Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Harem Fuhuş Yuvası Değil, Bir Okuldu


  Harem Fuhuş Yuvası Değil Bir Okuldu

  Harem yani korunan mukaddes ve muhterem yer. Osmanlı sarayının bu "korunan" mekânı kimsenin hakkında net şeyler söyleyemeyeceği bir yerdi. Harem tüm sırları ve gizemiyle Batılıların merakını çekmiş hayal güçlerini zorlamıştı. Bu yer hakkında tüm bilinenler kulaktan dolma tasvirlerden ibaretti. Öyle ki bazı oryantalistler Harem'i bir fuhuş yuvası gibi görmüşler yine Batılı edebiyat ve resim sanatçıları bu gizemli mekânı kendi fantezileriyle süsleyerek eserlerine konu etmişlerdir.


  Batı Gözüyle Harem

  1432'de II.Murad'ın sarayını ziyaret eden Brocquiere Padişah'ın sarayda bir havuzdan çıplak cariyeleri seyrettiğini söyler. Aynı şey 16. y.y'da III.Murad için de söylenmiştir. İngiliz elçiliği kâtibi P.Rycaut Padişah'ın geceyi geçireceği cariyeyi seçmek için iki sıra dizilmiş cariyeler arasından geçerken beğendiğinin önüne mendil bıraktığını söyler. Ayrıca Rycaut bazı cariyeler içinde farklı cinsel tercihlerin olduğunu söylemektedir. Bu ve benzeri görüşler yüzlerce oryantalist ve Batılı sanatçı tarafından dile getirilmiştir. Padişahın dahi giremediği bu "korunmuş" mekân hakkında bu kadar bilgiyi nereden edindikleri merak konusudur ki bunlar bilgiden ziyade fanteziden ibarettir.

  Osmanlı'da Haremi anlamak için cariye ve gulam sistemini bilmek gerekir. Cariye ve Gulam Batı toplumlarındaki gibi pazardan alınmış veya savaşta tutsak edilmiş esirdir ve mal muamelesi görür. Köle efendinin malıdır ve efendisinin isteklerine cevap vermekle yükümlüdür. Batıda efendisinden çocuğu olan bir cariye kölelik statüsünden kurtulamaz. Ancak İslam hukukuna göre hür bir erkeğin bir cariyeden çocuğu olursa o cariye hür olur ve efendisi ölürse alınıp satılamaz. Efendilerin ise kölelerine karşı uygun yaşam şartlarını sağlama zorunluluğu vardır. Efendi istediği kadar cariye alabilir. Cariye efendisinden olan çocuğu üzerinde hak iddia edemez. Müslüman olmak cariye ve gulamı esirlikten kurtarmaz.  Osmanlı padişahları müslüman kadınlarla evlenmekten kaçınmışlardır. Evlilik sonucu doğan çocukların taht varisi olmasıyla eşinin akrabaları da siyasede dahil olabilecektir ve bu tehlikeli bir durumdur. Bu yüzden Osmanlı padişahları genellikle yabancılarla evlenirler ve çocuklarının kimseyle bağı olmayan cariyelerden olmasını ülke siyaseti için uygun görürler. Sultanın bir çok cariye sahibi olması da hanedanın devamı için çok erkek çocuk sahibi olma gerekliliğinin bir ürünüdür. Bunun için valide sultanlar haremden güzel cariyeler seçerek oğullarına takdim ederler. Padişah Batılıların sandığı gibi istediği zaman hareme erişemez padişah ile cariyeler arasında valide sultanlar vardır. Harem bilinçli bir hanedan politikasının bir ürünüdür.
  Osmanlı padişahları şehzade iken mükemmel bir eğitime tâbi tutulurlardı. Bundan dolayı padişaha eşlik edecek olan cariyelerin de kültür ve bilgi donanımlarının yüksek olması gerekliydi. Tüm cariyeler padişahın değildi. Cariyelerden bazıları paşalara ve vezirlere eş olarak verilirdi. Bunlar Enderun'daki içoğlanlar gibi yoğun bir eğitime tâbi tutulurlardı. Haremde İslamlık Türk-İslam adetleri ve adabı dikiş nakış rakkaslık hanendelik kıssahanlık (hikaye anlatma sanatı) gibi dersler verilirdi. Acemi olarak hareme giren esir kızlar cariye ve gedikli rütbelerine erişirdi. "Gedikli" olan bir cariye padişahın annesi valide sultan tarafından seçilir padişaha sunulurdu. Bundan sonra hanedana veliaht veren "gedikli" cariye "haseki sultan"lığa yükselirdi. Haseki sultan padişahın gözdesi olurdu. Haseki sultan yüksek bir gündelik maaş alır ve ayrı bir daireye çıkardı. Saray hiyerarşisinde en üstte valide sultan sonra hasekiler ve padişah kızları yer alırdı.
  Harem Padişahın bile bozamadığı sıkı kurallara tâbi idi. Ayrıca Osmanlı sarayından başka hali vakti yerinde olan herkesin cariyesi bulunabilirdi. Cariye ailenin bir ferdi olarak görülürdü ve beraber yenilip içilirdi. Cariyeler ev hizmetlerinde ve tekstil sektöründe önemli bir yere sahiptiler.

  Haremde koruma ve disiplin işlerini Ak ve Kara hadım ağaları görürdü. Cariye odalarının nezareti maaşların dağıtımı kapıların muhafazası ve harem imamlığı bu hadımağaların elindeydi. Valide sultan ile padişah dahil olmak üzere bütün devlet adamları ile olan ilişkileri de bu hadımağaları sağlardı. Sancağa gönderilme sisteminin kalkması ve kafes usulünün gelmesi ile valide sultanlar padişah kadar etkili bir konuma gelmişlerdi.
  Valide sultanlar hangi veliahtın tahta geçeceği konusunda siyasi örgütlenmelere girmişler askerler ve devlet adamları da bu örgütlenmelere ister istemez dahil olmuşlardır.

  Padişah ile cariye arasındaki ilişki bir köle-efendi ilişkisi olduğundan ve siyasi bir gereklilik olması nedeniyle duygusallıktan uzaktır. Ancak Hürrem ile Kanuni gibi istisnalar da olmuştur. Kanuni ile Hürrem arasındaki duygusal bağlılığı birbirleri ile olan mektuplaşmalarından ve Kanuni'nin Topkapı Sarayı arşivlerinde bulunan şiirlerinden anlıyoruz. Hürrem Sultan Kanuni'ye yazdığı mektuplarda "mektubunuzu okuduğumda sevinçten gözyaşlarım aktı""gecesini gündüzünü farketmeyen hasret deryasına boğulmuş çaresiz aşkınız ile mübtela Ferhad ve Mecnundan beter şeyda çekeniniz""vallah dünyada hemen siz muradımsınız" gibi sözler kullanıyor ve bir mektubunda da şöyle diyordu:

  “Ömrüm azizim sultanım Allah’tan tek dileğim ve yüreğimin biricik arzusu size tekrar kavuşabilmek ve ışık saçan yüzünüze bir defa daha bakabilmektir. Rabbimden elbette dilerim ki benim sultanım candan ve gönülden sevdiğim şahım dünyada ve ahirette hep mutlu olsun. İyi biliyorum ki benim sultanım bu kulunu kaderin bir cilvesiyle gördü ve sevdi bu kuluna mutluluk ve huzur ihsan etti. Bu yüzden mutlu olacağım gün sadece size kavuşacağım gündür. Size gözyaşlarımı damlattığım bir elbise gönderdim. Hatırım için giyesiniz.”

  Fakir ve hakir cariyeniz Hürrem[1]

  Kanuni ise Hürrem Sultan'a hediyeler paralar ve bazen sakalından teller gönderiyordu. Muhibbi mahlasıyla yazdığı bir şiirinde ise içtenlik görülüyordu:

  Celis-i halvetim varım habibim mah-ı tabanım
  Enisim mahremim varım güzeller şahı sultanım

  Hayatım hasılımömrüm şarab-ı kevserim adnim
  Baharım behçetim rüzum nigarım verd-i handanım

  Neşatım işretim bezmim çerağım neyyirim şem'im
  Turuncu u nar u narencim benim şem-i şebistanım

  Nebatım sükkerim gencim cihan içinde bi-rencim
  Azizim yusufum varım gönül mısrındaki hanım

  Stanbulum Karamanım diyar-ı milket-i Rumum
  Bedahşanım ve Kıpçağım ve Bağdadım Horasanım

  Saçı karam kaşı yayım gözü pür fitne bimarım
  Ölürsem boynuna kanım meded ey nâ-müselmanım

  Kapında çünki meddahım seni medh ederim daim
  Yürek pür gam gözüm pür nem muhibbi yim hoş-hâlim
  Çocuklar uyurken sessiz olunurZiyaretçilere, Gizli İçerik! ölürken değil.!

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Fuhuş yuvası denmesi için padişahın haremin içine mi girmesi gerekiyor? Yatak odalarına çağırarak zaten cinsel ihtiyaçlarını karşılamışlar. Fuhuş yuvası demesek de padişahların eşini seçebilecekleri yada cinsel ihtiyaçlarını karşıladığı bir yermiş harem.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş