Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Fransa'ya Donanma Göndermiştik

  Fransa'ya Donanma Göndermiştik

  1543'te bir donanma göndererek Fransa'yı işgalden kurtarmıştık.Fransızlar bu harekâta o dönemde şükran duyarken19.YY'daki Fransız tarihçileri Barbaros'u yağmacılıkla suçlayıp bu ittifakı kötülemişlerdi.

  Fransa16.'YY'da Osmanlılar'ınHabsburglar'a karşı mücadeleye girmesiyle hayat hakkı bulabilmişti.OsmanlılarFransa'yıpara gönderekasker göndererek ve ticari ilişkilerle Habsburglar'a karşı kuvvetlendirdiler.


  1543 Nice Kuşatması-Matrakçı Nasuh

  Fransa Kralı Fransuva ile Habsburg hükümdarı Şarlken arasında 1542 yılında başlayan savaş sırasında Fransa Osmanlı yönetiminden denizden yardım edilmesini istedi.1543'te Osmanlı donanması Barbaros Hayreddin Paşa komutasında Akdeniz'e çıktı.Fransız Elçisi Baron de La Garde de Barbaros'un yanındaydı.İspanya ve İtalya korku içindeydi.

  Barbaros Hayreddin PaşaMarsilya'da Fransızlar'la buluştu.Fransız donanması Barbaros'u karşıladıOsmanlı donanması da top ateşiyle şehri selamladı.Ancak Fransızlar hazırlık yapmadıkları içinBarbaros ve tayfası limanda beklemek zorunda kaldı.Marsilyalılar Barbaros'u büyük bir sevinç ve şenliklerle karşılamışlardı.Şehrin ileri gelenleri Barbaros ve Osmanlı kaptanlarına bir de ziyafet verdiler.

  Fransa Kralı Türkler'i yardıma çağırdığı için Katolik dünyasının tamamen kendisine sırt döneceğinden korkmuştu.İşi sürüncemede bırakarak hem Barbaros'u hem de Katolik âlemini tatmin etmek istiyordu.

  Bu yüzden başlangıçta kararlaştırıldığı üzere Şarlken'e karşı büyük bir harekât yerine Nice kuşatmasını öne çıkardı.İki donanma Nice'ye doğru yola çıktı.Fransız gemilerinde yeteri kadar barut da yoktu.Barbaros bu duruma sinirlenerek "Şu Fransızların askerliğine diyecek yok doğrusu!Gemilerine şarap fıçılarını doldurmayı unutmuyorlar da barut fıçılarını unutuyorlar!" demişti.

  BarbarosNice yakınlarında Villafranca limanını bombardıman edipele geçirdikten sonra topları dağlardan aşırtarak Nice'i kuşattı.Nice'ni teslim olmaktan başka çaresi yoktu.Ancak kaleyi savunanlar Fransızlar'la haberleşerek şehrin Türkler'in eline geçmemesi için Fransızlar'a teslim olacaklarını söylediler.Ancak Osmanlı donanması çekilince kaledekiler tekrar savaşa başladılar.Bu duruma hiddetlenen barbarosFransızlar'ın gevşekliğine de kızdı.Kış yaklaşınca Barbaros Nice'in etrafındaki kaleleri alıpFransızlar'a verdikten sonra Toulon'a çekildi.Nice Fransızlar yüzünden alınamamaıştı ama Güney Fransa sahilleri Habsburg saldırısından kurtulmuştu.

  Bu sefer sırasındaSalih ve Hasan Reisler İspanya'nın Katalonya sahillerini vurup pek çok ganimet almışlardı.Ayrıca İspanya'nın Valencia eyaletindeki Endülüslüler İspanyol idaresine isyan ederekBarbaros'tan yardım almaya çalışmışlardı.

  16.YY'da Fransızlar kendilerine yardıma gelen Osmanlı donanmasına şükran duyuyorlardı.Jules Michelet gibi 19.yüzyıl Fransız tarihçileri ise kendilerine yardım için gelen Osmanlı donanmasını yağmacılık ve genç kızları götürmekle suçlayıp bu ittifakı kötülemişlerdir.

  Kaynak: Erhan AfyoncuFransa'ya Osmanlı TokadıYeditepe Yayıneviİstanbul2011s.21-22-23
  Sürmenaj and Yakup Cemil like this.
  Çocuklar uyurken sessiz olunurZiyaretçilere, Gizli İçerik! ölürken değil.!

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Çok güzel bir paylaşım olmuş teşekkürler

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Bir nankör devlet daha.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Bunlar Ermenilere soykırım yaptığımızı demişlerdi dimi..

  Besle kargayı oysun gözünü.. :ban:

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş