Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Fahreddin Paşa'nın Objektifinden Medine

  Fahreddin Paşa'nın Objektifinden Medine


  Medine müdafii büyük komutan Fahreddin Paşa aynı zamanda Türk fotoğrafçılığının da öncüsüdür.
  "Hey Allah'ım hey Türk'ün şu şehametine bak! Hangi millet hangi ümmet Peygamberi'ne karşı böylesine bir hürmetle bağlılık göstermiştir? Benim Hicaz'a vazife ile gidişimden pek az sonra o isyan akameti koptu. Ve bu kıyametle beraber Fahreddin Paşa da doğdu. Talihsizlikle Hicaz'da göremediğim bu ikinci Plevne kahramanını yazık ki daha sonraları da o kadar özlediğim halde bir kerecik gözlerinden öpemedim. Ve onun için yazmak istediklerim de nasıl oldu bilemiyorum kafamdan ve ruhumdan bir türlü çıkıp kağıda dökülemedi." (Mehmet Akif Ersoy Yusuf Akçura'nın Cağaloğlu'ndaki evindeki bir sohbette)

  Zaman'dan Ömer Faruk Şerifoğlu'nun haberine göre; Birinci Dünya Savaşı yıllarında Medine'de kahramanlığa dönüşen savunmasıyla tanınan 'Medine Müdafii' Fahreddin Paşa [Türkkan] (Bir diğer lakabı da Çöl Aslanı) hakkında sayıları çok fazla olmasa da yayımlanmış kitap makale ve akademik araştırmaların hiçbirinde fotoğrafçılığından söz edilmez.


  1918'de Medine'nin uçaktan görünüşü. Hazret-i Peygamber'in mezarının da bulunduğu Mescid-i Nebevi çevresinde kurulmuş olan Medine'de pek çok İslam şehri gibi surlarla çevrilidir. Surların hemen dışında ortada görülen alan Menaha Meydanı'dır.

  TÜRK FOTOĞRAFÇILIĞININ ÖNCÜSÜ
  20 yıl kadar önceydi sanırım; Fahreddin Paşanın kendisi gibi asker iki oğlu Selim ve Orhan Türkkan paşaları ziyaret ederek babaları hakkında birinci elden bilgiler almak istemiştim. Aile arşivindeki fotoğrafların çokluğu karşısında hayretimi dile getirmeye çalışırken duyduklarım beni daha da şaşırtmıştı; önümüze serdiğimiz yüzlerce fotoğrafın hemen hepsini kendisi çekmişti. Türk fotoğrafının meçhul öncülerinden birisi daha gün ışığına çıkıyordu çıkmalıydı!

  ÇOCUK YAŞLARDA FRANSIZLARDAN DERS ALMIŞ
  Fahreddin Paşa 4 Şubat 1868de Tuna vilayetinin merkezi olan Rusçukta doğar ve o sırada Tuna Valisi olan Midhat Paşa tarafından Ömer Fahreddin adı verilir. Daha ilk mektep yıllarında Tuna Vilayeti Posta ve Telgraf Müdürü olan babası Mehmed Nahid Beyin yanında görevli Fransız mühendislerden matematik ve Fransızca dersleri alan Ömer Fahreddin bu arada onlardan fotoğrafçılığı da öğrenir.
  Medine'de Tarik-ı Müstakim adıyla Kuba Mescidi'ne doğru yeni açılan yola ray döşeniyor.

  USTA TARKULYAN'DAN ÖZEL DERSLER ALDI
  Birkaç yıl sonra 93 Harbi olarak da adlandırılan Osmanlı-Rus Savaşı sırasında boşaltılan Rusçuk'tan İstanbul'a göç ettiklerinde Ömer Fahreddin 9 yaşındadır. Harbiye'ye başladığı yıl henüz 17 yaşında ilk fotoğraf makinesine de sahip olur. O yıllarda İstanbul ve çevresinin fotoğraflarını çekerken bir taraftan da fotoğrafçılığını ilerletmek için Pera'daki Febüs Fotoğrafhanesi'nin sahibi Bogos Tarkulyan'dan özel dersler alır.

  TÜM GÖREVLERİNDE MAKİNESİ YANINDADIR
  Harbiye'den kurmay yüzbaşı olarak mezuniyetinden sonra Erzincan İstanbul Tekirdağ Edirne ve Musul'da çeşitli görevlerde bulunur. Her nereye gitse fotoğraf makinesi yanındadır. 1914'te Birinci Dünya Savaşı başladığı günlerde Musul'daki 12. Kolordu Kumandanlığı'na atanır. Kısa bir süre sonra 'mirliva/tuğgeneral' rütbesiyle Halep'te 4. Ordu Kumandan vekili olur. 23 Mayıs 1916'da Hicaz'daki olağanüstü gelişmeleri yerinde incelemek ve gerektiğinde duruma el koymak üzere kendi seçtiği bir grup subayla birlikte Medine'ye hareket eder. Medine'ye gelişinden birkaç gün sonra Mekke Emiri Şerif Hüseyin'in oğullarından Ali ve Faysal'ın Medine karakollarına saldırılarıyla başlayan isyan üzerine Medine'de idareye el koyar. Ordu kumandanı sıfatıyla Hicaz Kuvve-i Seferiyesi Kumandanlı'ğına atanır.
  1916 Medine Tren İstasyonu'nda hareket etmek üzere olan bir tren. Medine Tren İstasyonu Hicaz Demiryolu'nun son durağıdır. Osmanlı'nın son dönemlerinde gerçekleşen en büyük projelerden biri olan Hicaz Demiryolu'nun Medine'den sonra Mekke ve Cidde'ye de uzatılması tasarlanmış ancak mümkün olamamıştır. Medine İstasyonu 1 Eylül 1908'de faaliyete geçer ve 1918 yılı sonuna kadar çalışır. Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra Hicaz Demiryolu gibi Medine İstasyonu da çürümeye terk edilir.

  ŞANLI MEDİNE DİRENİŞİ..
  2 buçuk yıl süren Medine müdafaası sırasında her türlü yoklukla mücadele eder; açlık karşısında askeriye birlikte çekirge kavurması yer; askerinin maneviyatını yüceltmek için gazete çıkarır; bayrak sancak vatan gibi konularda deneme ve şiir yarışmaları düzenler. Günümüzde adeta asker sözcüğünün yerini tutan 'Mehmetçik' deyimi de o günlerin hatırasıdır; ilk kez Harbiye Nezareti'ne gönderdiği bir yazıda askerlerinden söz ederken kullanır ancak bundan dolayı uyarı alır. 14 Mayıs 1917'de Medine'deki durumun gittikçe zorlaşması kuzeyden gerekli yardımın ulaşmaması üzerine Hz. Peygamber'in kabrinin bulunduğu Mescid-i Nebevi'deki kutsal emanetleri Harem-i Şerif Şeyhi Ziver Bey'in gözetiminde özel bir trenle İstanbul'a gönderir. Topkapı Sarayı'nda korunan bu eserlerin büyük bölümü halen Hırka-i Saadet bölümünde sergilenmektedir.

  FAHREDDİN PAŞA MEDİNE'Yİ VERMİYOR
  Almanya ve Osmanlı ittifakının hemen bütün cephelerde yenilgisi ile savaş sona erer ve 30 Ekim 1918'de Mondros Mütarekesi imzalanır. Mütareke şartları gereği Hicaz Kuvve-i Seferiyesi'nin de teslim olması istenir ancak Fahreddin Paşa İngilizler ve İstanbul Hükümeti'nin ısrarlarına rağmen yenilgiyi kabullenmeye ve teslim olmaya yanaşmaz. İki aydan fazla süren görüşmeler sonunda emri altındaki bazı subaylar tarafından etkisiz hale getirilerek 13 Ocak 1919'da teslim olması sağlanır.

  MALTA'DA SÜRGÜN HAYATI
  28 Ocak 1919'da tutuklanarak Kahire'de Kasr-el Nil kışlasına götürülür. Bir süre sonra da harp suçlusu sıfatıyla Malta'ya götürülür. Bu sırada işgal altındaki İstanbul'da da Nemrut Mustafa Paşa Askeri Mahkemesi'nce "padişahın emrine karşı gelerek teslim olmamakta direndiği için" ölüme mahkûm edilmiştir. Malta'da 2 yıl 33 gün süren sürgün hayatı 30 Nisan 1921'de sona erdikten sonra Roma Berlin Moskova ve Batum güzergâhından gelerek Sarp (Maradit) sınır kapısından Anadolu'ya girer.

  Sakarya Savaşı'nın devam ettiği o günlerde Batı Cephesi karargahında olan Mustafa Kemal Paşa ile görüşerek Milli Mücadele'de görev almak ister. 27 Ekim 1921'de Büyük Millet Meclisi Hükümeti tarafından Afganistan Kabil Sefirliği'ne tayin edilir. İstanbul'a gidemediğinden ailesiyle birlikte bir süre Sivas'ta dinlendikten sonra Afganistan'a hareket eder. Afganistan'da bulunduğu sürece çevreyi dolaşarak Anadolu'daki Milli Mücadele'yi anlatır maddi ve manevi destek olunmasını sağlar.

  Dört yıl süren Kabil sefirliğinden sonra İstanbul'a döner. Bir süre Askeri Yargıtay Divanı üyeliği yaptıktan sonra 1936'da da kendi arzusu ile emekliliğe ayrılır. 22 Kasım 1948'de Ankara'ya seyahati sırasında Eskişehir yakınlarında trende aniden rahatsızlanır ve kalp krizinden vefat eder. Vasiyeti üzerine Aşiyan Mezarlığı'na defnedilmiştir.

  BÜYÜK BİR FOTOĞRAF ARŞİVİ BİRİKTİRDİ
  Fotoğrafla tanıştığı yıllardan itibaren vefatına kadar geçen 63 yıl içinde binlerce kez deklanşöre basan Fahreddin Paşa'dan günümüze önemli bir fotoğraf arşivi ulaşmıştır. Hayatı boyunca gittiği ve gördüğü hemen her yeri fotoğrafladığı görülen Fahreddin Paşa'nın arşivinden 300 kadar seçme cam negatif önceki yıllarda çocukları tarafından İslâm Tarih Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi'ne (IRCICA) bağışlanmıştır.

  TARİHİ KAYDA ALAN KOMUTAN
  Fahreddin Paşa gittiği hemen her yeri her olayı fotoğraflayarak görsel bir tarih yazmıştır adeta. Çanakkale'den Kars'a Medine'den Herat'a Malta'dan Kabil'e Osmanlı coğrafyasının önemli merkezlerinde yaşayan ve bu yaşantıyı kayda geçiren Fahreddin Paşa'nın fotoğraflarının bugüne kadar ortaya çıkarılmamış üzerinde durulmamış olması sadece askeri ve siyasi tarihimiz için değil sanat tarihimiz için de önemli bir kayıptır.

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart
  1917. Medine'de Jandarma Yarbayı Ahmet Bey'in kumandasında gönüllü Araplardan oluşan Hecin Süvar Akıncı Alayı. Birinci Dünya Savaşı yıllarında büyük çoğunluğunun isyana katıldığı doğru olmakla birlikte savaşın sonuna kadar Osmanlıya bağlılığını korumuş Arap kabileleri de vardır. Fotoğrafta Arap Hecin Süvar Alayı Medine'de bir yürüyüş sırasında görülüyor.


  Tarik-i Müstakim adıyla Medine'de Kuba Mescidine doğru yeni açılan yola ray döşeniyor.


  1918de Medinenin uçaktan görünüşü. Hazret-i Peygamberin mezarının da bulunduğu Mescid-i Nebevi çevresinde kurulmuş olan Medine de pek çok İslam şehri gibi surlarla çevrilidir. Surların hemen dışında ortada görülen alan Menaha Meydanı'dır.


  1916 Medine Tren İstasyonunda hareket etmek üzere bir tren Medine Tren İstasyonu Hicaz Demiryolu'nun son durağıdır. Osmanlı'nın son dönemlerinde gerçekleşen en büyük projelerden biri olan Hicaz Demiryolunun Medine'den sonra Mekke ve Cidde'ye de uzatılması tasarlanmış ancak mümkün olamamıştır. Medine İstasyonu 1 Eylül 1908'de faaliyete geçer ve 1918 yılı sonuna kadar çalışır. Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra Hicaz Demiryolu gibi Medine İstasyonu da çürümeye terk edilir.


  Müdafaa günlerinde Medinenin genel görünüşü. Osmanlı dönemi kalesi olan Tophane Kulesi ve arka planda Mescid-i Nebevi görülmektedir.


  Yeni Mekke Emiri Şerif Ali Haydar Paşa Fahreddin Paşa ve Medine Muhafızı Basri Paşa Medine Telsiz Telgraf İstasyonunun temel atma törenine giderken.


  Yenbûl-Nahl harekatında komutanlık çadırı önünde Fahreddin Paşa cephane sandığı üzerinde otururken Yarbay Ali Necip Bey solunda Kurmay başkan Yarbay Kadri sağında ayakta Yüzbaşı Tahsin Kadri Efendi ise daha geride.


  Fahreddin Paşa çıkarılan bir su kaynağının açılış merasiminde askerlerine su ikram ederken.


  1332 Hicaz Kuvve-i Seferiyesi 1335 / Medine-i Münevvere / Hicaz Kuvve-i Seferiyesi Kumandanı Alisi Devletlu Fahreddin Paşa Hazretlerine Arz ve Takdim / Harita Heyet-i Askeriyesinden Topograf ve Yüzbaşı Selahaddin / 30 Teşrinisani 1334 [30 Kasım 1918]


  Hicaz Kuvve-i Seferiyesi kumandanı Fahreddin Paşa kumandası altında yararlılık gösteren birliklerden 42. Alay sancağına Mescid-i Nebevi'de merasimle "muharebe madalyası" takıyor.

  1917. Medine'de Jandarma Yarbayı Ahmet Bey'in kumandasında gönüllü Araplardan oluşan Hecin Süvar Akıncı Alayı. Birinci Dünya Savaşı yıllarında büyük çoğunluğunun isyana katıldığı doğru olmakla birlikte savaşın sonuna kadar Osmanlıya bağlılığını korumuş Arap kabileleri de vardır. Fotoğrafta Arap Hecin Süvar Alayı Medine'de bir yürüyüş sırasında görülüyor.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş