Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Başına "Devlet Biti" Konan Sadrazam

  Başına "Devlet Biti" Konan Sadrazam
  Bir çok hayvanın tarihte enteresan rolleri vardır. Ancak bunlardan en ilginci Rüstem Paşa'yı Kanuni Sultan Süleyman'a damat ve sadrazam yapan bir bittir. Hırvat kökenli olan Diyarbekir valisi Rüstem Paşa Kanuni Sultan Süleyman'ın değer verdiği adamlardandı. Aynı zamanda iktidarda etkisi bulunan Hürrem Sultan da onu tutuyor ve kızı ile evlendirerek sadrazamlığa getirmek istiyordu. Sultan Süleyman eşinin de teşvikiyle hayattaki tek kızı olan Mihrimah'ı onunla evlendirmek için harekete geçti. Ancak düşmanları Rüstem Paşa'nın cüzzamlı olduğu haberini yaydılar. Bu dedikodular Kanuni'nin aklını çelince padişah durumu hekimbaşına sordu ve ondan " cüzzamlı olan kimsenin üzerinde bit olmaz" cevabını aldı. Bunun üzerine Rüstem Paşa'nın bitli olup olmadığını incelemek üzere bir hekim görevlendirdi. Rüstam Paşa talihli bir insandı. Her gün elbiselerini değiştirdiği halde hekim üzerinde bit bulmuştu. Böylece Rüstam Paşa'nın cüzzamlı olduğu konusundaki şüphe ortadan kalkmıştı. Bu olayda Rüstem Paşa'nın olayı önceden haber alarak hazırlık yapmış olması da muhtemeldir.

  Üzerinde bulunan bit sayesinde cüzzamlı olmadığı anlaşılan Rüstem Paşa önce Anadolu Beylerbeyliği'ne ardından da üçüncü vezirliğe getirildi. Artık devlet katında belli bir yere geldiği için 1539'da Kanuni'nin kızı Mihrimah Sultan ile evlendirildi. Ardından da 1544'te sadrazam yapıldı. Rüstem Paşa'nın bir bit sayesinde bu konuma gelmesi edebiyat dünyasında şöyle ifade edildi:

  Olacak bir kişinin bahtı kavi talihi yâr
  Kehlesi (Biti) dahi mahallinde onun işe yarar.
  Rüstem Paşa

  Rüstem Paşa Sadrazamlığı sırasında kayınvalidesi Hürrem Sultan ile işbirliği yaparak Kanuni'nin büyük oğlu Şehzade Mustafa'nın ölümüne sebep oldu. Sadrazam Şehzadenin sahte mührünü kullanarak onun ağzından İran Şahı Tahmasb'a mektuplar yazdı ve gelen cevapları Şehzade Mustafa'nın babasına karşı isyan hazırlığında olduğuna delil olarak kullandı. Şehzade Mustafa'nın öldürülmesiyle Hürrem Sultan'ın oğullarına taht yolu açılıyordu. Şehzadenin ölümündeki etkisi Yeniçerileri huzursuz ettiğinden 1553'te görevden alındı ise de 1555'te tekrar makamına kavuştu.

  Rüstem Paşa biti kadar aldığı rüşvetlerle de anılır. Öldüğünde mallarının sayılmasıyla bu yolla ne kadar zenginleştiği ortaya çıkmıştır. Barbaros Hayrettin Paşa bile Rüstem Paşa'ya mirasının oğullarına intikali için rüşvet vermek zorunda kalmıştı. Dönemin yazarları saray bahçesindeki çiçekleri bile satarak hazineye gelir sağladığını belirtirler. Devletin gelirlerini artırması sebebiyle hazine girişine adı yazılmıştır.
  Rüstem Paşa Camii

  Rüstem Paşa'nın Mirası:

  Rüstem Paşa bir çok eser yaptırmasına rağmen arkasında bıraktığı servet göz kamaştırır. 16. yüzyılın önemli tarihçilerinden Gelibolulu Mustafa Âli Rüstem Paşa'nın servetini şöyle zikrediyor:

  Güzel hatlarla yazılmış Kur'an:8 bin adet
  Değerli taşlarla süslü ciltli Kur'an:130 adet
  Çeşitli Kitaplar:5 bin adet
  Para: 780 bin akçe
  Kaftanlar:5 bin adet
  Altın üskufe:1100 adet
  Zırh: 2 bin adet
  Gümüş eğer: 500 adet
  Gümüş üzengi: 130 çift
  Altın kakmalı kılıç: 860 adet
  Altın kakmalı tolga:1500 adet
  Altın topuz:100 adet
  Mücevherler: 30 adet
  Astar: 476 adet
  Altın ve ham altın para: 100 milyon
  Anadolu ve Rumeli'de çiftlik: 1000 adet
  Değirmen: 476 adet

  Alıntıdır.
  Çocuklar uyurken sessiz olunurZiyaretçilere, Gizli İçerik! ölürken değil.!

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Muhteşem Yüzyılda bahsi geçmişti.

  Film sanıldığının aksine ecdadlarımızı yanlış tanıtmadığını öğrenmiş olduk.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş