Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Sultan Abdülmecid'in Washington Anıtındaki İfadesi

  Devrin en önemli hattatı Kazasker Mustafa İzzet Efendiye yazdırılan ifade şöyleydi : 'Devám-ı hulleti te'yid için Abdülmecid Hán'ın / Yazıldı nám-ı páki seng-i báláya Vaşington'da'


  Amerikalılar 1840’larda ülkelerinin kurucusu George Washington’un anısına bir anıt yapmak için çalışmalara başladılar. Yapılması planlanan anıt için bir de yarışma düzenlediler. Bu yarışmayı Mısır obeliksine benzer bir anıt tasarlayan Robert Mills adında bir mimar kazandı. Robert Mills’in tasarladığı anıt geniş bir alanda çok yüksek bir tarzda inşa edilecekti. Tasarlanan Washington Anıtının temeli 4 Temmuz 1848 tarihide atıldı. 6 sene süren çalışmalar; iç siyasi çekişmeler ve Amerikan iç savaşının yaşanması sebebiyle uzun bir süre durmak zorunda kaldı. 1876 yılında tekrar başlayan inşat 1885 yılında sona erdi. 9 Ekim 1888’de ise halkın ziyaretine açıldı.

  Mermerlerle kaplanan anıtın yapımı sırasında Amerikan Dışişleri Bakanlığı dost ülkelerin temsilcilerine anıta katkıda bulunabileceklerini iletmişti. Anıt sadece Amerika’nın değil bütün dost ülkelerin özgürlük anıtı olacaktı. Bu sebeple Amerika anıt için gönderilecek hatıraların mermere monte edileceğini bildirilmişti.

  Amerika’dan gelen bu istek üzerine birçok dost ülke dünyanın bu en büyük anıtında isimlerinin yer alması için Washington’a kıymetli mermer plakalar gönderdiler. İnşa edilen bu dikilitaşa mermer plaka gönderenlerden biri de zamanın Osmanlı padişahı Sultan Abdülmecid’di. Sultan Abdülmecid Amerika hakkında iyi dileklerini içeren ifadesini hat sanatıyla mermer bir plaka üzerine yazılmasını ve bunun hatıra olarak gönderilmesi kararını verdi.  Devrin en önemli hattatı Kazasker Mustafa İzzet Efendiye yazdırılan ifade şöyleydi :
  'Devám-ı hulleti te'yid için Abdülmecid Hán'ın / Yazıldı nám-ı páki seng-i báláya Vaşington'da' yani 'Abdülmecid Han'ın temiz adı dostluğun devamını göstermek için Washington'da dikilen bu yüksek taşa yazıldı' .

  Mermer Plaka 1853’te 390 kuruş nakil masrafıyla Washington’a gönderildi. Sultan Abdülmecid’in tuğrasının da bulunduğu bu mermer plaka Washington anıtına yerleştirildi.

  Ömer Aymalı-Tarih Servisi/Dünya Bülteni
  Sürmenaj, Bunu Beğendi.
  Ziyaretçilere, Gizli İçerik!

  ▌│█│║▌█ ██║▌║█ │█║▌│
  T ü r kB u d u n Ziyaretçilere, Gizli İçerik! ö k ü n !

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Osmanlı zamanından kalma eserlerimiz yabancı ülkelerin de miraslarından.

  Teşekkürler.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş