Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Üç Kıtadan 12 Osmanlı Prensesi

  Üç Kıtadan 12 Osmanlı Prensesi  NESLİŞAH OSMANOĞLU Sultan Vahideddin ile Halife Abdülmecidin torunu 1921de Nişantaşında bir konakta doğdu. Hanedan defterine Fatma Neslişah olarak kaydedildi. Zaten kendisi bu deftere adı yazılan son kişiydi. 2 Nisan 2012de vefat etti. Hanedanın gözbebeğiydi. Liseyi Fransa Nicete bitirdim. Türkçenin yanı sıra İngilizce Almanca ve Fransızca öğrendim. Osmanlıca ve din dersini evde Arapçayı Mısırda öğrendim. Mısırda at binmeye başladım. Kayak at binme ve deniz sporlarına 60 yaşıma kadar yoğun bir şekilde devam ettim. Büyükbabam Halife Abdülmecid Efendi şöyle der: Telkin edilen vazifelerinizi yapın sultan olduğunuzu hiç unutmayın. Üst üste iki devrim görmek herkese nasip olmuyor. Böylelikle kendimi müdafaa etmeyi öğrendim.


  EMEL NURCİHAN HODO
  Sultan Reşadın torunu 1925te doğdu. Maddi açıdan ailenin diğer üyelerine oranla daha rahat bir hayat sürdü. Tabii bunda eşinin varlıklı olması da etkiliydi. Hayatı yıllardır Ortaköydeki evinde geçiyor. Ne para ne pul ne hanım sultan unvanı. Bunca yaşına rağmen hâlâ annesini bir bebek gibi özlüyor. Ben bebekken annem ölmüş. Mısırda hasta. İyi olunca gelecek dediler. Hep bekledim gelmedi. Sonra kadının biri dedi ki Ne bekliyorsun çoktan öldü. Hariciyede kâtiplik yapan biriyle evlenecektim bir gün iki polis geldi kapıya. Hariciyeciyle evlenemezsin dediler. Eeee iyi dedim. Osmanlı hanedanından biri Hariciyeden biriyle evlenemezmiş. O zaman öğrendim Osmanlı ailesinden geldiğimi. Dolmabahçe Sarayına git otur deseler gitmem. Soğuk bir saray. Kışın da soğuk. Ailemizden kimse Atatürke karşı değil saraydan kim mal çaldıysa ona karşı.


  KENİZE MURAD
  Sultan V. Muradın kızı Hadice Sultanın torunu Fransadaki adı Kenize Hussein de Kotwara yani Kotwara Prensesi Kenize Hüseyin. Gazetecilik yaptığı yıllarda Kenize Mourawd adını kullandı. Hâlâ Pariste yaşıyor ve yazarlık yapıyor. Babamla tanıştığımda 21 yaşındaydım. Mektuplar elime geçmediği için babamın beni sevmediğini düşünmüştüm. Babam mihraceydi. Onun elmaslar içinde yüzen bir kral olduğunu düşünüyordum. 1968 ya da 69du. Hostestim. Türkiyeye hostes olarak küçük mavi şapkamla geldim. Topkapı Sarayına gittim. Rehber sultan portrelerini gösterdi. V. Murad hakkında bir şeyler söyledi. Hayır hiç de değil dedim. Adam nereden bileceksin ki deyince ben de O benim büyük büyükbabam! dedim. Rehber gelip elimi öptü. Evlenemedim. Terk edilme korkusundan paranoyaklaşmıştım. İki defa âşık oldum. Ama sanırım en önemlisi bir politikacıya âşık olmamdı. Kadınlar Mustafa Kemalin yaptığı devrim yüzünden çok şanslılar. Çünkü aksi olsaydı hâlâ haremde olabilirdik. Bu nesil artık son buldu. Neslişah Sultan sonuncusuydu. Bitti! Artık normal insanlarız. Hepsi rüyaydı.

  PERİHAN SAADEDDİN Sultan Abdülazizin torununun kızı 1963te doğdu. Beyrutta büyüdü. Abu Dabide yaşıyor. Uzun yıllar bankacılık yaptı şimdi bir büyükelçilikte çalışıyor. Evlenmedi çocuğu yok. Babam bize saray terbiyesini öğretti. Televizyon karşısında otursak bile kılık kıyafetimize özen göstermemizi isterdi. Damarlarınızda akan kanın kutsanmış olduğunu fark ettiğinizde bu ayrıcalıktan dolayı geçmişinize daha çok saygı gösterme gereği hissediyorsunuz.
  FAZİLE İBRAHİM BERNARD Sultan Vahideddinin kızının Halife Abdülmecid Efendinin oğlunun torunu Pariste dünyaya geldi Mısırda büyüdü sonra tekrar Parise döndü. 16 yaşındayken kendisinden altı yaş büyük olan Irakın üçüncü ve son kralı Faysalla nişanlandı. Evleneceklerdi ama kral ve ailesi öldürüldü. Şu an eski bürokrat ve yazar Jean Alphonse Bernardla evli. Benim adım Fazile İbrahim. Bilenler biliyor prenses olduğumu bilmeyenler için de açıklama gereği duymuyorum. Televizyonda şimdilerde Hürrem Sultan hakkında bir dizi varmış ben görmedim görecek de değilim. Herkes bana felaket olduğunu söyledi. Bir kere bayağılığın son perdesinde ikincisi hep yanlışlar varmış. İnsanların giysileri dekor konuşma tarzı Her şey yanlışmış. Nişanlım Kral Faysal ile iyi anlaşıyorduk. Bu vahşi katliam beni uzun bir süre mahvetti. Filozof değilim. Ama kaliteli bir yaşam sürmek kendini tanımak önemli. İnsan kendisini yavaş yavaş tanıyor.


  NİLÜFER CEMSultan Abdülmecidin torunu Şehzade Burhaneddin Cem Efendinin kızı ABDde doğan ilk sultan. 1953 doğumlu. Cenevrede psikoloji okudu. Halen İsviçrede yaşıyor. 17 yaşında vefat eden kızının adına kurduğu vakıfla dünyada ihtiyacı olan çocuklara yardım ediyor. Çocukken Osmanlı prensesi olduğumu bilmiyordum. Türkiyeye ilk geldiğimde 19 yaşındaydım. Üç hafta kaldım. Beni Topkapı Sarayına götürdüler. Topkapı benim için bir hapishane gibiydi. Çünkü oraya nasıl kilitlendiklerini gördüm o kadınların haremin Çok rutubetliydi burada yaşayanların tüberküloz ve zatürreeden öldüğünü kitaplardan okumuştum. Eski eşim Luigi de Andria ile Caroline Griaudnun (Caroline Koç) evindeki partide tanıştık. İlk görüşte aşktı. Babam bu evliliğe karşıydı. Çünkü Osmanlı ailesine uymuyordu. Katolikti. Kızım Tatianayı öldürdüklerini kanıtlamak için otopsi yaptırdım. Annemle dört avukat tuttuk. Doktorlar ceza almadı. Ona bir şey enjekte ederek öldürdüler. Tüm doktorları silahla vurmak istiyordum.
  HANZADE ÖZBAŞSultan Vahideddinin kızı Ulviye Sultanın torunu 1953te dünyaya geldi. Ne tesadüftür ki okuldaki tiyatro oyununda büyük büyükannesi Hürrem Sultanı canlandırdı. İngilizce ve Almanca biliyor. Halen Kuşadasında anne ve babasından kalan Kısmet Oteli işletiyor. Rahmetli babam doğumumda beni Hürrem diye isimlendirmek istemişse de annem Hürrem Sultanın üvey oğlu Şehzade Mustafanın katline sebep olduğuna inandığı için istememiş. İlkokul öğretmenimiz bizi ayağa kaldırtarak tarih kitabını paragraf paragraf okutuyordu. Nasıl bir tesadüfse öğretmenim Sultan Vahideddinin vatanı ve milletini satarak bir İngiliz gemisine binip ülkeden kaçışını yazan paragrafı Hanzade sen devam et diye bana denk getirdi. Okumaya başladıktan sonra cümlenin nereye bağlanacağını kavrayıp Benim dedem hain değil deyip sınıfı ağlayarak terk etmişim. Aynı olay lise birinci sınıftayken de başıma geldi. Kolejde tarih hocamız ilkokuldan kalma o saçma metotla öncekinden daha geniş bir paragrafı bana denk getirip Hanzade sen devam et diyerek okumamı istedi. Bu defa 14 yaşın heyecanı ve bilgiçliğiyle cevap olarak Size yakışır bu yanlış şeyleri okumak hocam diyerek sınıfı terk ettim bu kez ağlamadım.
  ARZU ENVER EROĞAN Sultan Abdülmecidin torunu Naciye Sultan ile Enver Paşanın oğlu Ali Enverin kızı 1955te Napolide doğdu. İlk evliliğinden bir oğlu var. İstanbulda bir alışveriş merkezinde antika mağazası işletiyor. 11 yaşındayken hâlâ ağzıma yemek veriliyordu. Dadılarla büyümek insana eziklik getiriyor çok yalnız oluyorsunuz. Ben o dönem yanlış anlaşılmasın lütfen ilkokuldayken ne kadar kapıcı çocuğu varsa onlarla arkadaş olurdum. Babama çok ters gelirdi. Sultan olmuşum şu olmuşum bu olmuşum. Ne olacak ki Bizde o işlere meraklı olanlar sultan olmayıp da Sultanım diye gezenler var. Bu titrin kavgasını veriyorlar. Memleketimi seviyorum. Türküm ama kısmen de Osmanlıyım. Hâlâ aklım Osmanlıda onu da itiraf edeyim. Keşke o görkemli günlere geri dönülse padişahlıkla demiyorum sadece dünya üstündeki Osmanlı imajının geri gelmesi anlamında. Dedemiz Enver Paşayı hep kahraman olarak gördük. Bundan da bir adım geri atmayız.
  BALA HODO Sultan Reşadın torunu Rukiye Sultanın torunu 1955te doğdu. Alman Lisesi ardından İstanbul Üniversitesi Alman Filolojisi Bölümünü bitirdi. Bir gün Kuruçeşmede trafik ışıklarında arkasından gelen otomobil duramadı ona çarptı o önündekine önündeki önündekine. İçinden çıkarıldığı otomobil akordeona dönüştü. İşte bu kaza saç ürünlerinden parfüme pek çok ürünün reklam filminde de rol alan dünyalar güzeli kadının hayatını tamamen değiştirdi. Bugün 58 yaşında. İstanbulda yaşıyor çalışmıyor evlenmedi çocuğu yok. Sanatın her alanına meraklı. Resimle zaten ilgileniyormuş ama ünlü ressam Mehmet Güleryüze âşık olması onunla geçirdiği seneler bu merakını daha da arttırdı. Güleryüzün hayat hikâyesini anlattığı Güldüğüme Bakma adlı kitapta bahsettiği hem Osmanlı hem Sokullu ailesine mensup etkileyici kadın Bala Hodonun ta kendisi. Annem bizi hür yetiştirdi. Mesela gezmeyi sevdiğim için geceleri ablamla evden kaçtığımızda bizi annem idare ederdi. O zamanlar disko vardı şimdi barları seviyorum. Artık gitmiyorum ama aklım hâlâ oralarda. İstanbuldaki tüm erkeklerin peşimde olduğu doğru. Modellik yaptığım zamanlarda Mehmet Güleryüz sinemada bir parfüm reklamımı seyretmiş âşık olmuş. Sekiz sene beraberdik. Büyük bir aşk insana çok şey katıyor. Neden ayrıldınız sorusuna cevabım: Onda sanatçı hırçınlığı var. Kolay değil Mehmet gibi dışa vuran bir sanatçıyla birlikte olmak. Sürgün olmasaydı Türkiye için iyi olurdu. Atatürk Osmanlıya damat olmak istemiş. Eğer damat olsaydı Türkiyedeki bu kopukluk olmazdı. Sabiha Sultanla evlenmiş olsaydı Türkiyenin tarihi değişecekti. Sabiha Sultanın gönlü kuzeni Ömer Faruk Efendideymiş. Sonradan anneme diyormuş ki Ah kuzum bilseydim Atatürkle evlenirdim.
  RESAN İRİS V. Muradın torununun kızı 1956da İstanbul Bebekte bir yalıda doğdu. Saint Benoit Fransız Lisesini bitirdi. İki çocuk annesi. İstanbulda yaşıyor antikacıda çalışıyor. Osmanlılar arasında en hayran olduğu kadın Hürrem Sultan. Küçükken bir yaramazlık yaptığın zaman Terbiyeli ol sen prensessin sen yapamazsın sen herkes gibi değilsin gibi konuşmalar geçiyordu. Herkes gibi olmak istiyordum. Osmanlı ailesinin en sevdiğim özelliği terbiye ve nezaketleri. Ama bunu ancak babamın jenerasyonunda görebilirdiniz. Sonradan adı skandallara karışan sevgililerle olur olmadık kişilerle anılanlar var. Babam öldükten sonra 40 yaşında hayatta tek başıma kaldım. İki çocuk maddi sorunlar. Hiç çalışmamıştım. Gayrimenkullerimiz vardı sata sata geçindik. Artık bir şey kalmadı. Şimdi Alinin külahını Veliye Velinin külahını Aliye şeklinde bir yaşam. Kayınvalidemle çok iyi anlaşırdık. Bir kere Bursaya gidiyorduk. Bir etek giymişim vapurda fark ettim ki kenarı sökük. Aman Allahım nasıl giymişim görmemişim. İçimde de siyah jüpon var. Kayınvalidem yanındakilerle sohbet ederken Gelinim hanedan dedi. Sonra kayınvalideme Niye söyledin ya eteğimin yırtığını görselerdi dedim.
  AYŞE GÜLNEV OSMANOĞLU SUTTON V. Muradın torununun torunu 1971de İngilterede Henley adlı küçük bir kasabada doğdu. Tarih ve politika okudu. Eşi ve beş çocuğyla İngilterede yaşıyor. Yazları Bodrum Yalıkavaka geliyor. Tek kelime Türkçe konuşmuyor. Bilmediğinden değil mükemmel konuşamadığından... Favori markası Chanel. Her küçük kız prenses olma hayali kurar. Arkadaşlarıma bir prenses olduğumu söylediğim olurdu. Genelde aldığım reaksiyonlar olumsuzdu. Zannediyorum küçük kızlar kıskanarak kabalaşabiliyor. Bu bilgiyi kendime saklamayı öğrendim. İstanbuldaysam sık sık gözlerimi kapar tarihi mekânlarda geçmiş zamanların manzara ses ve kokularını hayal etmeye çalışırım. Bu beni atalarıma daha yakın hissettiriyor.
  LARA ADRAII. Abdülhamidin torununun torununun kızı 1986da Lübnanda doğdu. Fransada ekonomi okudu. ABDde finans üzerine yüksek lisans yaptı. Pariste yaşıyor ve bir bankada çalışıyor. Annesi Rus asıllı Fransız Nadia Bogaievski. Türkçe konuşamıyor. Kendisi gibi Pariste yaşayan Kenize Murad ve Fazile İbrahim Bernardı ismen biliyor. Babam İstanbula anneannesi ve annesiyle gitmiş. Dolmabahçe Sarayını ziyaret etmişler. Anneannesi ona küçük bir yatak odası göstermiş. Orada bir düğmeye basmış gizli bir kapı açılmış. Sarayın müdürü bile şaşırmış. Çünkü çocukluğundan beri biliyormuş o düğmeyi. Vatandaşlık için başvurmak istemiyoruz ama teklif gelirse kabul ederiz. O zaman Türk vatandaşlığı için başvuran bir turistten ne farkım olacak? Ben Türküm zaten.
  Alıntıdır.

  TayLan and Sürmenaj like this.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Hep kadınların fotoğraflarını gördüm. Nerede erkek torunlar ?


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş