Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Fatih Sultan Mehmet'in Papa'ya Cevabı

  Fatih Sultan Mehmet'in Papa'ya Cevabı


  Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan Papa'nın yazdığı mektuba Fatih Sultan Mehmet'in cevabı ne olmuştu?

  Fatih Sultan Mehmet'in hayatını konu alan "Fatih; Avrupa'nın Kaderini Değiştiren Adam" belgeselinin çekimleri sırasında Fatih Sultan Mehmet ile ilgili ortaya çıkan önemli belgeler arasında Papa'nın "Vaftiz ol" çağırısı da vardı. Papa'nın mektubu bir din çağırısı gibi algılanırken asıl sebebin farklı olduğu ortaya çıktı. Bugün'den Erhan Afyoncu'nun köşesinde yer verdiği bilgilere göre Fatih Sultan Mehmet de Papa'ya bir cevap yazmış ve eğer 'sünnet olursa onu şeyhülislam yapacağı'nı söylemişti.

  İşte Erhan Afyoncu'nun o yazısı;

  ÇARESİZ PAPA
  1458'de papa seçilmesinden 1464'te ölümüne kadar geçen yıllar Fatih komutasındaki Türk ordularının zaferden zafere koştuğu yıllardı. II. Pius Hıristiyanlar'ı bir araya getirip Haçlı Seferi düzenlemek için çok uğraştı ama başarılı olamadı. Türk fütuhatı engellenemediği gibi her geçen gün Hıristiyanlık açısından tehlike büyüdü.

  Yorgun cesareti kırılmış ve Haçlı ordusu gayretleri boşa çıkmış papa Fatih'i Hıristiyan yaparak Avrupa'yı kurtarmayı düşündü. Zaten uzun süredir Avrupa'da bu yönde söylentiler dolaşıyordu.

  HIRİSTİYAN OL DÜNYAYI YÖNETELİM
  Papa III. Alexander 1179'da Selçuklu Sultanı Kılıçarslan'a yolladığı din değiştirmeye davet eden bir mektup göndermişti. II. Pius da 1461'de Fatih'e hitaben bir mektup yaza­rak birkaç damla su ile vaftiz edilmek sure­tiyle dünyaya hükmedeceğini söyleyerek sultanı Hıristiyan­lığa davet etti.

  FATİH'İN PAPA'TA CEVABI : SÜNNET OL SENİ ŞEYHÜLİSLAM YAPAYIM
  II. Pius mektubunda yalnızca Hıristiyanlığın İslam'a üstünlüğünü kanıtlamaya çalışmıyordu. Papalık makamının ruhanî hakimiyeti altında bir Doğu İmparatorluğu kurmak istemişti. İşin ilginç tarafı ise Prof. Dr. Kemal Beydilli tarafından Papa II. Pius'un epistolalarının yani mektuplarının arasında tespit edilen Fatih'in Papa'ya cevabıdır. Fatih tarafından yazılıp yazılmadığını tam olarak bilemediğimiz bu mektupta sultan Papa'ya Müslümanlığı kabul edip sünnet olması şartıyla şeyhülislamlık teklif etmiştir.

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
  Sürmenaj, Bunu Beğendi.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Papa’nın Fatih Sultan Mehmet’e yazdığı mektup

  Vatikan Gizli Arşivi'ne giren belgesel ekibi Papa'nın Fatih Sultan Mehmet'e yazdığı orjinal mektuba ulaştı.

  Fatih Sultan Mehmet'in hayatını konu alan "Fatih; Avrupa'nın Kaderini Değiştiren Adam" belgeselinin çekimleri sırasında Fatih Sultan Mehmet ile ilgili önemli belgeler ortaya çıktı.

  FATİH'İN VAFTİZ OLMASINI İSTEMİŞ
  Zaman gazetesinden Yusuf Bülbül'ün haberine göre Papa'nın mektupta; 'Sen doğunun ben de batının hükümdarıyım. Gel seninle güçlerimizi birleştirelim. Ancak benim bir şartım var; vaftiz olacaksın..' ifadeleri yer alıyor.

  Daha pek çok fazla bilginin yer aldığı mektubu Fatih'in okuduğu ancak cevap vermediği söyleniyor.
  Belgeselde ayrıca Fatih Sultan Mehmet Han'ın ilk eşi Sitti Mükrime Hatun'un 600 yıl önce çizilmiş resmi ve bu resmin hikâyesi yer alıyor. İzleyicilerin bütün bu bilgi ve belgeleri belgeselde izleme imkânı bulacaklarını söyleyen yapımcı Kerime Senyücel "Vatikan kütüphanesi ile süren uzun yazışmalar sonucunda ancak çekim izni alabildik..." diyor.

  Yaklaşık üç yıldır ön hazırlık ve çekim süreci devam eden 'Fatih; Avrupa'nın Kaderini Değiştiren Adam' belgeseli ekimin ilk haftası TRT 1 TRT HD ve TRT Belgesel kanallarından izleyiciye ulaşacak. Osmanlı Devleti'ni kısa sürede imparatorluğa taşıyan Fatih Sultan Mehmet'in yaptıkları kişiliğinden yola çıkılarak anlatılıyor. Belgeselde Fatih önemli bir siyasi figür olmasının yanında edebiyat felsefe ve teknolojiye düşkünlüğüyle de ele alınıyor. Fatih'in izinden onlarca ülkeyi gezen belgesel ekibi Yunanistan Bulgaristan Makedonya Kosova Sırbistan Bosna-Hersek ve İtalya'da çekimler yapmış. Daha önce hiçbir TV kanalı tarafından görüntülenemeyen bilgi ve belgelere ulaştıklarını söyleyen Senyücel yerli ve yabancı onlarca bilim adamı ile yaptıkları röportajlara da dikkat çekiyor.
  Sürmenaj, Bunu Beğendi.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş