetinden onarıldığı öğrenilmektedir.

  Bu hüccet ayrıca caminin Fâtih Sultan Mehmed vakfından olduğunu da bildirir.

  2-Mustafa Ağa Medresesi: Taksim Hastanesi karşısında bulunan caminin Medresesidir sirkeci Mustafa Ağa ve hanımı Hatice Hatun tarafından 18 yüz yılda yaptırılmıştır


  3-Mustafa Ağa Camii: Taksim Hastanesi karşısında bulunan cami sirkeci Mustafa Ağa ve hanımı Hatice Hatun tarafından 18 yüz yılda yaptırılmıştır  4-İbrahim Baba Türbesi:Şuan Farecikte Harabe halde bir Türbedir.
  5-Hamidiye Köprüsü: Hamidiye Köprüsü İskeçe-Şahin Yolu’nun üçüncü kilometresinde İskeçe’nin kuzeyindeki Samakov çayı üstünde kuruludur.
  Makedonya

  1-Alaca Camii: Alaca Cami Makedonya’nın Kalkandelen şehrinde bu şehirde akan Pena Nehri yakınında yer alır. Cami1438 yılında yapılmış 1833 yılında Abdürrahman Paşa tarafından onartılmıştır.[1] İnce işlemeli görüntüsüyle de ihtişamı olan bir cami örneğidir. Adı da mimari yapısındaki alacalıktan renklilikten kaynaklanır.

  Alaca Cami 1438 yılında yapılmıştır. Caminin mimarı İshak Bey’dir.[2] Dönem camilerinin çoğu bir sultan bey paşa veya bir makam sahibi kişinin mali desteği ile yapılırken Alaca Cami Kalkandelenli iki kız kardeşin mali desteği ile yapılmıştır.


  2-Harabati Baba Tekkesi:Harabati Baba Tekkesi Makedonya'nın kuzeybatısında bulunan Kalkandelen şehrinde yer alır. Şehrin bir kenarında konumlanan bu dinî külliyenin içinde birçok yapı bahçe bulunur. Duvarlarla çevrili tekke külliyesinin büyük ve gösterişli bir giriş kapısı vardır. Kapısı üzerinde kule bulunur.  3-Keçi Köprüsü:Hakkında bilgi bulunamamaktadır.

  4-Serena Camii:Hakkında bilgi bulunamamaktadır.
  5-Yahya Paşa Camii: 16. yüzyılın hemen başlarında yaptırılan Yahya Paşa camii Osmanlı idaresinin zirve dönemlerine rastlamaktadır.

  1492 yılında inşa edilen Mustafa Paşa camii bu topraklardaki Türk mimarisinin ne kadar yüksek bir aşamaya ulaştığını gözler önüne seren en güzel örneklerden biridir.

  1503 ylında Üsküp’te daha bir muazzam kubbeli cami inşa edildi. Sultan II Beyazit’in damadı Yahya Paşa Balkanların o zamana kadar en yüksek minareli camiini inşa ederek 16. yüzyılın başında meydana gelen Türk İslam eserlerine damgasını vurdu.

  Yugoslavya-Sırbistan

  1-Belgrad kalesi: M.S. 85 yılında Romalılar Belgrad’da ilk taştan kaleyi inşa etmişlerdir. Kalenin Romalılardan kalan kalıntıları hala mevcuttur. Bu kale geçtiğimiz ikibin yıl boyunca Belgrad’ın yöneticileri değiştikçe birçok kez yapılmış ve yıkılmıştır. Kale’nin son sahipleri Avusturyalılar ve Osmanlılar olmuştur.


  2-Bayraklı Camii: Bayraklı Camiinin kim tarafından ve hangi tarihte inşa edildiği tam olarak bilinmemektedir. Bu konuda araştırmacıların çeşitli görüşleri bulunmaktadır.

  Kare planlı olarak inşa edilen cami 102 m.'lik bir kubbe ile örtülüdür. Caminin kesme taştan inşa edilen sade bir minaresi vardır.


  NOT: Bunlar başlıca eserlerdir bunun dışında Balkanlarda yüzlerce Osmanlı eseri vardır.

  Alıntıdır.

  Konu Sürmenaj tarafından (01.Mart.2014 Saat 06:50 ) değiştirilmiştir.
  Sürmenaj, Bunu Beğendi.
  Ziyaretçilere, Gizli İçerik!

  ▌│█│║▌█ ██║▌║█ │█║▌│
  T ü r kB u d u n Ziyaretçilere, Gizli İçerik! ö k ü n !

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Harika bir konu olmuş. Eline sağlık.
  Konu Sürmenaj tarafından (01.Mart.2014 Saat 06:30 ) değiştirilmiştir.
  ATSIZ, Bunu Beğendi.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Yunanistan Makedonya Bulgaristan'da kolumu bi atıyorum Osmanlı çeşmesi.. Bacağımı atıyorum han hamam..

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş