Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Osmanlı Özel Harekatçıları: Akıncılar  Sınır boylarındaki Osmanlı düşmanlarının korkulu rüyası olan akıncılar mükemmel binicilik ve silahşorluk sahibi fevkalade hızlı ve korkusuzlardır. Rivayete göre Osmanlı akıncılığın temeli Osman Gazi zamanında Köse Mihal tarafından atılmıştır. Akıncı ocağının gelişimi ise Evrenos Bey tarafından sağlanmıştır.

  Akıncıların olmazsa olmazı atlarıdır. Talimlerini at üstünde yapar alevli fıçılar üzerinden atlar dört nala giderken her yöne seri bir şekilde ok atabilirlerdi. Nehirlerde at ile beraber yüzmek[1] attan ata atlamak ve kendilerine atılan oklardan sağa sola ve alta sarkarak korunmak akıncıların meziyetlerindendir. Akıncılar atlarının çevik ve dayanıklı olmalarına özen gösterir genellikle Arap atı tercih ederlerdi.

  “At Türk’ün kanadıdır.”
  Kaşgarlı Mahmud
  "Türk atsız kuş kanatsız olmaz."
  Atasözü  Kartal Kanatlı Akıncılar

  Akıncıların en önemli özelliği süratli olmalarıydı. Bunun için yanlarında gereksiz ağırlık bulundurmaktan kaçınırlardı. Silahları; okyaykılıçkalkanpala ve atların eyer kayışlarına asılan topuzlardan ibarettir. Sonraki dönemlerde tüfek de kullanmışlardır. Sade ve hafif giyinirler. Başlarına kurt derisinden kızıl börk takar deri cepken yelek ve şalvar giyerlerdi. Rütbelileri leopar derisinden giyinir sırtlarına kartal kanadı takarlardı.
  Yiyecekleri de hafif olup; pirinçkavurma ve koyun pastırmasından ibarettir. Yanlarında hafif tencereler bulundururlar.

  Akıncı ocağına kimlernasıl alınırdı?

  Akıncı ocağına girebilmek için ilk şart Türk oğlu Türk olmaktı. Yabancılar bu ocağa dahil edilmezdi. Akıncı adayı bir akıncı beyine gider kendini ve neslini tanıtırdı. Kabul veya red tamamen akıncı beyinin kararı olup padişahlar vezirler ve diğer devlet adamları karışmazdı. Her akıncı adayı imam veya köy kethudasını veya dürüstlüğüyle meşhur birini kefil gösterirdi.[2] Akıncılık babadan oğla da intikal ederdi. Ocağa alınan akıncılar baba adları ve mahalleleri ile defterlere kaydolunurdu. Bu defterlerin bir nüshası ilgili sınır kadılığında diğeri merkezde bulunurdu.

  Akıncıların Görevleri


  Akıncılar Zigetvar'da

  Akıncıların kışlaları yoktur. Devletten maaş almaz silah ve teçhizatlarını kendileri sağlarlardı. Buna karşılık vergilerden muaftırlar.Geçimlerini ganimetlerle sağlarlardı ve ganimetin bir kısmını devlete bırakırlardı. Bunlar düzenli ordu içerisinde bulunmayıp sınıra yakın konaklarlar ve emir geldiği anda harekete geçerlerdi.[3]

  Akıncıların en önemli görevi düşman ülkesini taramak bilgi toplamak düşmanın maddi ve manevi gücünü zayıflatmaktı. Akınlar bir düzene ve kaideye göre yapılırdı.
  Akıncılar devletin savaş halinde olduğu veya anlaşmazlık yaşadığı bir ülkeye girer bölgeyi harap ederek düşmanın maddi ve manevi açıdan zayıflamasını sağlarlardı. Bir akıncı hareketinin akın olabilmesi için akıncı beyinin katılımı şarttı.
  Yaz ve bahar mevsimlerinde savaşır kışın bir zorunluluk olmadıkça aileleri ile kalırlar ve savaş eğitimi yaparlardı.


  Süleymannâme'de Akıncı Beyleri

  Düşman ülkesine toplu bir şekilde giren akıncılar stratejik noktalarda küçük birliklere ayrılır “Kızılelma ‘da buluşalım” diyerek vedalaşırlardı.[4]
  Akıncıların hücumları çok ani ve sert olduğundan hemen her zaman düşman kuvvetlerini sarsar ve parçalarlardı[5]
  Yerleşim birimlerinden ganimetleri toplayan akıncılar geride kalan malları mümkün olduğunca kullanılmaz hale getirerek düşman ekonomisini çökertmeyi ve şehirleri dehşete düşürerek Osmanlı ile anlaşmaya ikna olmalarını sağlarlardı.[6]
  Düşmanların Osmanlı nizami ordusuna baskın yapmasını ve Türk topraklarına girmelerini önlemek de akıncıların görevlerindendir.

  Akıncılar istihbarat işlerinde de kullanılırdı. Bunun için birkaç Avrupa dilini de iyi bilirlerdi.[7]

  “Akıncıların hemen hemen bütün bölgelerde saldırdıkları halkı çok iyi tanıyor olmaları insanı hayrete düşürüyor. Osmanlıların casus ağı neredeyse Almanya içlerine kadar yayılmıştı. Bu casuslar son derece gözü pek ve etkiliydi. Osmanlı İmparatorluğu komşularında olup bitenlerden akıncılar vasıtasıyla haberdar oluyordu. Almanya ya da Macar topraklarında düzenlenen bütün ortak toplantıların ayrıntıları Türk ajanları tarafından İstanbul’a gönderiliyordu.” [8]
  Franz Babinger.  Süleymannâme'den akıncı minyatürü

  Akıncı Beyleri olağanüstü yetkilere sahip olup doğrudan padişahtan emir alırlar. Rütbeleri sancakbeyi derecesindedir. Bazılarına beylerbeyliği ve paşalık da verilmiştir.
  Akıncı beylerinin geneli Osman Gazi’nin silah arkadaşlarının veya devletin ilk yıllarında büyük başarı göstermiş namlı savaşçıların çocuklarıdır. İsimlerini babalarından alırlar. Mihaloğulları Evrenosoğulları Malkoçoğulları Turhanoğulları en meşhurlarıdır. (Kaynak: tariheyolculuk.org)
  16. yüzyıldan itibaren sayıları iyice azalan akıncılar geri hizmetlerde kullanılmaya başlanmıştır. Akıncıların yerini bu dönemden sonra Kırım Hanları'nın emri altındaki Tatar askerleri almıştır. Akıncı adı 19. Yüzyılda resmen ortadan kalkmıştır.

  -------------------------------------

  [1] Halil İnalcık Osmanlı Devletinde Türk OrdusuTürk Kültürü sy.22 Ankara 1964 s.7-10.

  [2] Arif KodayOsmanlı Ordu Teşkilatında Akıncı Ocağı(Yüksek lisans tezi)Fırat Üni. Sosyal Bilimler Ens.Elazığ 2001 s.11

  [3] Abdulkadir ÖzcanAkıncıDiyanet İslam Ans.c.2İstanbul 1989 s 249

  [4] Yılmaz Öztuna Osmanlı’nın Atlı Komandoları Akıncılar Tarih ve Medeniyet dergisi sy.21Kasım 1995s.15.

  [5] Mehmet Zeki Pakalın Osmanlı Tarih Deyimleri ve Terimler Sözlüğü Iİstanbul 1993 s.37.

  [6] Ahmet Şimşirgil Kayı III İstanbul 2011 s.64

  [7] Koday Akıncı Ocağı s.29-41.

  [8] Franz Babinger Fatih Sultan Mehmed ve Zamanı (.ev.Dost Körpe) İstanbul 2002 s. 314.
  ATSIZ, Bunu Beğendi.
  Çocuklar uyurken sessiz olunurZiyaretçilere, Gizli İçerik! ölürken değil.!

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Aklıma Yahya Kemal Beğ'in dizeleri geldi andam ; 'Bin atlı akınlarda çocuklar gibi şendik/Bin atlı o gün dev gibi bir orduyu yendik.' Ne mutlu bize böyle bir milletin ahfadıyız.Tabi bu övünç anlayanabilenegörebilene..
  Just_BReaTHe, Bunu Beğendi.
  Ziyaretçilere, Gizli İçerik!

  ▌│█│║▌█ ██║▌║█ │█║▌│
  T ü r kB u d u n Ziyaretçilere, Gizli İçerik! ö k ü n !

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Böyle bi ecdadı görmemek ne mümkün andam?Böyle bi ecdadı araştırmamak ve böyle bi ecdatla gurur duymamak. Derler ya ecdat tarih yazmıştorun okumaktan aciz. :/
  Çocuklar uyurken sessiz olunurZiyaretçilere, Gizli İçerik! ölürken değil.!

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş