Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Avusturya'nın Kanuni Korkusu - Avrupa'nın Bilinçaltındaki Korkunun Sebebi


  Avusturya'nın Kanuni Korkusu

  Geçtiğimiz günlerde gazetelere yansıyan bir haber hepimizi yeniden irkiltmeye yetti. Avusturya parlamentosundan sağcı bir milletvekili Adreas Mölzer AB Komisyonu'nun yanıtlaması istemiyle AP Başkanlığı'na verdiği yazılı soru önergesinde Müslüman liderlerin sıklıkla “Avrupa'nın fethi İslam'ın temel hedefidir” söylemini dile getirdiklerini bildirmiş. Alman Sosyal Demokrat Parti'den (SPD) Avrupa Parlamentosu'na seçilen Volkan Öger'in seçim kampanyası sırasında tamamen ekonomik kültürel anlamda söylediği belirtilen ve mizahi yönü de olan “Kanuni Sultan Süleyman’ın 1529'da başlattığı Viyana kuşatmasını vatandaşlarımızla güçlü erkeklerimiz ve sağlıklı kadınlarımızla biz tamamlayacağız" cümlesini de alıntılayan Mölzer “Bu tehlikeli duruma tepki olarak tartışılan İslam dünyasından göçün durdurulmasının aciliyeti ne düzeydedir?" diye de sormayı ihmal etmemiş.

  Velhasıl Jörg Haider’in sağ kolu olarak nitelendirilen Mölzer’in sözleri aradan 45 asır geçmesine rağmen Avusturya’da yalnız Avusturya’da da değil aslında Avrupa’nın neredeyse tamamında bir Kanuni ve Osmanlı fobisinin yaşamakta olduğunun en çarpıcı belgelerinden biri.

  Peki bu korku tamamen yersiz mi?

  Avrupa’nın bilinçaltındaki korku
  Aslına bakılacak olursa bu korkunun temelinde Avrupa’nın İslamiyetle olan çarpık (gayri meşru da diyebilirdim) ilişkisi yatıyor. Çünkü Tarık bin Ziyad’ın Afrika’dan Endülüs’e çıkarma yaptığı 711 yılının Mayıs’ından itibaren bu Karanlık Kıta’nın kaderini ve gidişatını belirleyen temel güç İslamiyet olmuştur. Düşünün ki Müslümanlar Avrupa’ya çıktıklarında Avrupa Ortaçağ’ın en karanlık zamanını yaşamaktaydı.

  Denilebilir ki Avrupa Müslümanlar sayesinde batı ucundan başlayarak aydınlanmaya başladı ve kıtanın gördüğü en özgün uygarlık sentezlerinden birisi olan Endülüs’ün ışığı Avrupa’nın yeniden aydınlanmasının da başlangıcını oluşturdu. İşte Müslümanlara olan bu derin borcun ağırlığı karşısında ezilen Avrupalı aydınlar daha Rönesans devrinden başlayarak hem onun ışığını emmeye hem de Müslümanlara resmen küfretmeye bayılıyorlardı. “Tıbbın Öyküsü” (The Story of Medicine) adlı kitabında Victor Robinson şu ilginç satırları yazıyor:

  “Rönesans dediğimiz şey Müslümanlara (yazar ‘Arabism’ diyor) başkaldırı olarak başlamıştır. Rönesans’ın ilk büyük mücadelesi İbn Sina bağlıları ile Galen’in yeni yazılarına bağlananlar arasında cereyan etmiştir. Hatta Jean Fernel adlı öncü faeces Arabum mele latinititatis conditae demiştir yani Arapların pisliği Latin balıyla tatlandı.”

  Özetlersek Müslümanların yüzyıllar süren ezici bilimsel üstünlüğü karşısında içine düştükleri aşağılık kompleksinden çamur atarak sıyrılmayı denemişlerdi Avrupalılar. İnkâr aşağılık kompleksi içinde kıvrananların yapacağı bir eylemdir ve Avrupa tarihi Rönesans’tan beri bu defa doğusundan yükselen bir gücün karşısında yeni bir aşağılık duygusunun elinde esir olacaktır. Bu Türk korkusudur ya da Mölzer’in durumunda Kanuni fobisi.

  Peki bu korku ne kadar gerçektir? Biliyoruz ki korku objesi gerçek olsa da kökenleri korkan varlıkta bulunan bir duygudur. Avrupa’nın bilinçaltına kökü 8. yüzyıla kadar geriye giden bir İslam korkusu yerleşmiştir ve anlaşılan bu korku günümüzde de devam etmektedir.


  Hala Avrupa Birliği’ne girişimizi Kanuni’nin Viyana’ya girişine benzetmelerinin sebebi korktukları objenin benliklerini fethedeceği paniğidir.

  Kanuni hakkında yanlış bildiklerimiz
  Peki Kanuni nasıl bir hükümdardı? Yani Avrupalıların korktukları kadar var mıydı?

  Burada bir özeleştiri yapmanın zamanıdır. Tarih kitaplarımızda Kanuni’ye çok fazla haksızlık yapıyoruz. İşte Hürrem Sultan’ın elinde oyuncak oldu işte Fransızlara kapitülasyonları verdi işte Osmanlı’nın dibine kibrit suyu döktü vs.

  Bu çocukça yargıların tarihte yaşamış Kanuni’yle en ufak bir alakası yoktur. Şunu soralım: Hürrem Sultan’ın en çok istediği Şehzade Bayezit’in tahta çıkmasıydı. Peki çıkabildi mi? O zaman demek ki Hürrem’in de her istediği olmamıştı.

  Kapitülasyonlar da pekala Osmanlı ekonomisine en az 200 yıl nefes aldıran ekonomik bir tedbirdi. Unutmayalım: İzmir Selanik ve Halep limanları kapitülasyonlar sayesinde parladı. Kapitülasyonlar 19. yüzyılda başımıza bela olduysa bir insanın 300 yıl sonrasını da görmesini nasıl bekleyebiliriz? Buna hakkımız var mı? Yani şimdi hükümetin aldığı bir kararın 2307 yılında da geçerliliğini koruyacağının garantisi mi var?

  Kanuni’nin adının neden ABD Senatosu’nda dünyadaki büyük kanun yapıcıların yanına yazıldığının sırrını anlamak çok mu zordur? Barbaros’u Fransa Kralı’nı kurtarmaya yollayan da Bağdat’ı Şiilerin egemenliğinden kurtaran da Kudüs’ü yeniden inşa eden de Budapeşte’nin bugünkü kimliğine kavuşmasını sağlayan da İstanbul’u Mimar Sinan’la el ele vererek nakış nakış işleyen de Divan edebiyatındaki gazel yazma rekorunu kıran da yazdığı mektuplarda yönetim felsefesini ve dünya görüşü ortaya koyan da oydu.

  1566 yılında 70’ini aşmış ve ikinci emeklilik döneminin sonuna gelmişken hasta yatağından kalkıp at üstünde bin küsur kilometrelik yolu tepen bir insana daha yakından bakmalı değil miyiz? Üstelik bu sefere çıktığı sırada ancak iki kişinin yardımıyla tuvalete gidebiliyordu ihtiyar Kanuni. Üstün performansını 26 yaşında tahta geçtiğinde de 72 yaşında Zigetvar’ı fethe çıktığında da koruyabilmiş olması ve toplumun hep önünde yürümesi ona yeterince büyüklük kazandırıyor zaten.

  Kanuni’nin tek derdi Avrupa’ya hakim olmak değildi kuşkusuz. Evet Avusturya üzerine düzenlediği ve tarihlerimize “Alaman seferleri” diye geçen askeri harekâtları Şarlken’i sonunda pes ettirmiş ve savaş meydanlarından kaçırmıştı. Macaristan’da istediğini kral yapmış istemediğini devirmişti. Doğru ama Kanuni’nin Kafkaslar ve Orta Doğu ile Akdeniz’e düzenlediği seferler de onun salt bir Avrupa patronluğu için değil bir “cihan hakimiyeti” düşüncesiyle hareket ettiğini yeterince gösteriyor.

  Ne var ki Kanuni’nin kendisini nasıl gördüğünü anlamak önemli. Mesela yazdığı çok sayıda mektup elimizdedir. Bunlar içinde Hürrem Sultan’a yazılanlar kadar Bali Paşa’ya yazılan da çarpıcı satırlarla doludur. Ancak galiba en etkili mektubu Habsburgların efsanevi kralı Şarlken’e yazdığı mektuptur. Bu mektupta hem kendisini hem de muhatabını hangi ölçülerle değerlendirdiği açık bir biçimde görülür. Mektuba ‘Avusturyalıların da korktuğu kadar varmış’ dedirten tamamen ‘emperyal’ bir hava hakimdir.

  Kanuni Avrupa’nın patronu olmak istemişti. Mölzer’in korkusu bu isteğin geçmişle sınırlı olmadığı kaygısından kaynaklanıyor.

  İşte o mektup

  Ben ki sultanların Sultanı Akdeniz’in Karadeniz’in Rumeli’nin Anadolu’nun Karaman’ın Erzurum’un Diyarbakır’ın Kürdistan’ın Luristan’ın Acem’in Mısır ve Şam’ın Halep’in Kudüs’ün ve bütün Arabistan vilayetlerinin Bağdat Basra Yemen memleketlerinin Kırım ve Macar tahtına ait yerlerin ve daha kılıcımızla alınmış nice ülkelerin Padişahı Sultan Süleyman Şah’ım.

  Sen ki İspanya vilayetinin kralı Karlo’sun. Yüce kapımıza sen ve kardeşin ayrı ayrı mektuplar gönderip bize dokunmayın diye ricada bulunmuşsunuz. Merhamet ederek size 5 yıl süreyle dokunmamak üzere eman verdik.

  Ancak bir şartla: Bu sürede benim topraklarıma ‘kurudan veya yaştan bir sebeple’ saldırmayacaksınız. Korumam altında bulunan Fransa Kralı ve Venedik Doçu’na da dokunmayacaksınız.

  Mutluluk dağıtan kapımız size daima açıktır. Ne zaman isterseniz başvurabilirsiniz.
  Vahdettin Venizelos’tan daha mı kötüydü?


  “Atatürk bir zamanlar ülkesini işgal eden Yunan Başbakanı Venizelos’a dahi dostluk elini uzatmaktan çekinmedi. Çünkü onun için ebedi düşman diye bir şey yoktu. Türk İstiklâl Savaşı bu zihniyet içinde muvaffak oldu.”  Alman tarihçisi Jaeshke’nin bu gönül okşayan satırlarını okuyunca şunu anlıyor insan:
  Atatürk düşmanlarını bile affetmişti çünkü onun için ebedi düşman diye bir şey yoktu.

  Güzel; lakin acaba 1930’larda Türkiye’yi yeniden tabii bu defa ‘dost’ sıfatıyla ziyaret eden Venizelos’a özel karşılama törenleri düzenlendiği için övünenler acaba aradan 85 yıl geçtiği halde Vahdettin’i neden affetmeye yanaşmıyorlar? Onbinlerce insanı öldürüp sakat bıraktıran Yunanlıları dost diye bağırlarına basanlar hazineden bir tek altını cebine atmadan yurt dışına kaçan ve orada İngilizlerin tekrar Türkiye’ye dönmesi yolundaki cazip tekliflerini geri çeviren Vahdettin’in Süleyman Demirel’in deyişiyle bin yıl daha ‘hain’ olarak bilinmesinin yararı üzerine nasıl nutuklar atabiliyor? Anlamak mümkün değil.

  Anladığımız bir şey varsa resmi tarih var gücüyle direniyor. Son kalelerinden birisi de Vahdettin’in hainliği. Korktukları bu koltuk değneği de ellerinden giderse nasıl ayakta duracakları. Venizelos’u bile affeden resmi tarih Vahdettin’e neden bu kadar direniyor sanıyorsunuz?

  Alıntıdır.
  Sürmenaj and Sükut like this.
  Çocuklar uyurken sessiz olunurZiyaretçilere, Gizli İçerik! ölürken değil.!

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Vahdetttin saltanatı zamanında bir gün başkâtibine Atatürk için şöyle der: "bizim hanedanımıza her türlüsü gelmiştir; sarhoşu gelmiştir zalimi gelmiştir delisi gelmiştir aptalı gelmiştir dinsizi gelmemiştir."

  Daha sonra yurdu işgal eden düşmana kendini kurtarmak için sığınmıştır.

  Vahdettin Atatürk için söylediği söz de birşeyi eklemeyi unutmuş.
  Biz ekleyelim bari.

  "bizim hanedanımıza her türlüsü gelmiştir; sarhoşu gelmiştir zalimi gelmiştir delisi gelmiştir aptalı gelmiştir Vahdettin gibisi gelmemiştir."

  Venizelos'u affedip emparyalistlerin kulu köpeği mi olmuşuz Vahdettin gibi?

  Hain olup olmadığına siz karar verin. Ama tarih onu affetmiyor.
  Sükut, Bunu Beğendi.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş