Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart ABD Arşivlerindeki Yabancı Dildeki Tek Anlaşma

  ABD Arşivlerindeki Yabancı Dildeki Tek Anlaşma
  ABD bayrağı taşıyan ilk geminin Cezayir açıklarında Osmanlı donanması tarafından ele geçirilmesinin üzerinden 225 sene geçti.

  Olayın belgesi Yale Üniversitesi'nin hukuk fakültesi arşivinde ortaya çıktı. Türkçe kaleme alınan 22 maddelik anlaşma ABD'nin iki asrı aşkın tarihinde yabancı dille imzalanan tek belge olma özelliği taşıyor.

  Yıl 1783... Avrupa standartlarına göre mütevazı da olsa yeni bir denizci devlet olan ABD denizlerde tek başına bayrak gezdirmeye başlar. Daha 25 Temmuz 1785'te bu yeni bayrağı taşıyan ilk gemi Cezayir açıklarında Osmanlı gemileri tarafından ele geçirilir. Bu gemi Boston Limanı'na bağlı Kaptan Isaak Stevens'ın idaresindeki Maria'dır. Arkasından Philadelphia Limanı'na bağlı Kaptan O'Brien'ın Dauphin'i de aynı akıbete uğrar. 1793 Ekim ve Kasım aylarında 11 ABD gemisi daha Osmanlıların eline geçer... ABD Kongresi 27 Mart 1794'te Osmanlı denizcilerine karşı koyacak güçte savaş gemileri inşa edilmesi veya satın alınması için Başkan George Washington'a 700 bin altına yakın harcama yetkisi verir. Böylece ABD Osmanlı tehdidi karşısında donanmasının temellerini atmış olur. 5 Eylül 1795'te ABD bu tehdide karşı bir anlaşma yapmayı kabul eder. Anlaşmaya göre ABD Cezayir'deki esirlerin iadesi ve gerek Atlantik'te gerekse Akdeniz'de ABD sancağı taşıyan hiçbir tekneye dokunulmaması karşılığında 642 bin altın ve yılda 12 bin Osmanlı altını (216 bin dolar) ödemeyi kabul eder. Dili Türkçe olan ve 22 maddeden oluşan anlaşmaya Başkan George Washington ve Cezayir Beylerbeyi Hasan Dayı imza koyar. Böylece ABD yıllık vergiye bağlanmış olur. Bu ABD'nin iki asrı aşkın tarihinde yabancı bir dille imzalanan tek anlaşma olduğu gibi yabancı bir devlete vergi ödemeyi kabul eden tek Amerikan belgesidir.

  ABD'nin 225. yıldönümünde Yale Üniversitesi'nin arşivinde ortaya çıkan belgeye Başkan George Washington ve Cezayir Beylerbeyi Hasan Dayı imza koyar. Belgenin dili 'Original in Turkish' ifadesi ile baştan belirlenir. Tarihi belgenin ortaya koyduğu önemli bir husus da ABD Başkanı George Washington'ın dönemin Sultanı Üçüncü Selim tarafından muhatap görülmemiş olması. Çünkü anlaşma Cezayir Beylerbeyi Hasan Dayı tarafından imzalanır. 22 maddelik anlaşmanın tamamı avalon.law.yale.edu/18th_century/bar1795t.asp#1 adresinden incelenebilir.

  Alıntıdır.
  Çocuklar uyurken sessiz olunurZiyaretçilere, Gizli İçerik! ölürken değil.!

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  ABD'nin Vergi Ödediği Tek Devlet...  ABD tarihinde kendi dilinde olmayan tek uluslararası anlaşma Türkçe'dir ve ABD tarihinde vergi vermeyi kabul ettiği tek ülke Osmanlı Devleti’dir - ABD ile Osmanlı Devleti arasında 1795 yılında imzalanan ‘Trablus Anlaşması’dır.

  Time Dergisi'nde yayınlanan bir haber Amerika Birleşik Devletleri'nin yıllarca Osmanlı Devleti'ne vergi vermek zorunda kaldığını bir kez daha ortaya koydu. Amerikan Yale Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nin başlattığı "Avalon Projesi" çerçevesinde yayınlanan tarihi anlaşma metni bir çok yönüyle ilginç bilgiler içeriyor.


  Avrupalı devletlere göre çok daha genç olan ABD bandıralı ticaret gemileri 1773 yılından itibaren Akdeniz’de seyretmeye başlamışlardı.


  O zamanlar tüm Akdeniz Osmanlı Devletinin kontrolündeydi. Bu görevi Cezayir Beylerbeyimize bağlı filolar sürdürüyor deniz sularındaki gemi trafiğini onlar denetim altında tutuyor tanınmayan yabancı gemileri durdurup tutukluyordu.

  Amerika Birleşik Devletleri’nin de ya da eski arşiv kayıtlarımızda görünen adıyla "Memâlik-i Müctemia-i Amerika Devleti"nin başı Osmanlı’nın Kuzey Afrika'daki Garp Ocakları'yla fena halde dertteydi. Cezayir Tunus ve Trablusgarblı "Resmî Korsanlarımız" Akdeniz’de kendileriyle veya doğrudan Osmanlı Devleti’yle anlaşma yapmamış olan veya savaş halinde oldukları devletlerin gemilerini yakalayıp el koyuyor fidye isteyerek karşı tarafı ekonomik olarak ve moralen çökertiyorlardı.

  Fransa Akdeniz'deki ticaret gemilerinin güvenliğini sağlamak için Osmanlı'ya yıllık 200.000 İspanyol doları vergi ödemekteydi. Bu miktar İngiltere için de yıllık 280.000 İspanyol doları olarak belirlenmişti. Ancak o yıllarda Amerika'nın Osmanlı Devleti ile imzaladığı bir dostluk anlaşması yoktu. İşte bu yüzden Osmanlı Korsan Gemileri bu sularda dolaşan Amerikan gemilerine saldırmaya ve mürettebatını esir etmeye başladılar.


  25 Temmuz 1785'te Atlantik'te Cadiz açıklarında yeni bayrağı taşıyan ilk gemi Cezayir açıklarında Osmanlı gemileri tarafından ele geçirildi. Bu gemi Boston limanına bağlı Kaptan Isaak Stevens'in idaresindeki “Maria” idi. Arkasından Philadelphia limanina bağlı Kaptan O'Brien'in “Dauphin”'i de ayni akıbete uğradı. 1793 Ekim ve Kasim aylarında 11 ABD gemisi daha Osmanlı Devletinin eline geçti...


  Amerikan Kongresi 27 Mart 1794 yılında Osmanlı denizcilerine karşı koyacak güçte savaş gemileri inşa edilmesi veya satın alınması için Başkan George Washington'a 700.000 altına yakın harcama yetkisi verdi.

  Durumu gözden geçiren Amerika Birleşik Devletleri Hükümeti Cezayir Beylerbeyimize müracaata karar verdi.

  Görüşmeler sonucunda 5 Eylül 1795'te ABD gemilerinin tehdidine karşı bir anlaşma yapmayı kabul etti. Bu anlaşmaya göre ABD Cezayir'deki esirlerin iadesi ve gerek Atlas Okyanusu'nda gerekse Akdeniz'de ABD sancağı taşıyan hiçbir tekneye dokunulmaması ve korsanlardan korunması karşılığında 642.000 altın ve yılda 12.000 Osmanlı altını (21.600 dolar) ödeyecekti.

  Böylece ABD yıllık vergiye bağlanmış oldu. Dili Osmanlı Türkçesi olan ve 22 maddeden oluşan anlaşmaya Başkan John Adams ve Cezayir Beylerbeyi Hasan Dayı imza koydular...

  ABD tarihinde kendi dilinde olmayan tek uluslararası anlaşma Türkçe'dir ve ABD tarihinde vergi vermeyi kabul ettiği tek ülke Osmanlı Devleti’dir.

  ABD 22 maddelik bu anlaşmaya 1818 yılına kadar sadık kalıp vergi ödemiştir.

  Anlaşma fermanları karşılıklı olarak halen İstanbul'daki Deniz Müzesinde ve Washington müzesinde bulunuyor.

  Anlaşma’nın en ilginç ve hala da tartışılan 11. Maddesi çok dikkat çekicidir: “ABD yönetimi hiçbir anlamda Hıristiyan dini üzerine kurulmuş olmadığından – ki hükümet kendi içinde hiçbir şekilde Müslüman kanunlarına dinine ve düzenine düşmanlık beslemez – ve adı geçen Devletler hiçbir zaman bir İslam devleti ile bir savaş ve husumet halinde bulunmadıklarından ilân ederler ki dinî görüşler hiçbir zaman iki ülke arasında hüküm süren uyumun bozulmasına meydan vermeyecektir.”

  BİR ZAMANLAR AMERİKAN FİLOSUNU BU ŞEKİLDE KONTROL ALTINDA TUTABİLECEK BU TARİHİMİZİ GERİ KAZANMAK BÖLGESEL VE DÜNYA ÇAPINDA KENDİ PRENSİPLERİ İLE MEYDAN OKUYABİLECEK DURUMDA OLMAK İÇİN NELER YAPMAMIZ GEREKTİĞİ NEREDE VE NASIL DURMAMIZ GEREKTİĞİNİ İYİ DÜŞÜNMEMİZ KENDİMİZİ İYİ GÖZDEN GEÇİRMEMİZ GEREKİR...

  "Zulmedenleri hariç ehl-i kitap ile en güzel olan şeklin dışında bir tarzda mücadele etmeyin ve onlara şöyle deyin: "Biz hem bize indirilen kitaba hem size indirilen kitaba iman ettik. Bizim İlah'ımız da sizin İlah'ınız da bir ve aynı İlah'tır ve biz O'na gönülden teslim olduk." [Ankebut Suresi 46.ayet]

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş