Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart “Tanrım Bizi Türklerden Koru!”

  “Tanrım Bizi Türklerden Koru!”

  Yıldırım Bayezid'in 1394'te İstanbul'u kuşatması sadece Bizans'ın değil tüm Avrupa'nın dikkatini çekmişti. İlk defa Batı Avrupa'dan da askerlerin katıldığı Niğbolu Haçlı Seferi düzenlendi. Daha sonra İstanbul'un Sultan Mehmed tarafından 1453'deki fethi ile tehlikenin ne boyutlara ulaştığını daha iyi anlamaya başladılar. Yeni bir haçlı seferiyle İstanbul'u geri almak istediler ancak Avrupa iç siyaseti buna müsait değildi.

  1522'de Akdeniz'deki Hristiyan üssü Rodos'un Kanuni Sultan Süleyman tarafından fethi Batı ve Orta Avrupa'nın iyice tedirgin olmasına sebep oldu. Mohaç'da Macarların iki saatte süpürülmesi ve Kanuni'nin Viyana önlerine dayanması Avrupalılara tehlike'nin kapılarına kadar geldiğini anlatıyordu.


  Avrupa'da yapılmış bir Türk tasviri

  Artık Avrupa'da birçok ülkede "Acaba Türkler bu yıl ülkemize gelir mi?" diye soruluyordu. Tiyatro bale opera gibi eserlerde halk şarkılarında ve şiirlerde Türk korkusu varlığını hissettiriyordu. Bunun sebebi hem halkı Osmanlı tehlikesine karşı canlı tutup bir korku kalkanı oluşturmak hem de halkın Türklere karşı duyguğu korku ile karışık ilgiydi. Yazarlar Türk korkusunu yenebilmek için komedi türü tiyatrolarında Türklerin doğaüstü varlıklar olarak görülmesini eleştirmişlerdir.

  Avrupalılar Osmanlılar'a "Türk" Osmanlı İmparatorluğu'na "Türk İmparatorluğu" Osmanlı Ülkesine "Türkiye" Osmanlı hükümdarlarına da "Gran Turco" yani "Büyük Türk" dediler. Avrupalılar için Türk=Müslüman=Doğu aynı manaya gelir Müslüman olan bir Hristiyan için "Türk oldu" tabiri kullanılırdı.

  Avrupalılar için "Türk" adı; şeytandinsiz ve barbar gibi anlamlar ifade ediyordu. Bu düşüncelerini kitaplara ve resimlere yansıttılar.

  Avrupa çizimiyle Yeniçeri


  Türk ilerleyişinin bir türlü durdurulamaması Avrupa'da Türkler'in yenilmez olduğu kanısını uyandırdı. Bazı din adamları Türkler'in Avrupalılar'ın işlediği günahların bir cezası olarak Tanrı tarafından gönderildiğini söylediler. Osmanlılar Tanrı'nın kırbacıydı. Hatta bazıları "Türklerle savaşmak Tanrıyla savaşmaktır" demişti. Avrupalılar üzerinde öyle bir yılgınlık havası doğmuştu ki artık " Bu dünya Türklerin ahiret bizim olacak" diyorlardı. Türk korkusu tam bir kabusa dönüşmüş Osmanlı ilerleyişi kıyamet alâmeti olarak yorumlanmıştı.

  Avrupalı aydınlar eserleriyle Türk korkusunu yenmeye çalıştılar. Erasmus bu konuda " Osmanlı İmparatorluğu'nun büyüklüğü insanları korkutmamalıdır. Roma ve Büyük İskender'in imparatorlukları da çok büyüktü ancak hepsi yıkılıp gitti." demektedir. Protestanlığın kurucusu Luther ise "Türkler'e Karşı Savaşa Dair" adlı eserinde "Türk Tanrı'nın öfkeli kırbacı yakıp yıkan Şeytan'ın uşağı olduğu için Türk'ten önce efendisi olan Şeytan'ı yenmek Tanrı'nın kırbacını almak ve Türk'ü yalnız bırakmak gerekir." demektedir.

  Avrupalılar kendilerini Türkler'den koruduğuna inandıkları birçok inanca sahiplerdi. Bazıları savaşlarda ölen Türkler'in kemiklerini yine Türkler'den korunmak için boyunlarına asar inşaa ettikleri kale duvarlarının arasına koyarlardı.Ayrıca kiliselerde Türklere karşı verilen kayıpları hatırlatmak için " Türk Çanları" çalınır Türklere karşı "Türk vaazları" verilirdi. Almanlar tarafından Türkler'den korunmak amacıyla yüzlerce dua yazılmıştır.

  "Tanrım yardımcı ol bize sözlerinle
  Papa'nın ve Türklerin cinayetini engelle
  Senin oğlun olan İsa'yı
  İsterler senin tahtından indirmeyi"

  Martin Luther'in Türkler'e Karşı Çocuk Duası [1]


  “Yüce İsa yaşayan Tanrı’nın oğlu bizim kurtarıcımız ve huzur verenimiz. Sana sesleniyoruz pişmanlık dolu bir yürekle ve senden acizane bizi duymanı istiyoruz.

  Zalim Türk tiranı hiddetiyle Hıristiyan kralıkları ve ülkelerine bütün gücüyle saldırmayı ve savaşmayı kılıç ve ateşle yağmalama ve zindanla tamamıyla yıkmayı Hıristiyanlık inancını yok etmeyi ve bunun yerine lanetlenmiş batıl inancını yerleştirmeyi hedef edinmiştir; Bizleri ise senin kutsal adını hiçe sayarak ve hakaret ederek ve Hıristiyanlık inancının değerini düşürerek vahşice boyundurukları altına almak istiyorlar.

  Bize merhamet göster Yüce İsa. Kana susamış zalim düşmanın gücünü ve tiranlığını yık ve kır bizleri onun ellerine bırakma ki o da tüm gururu ve inadıyla demesin: Nerde şimdi Hıristiyan Tanrısı?”

  Türklere Karşı Bir Hristiyan Dua

  Viyana'da Sipahiler

  Avrupa'da Türk korkusu ilk önce Malta Kuşatması'nın başarısız olması ve 7 Ekim 1571'deki İnebahtı'Deniz Muharebesi'nin kaybedilmesi ile sarsıldı. Bu tarih bütün Avrupa'da bayram günü ilan edildi. İstanbul'un fethinden itibaren süregelen "Yenilmez Türk" imajı sarsılmış Avrupa'nın kendine güveni gelmişti. Köprülüler dönemi ve II.Viyana Kuşatması Türk korkusunu yeniden canlandırdı. Uyvar'ın fethiyle "Türk gibi kuvvetli" sözü tekrar söylenmeye başlandı. II.Viyana Kuşatması'nın başarısız olmasıyla Türkler'in yenilmez olmadığı bir kere daha kanıtlanmıştı. Avrupa'daki Türk korkusundan geriye bugün " Avrupa'nın karabasanı" ifadesi kalmış ve her fırsatta dile getirilmiştir.

  [1] Bornkamm/Ebeling Bd. 5s.275
  Sürmenaj, Bunu Beğendi.
  Çocuklar uyurken sessiz olunurZiyaretçilere, Gizli İçerik! ölürken değil.!

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Duaları bile Türklerden korktuklarını gösteriyor.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş