Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Question Ulubatlı Hasan Olayı Bir Efsane midir?


  Ulubatlı Hasan olayı bir efsane midir?

  Hayır değildir. Bunun efsane olduğunu söyleyenler bizzat Bizans ve batı tarihçileri Dukas Françis ve Clot’un beyanlarını da inkâr edememektedirler. Akşemseddin ve Molla Gürani gibi maneviyat erlerinin fethi müjdelemeleri ve Fâtih’i teşvik etmeleri üzerine Osmanlı ordusu 29 Mayıs Salı günü sabaha karşı Edirnekapı ile Topkapı arasında umumi bir hücüm başlatmışlardır. Savunmanın temel direği olan Venedikli General Giustiniani’nin yaralanıp cepheyi terketmesi Müslüman askerleri heyecana getirmesi ve Fâtih’den dördüncü saf Osmanlı askerinin de Topkapı surlarına tırmanması emrini almasıyla birlikte Ulubatlı Hasan isimli küçük rütbeli ve genç bir asker veya subay maiyyetindeki 30 askerle beraber Osmanlı bayrağını surlara dikmişlerdir.

  Buarada önemli olan olayın yani bir Müslüman askerin sancağı surlara dikmesidir ve bu konuda dost düşman bütün tarihçiler ittifak halindedirler. Tarihçi Françes bu konuda ayrıntılı bilgi verdiği gibi Dukas da olayı doğrulamaktadır. İsmini tam vermemeleri veya yanlış vermeleri önemli değildir. Önemli olan böyle bir olayın yaşanmasıdır. Nitekim beraberindeki 30 kişiden atılan ok ve ateşlerle 18’inin şehid olduğu gelen nakiller arsındadır.[1]
  ---------------------------------------------------------------------------------
  [1] Kemalpaşazâde Tarih-i Feth-i Kostantınıyye Süleymaniye Kütp. Şehit Ali Paşa nr. 2720/14 vrk. 217/a; Clot Fâtih 63-65; Aksun Osmanlı Tarihi c. I sh. 141-142; Uzunçarşılı Osmanlı Tarihi c. I sh. 487-488 II 9-11; Ducas M. İstoria Turca-bizantina (Türk-Bizans Tarihi) Bucarest 1958; Kritobulos d’Imbros History of Mehmed the Conqueror Princeton 1964; Karşı görüş için bkz. Aydın Erdoğan Fâtih ve Fetih Mitler ve Gerçekler sh. 86 vd.

  ALINTIDIR.


 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Ulubatlı Hasan Var mı Sorusuna Tarihçilerden Cevap

  Takvimler 16 Şubat'ı saatler 14.53'ü gösterdiğinde 134 sinemada 850 salonda gösterime girdi 'Fetih 1453' filmi. Herkes o dakikadan itibaren filmin 17 milyon dolarlık 'tahmini' bütçesi ve Hollywood standartlarındaki çekimlerini konuşmayı bir kenara bırakıp 559 yıl önce Sultan II. Mehmet ve neferleri tarafından 'Konstantiniye'nin nasıl fethedildiğine odaklandı.

  Film bittiğindeyse senaryonun nasıl olduğu konusu konuşuldu. Eksiklikler fazlalıklar olması gerekenler olmaması gerekenler efsaneler ve gerçekler... Bizans surlarına bayrağı ilk diken kişi olarak saydığımız filmin başrolündeki Ulubatlı Hasan da konuşulanlar arasındaydı.

  Yersiz değildi elbette onun üzerine gelişen tartışmalar. Çünkü bundan birkaç yıl önce böyle bir ismin tarihte yaşamadığı ifade edilmişti. Oysa filmde canlı kanlı bir şekilde karşımıza çıkıyor üstelik Şehzade Mehmed'e Manisa'da kılıç kullanmayı öğretiyordu Ulubatlı. Bununla kalsa iyi hayat hikâyesi bile anlatılıyordu filmde. Haliyle zihinler allak bullak oldu!

  Ve beklenen soru bir kez daha hem de tam zamanında akıllara geldi: Tarihte Ulubatlı Hasan diye biri yaşamış mıydı? Surlara bayrağı gerçekten o mu dikti? Eğer bayrağı diken o değilse kim? Neden fetih deyince akıllarımıza 'Ulubatlı Hasan' adı geliyor? Bu bilgiyi kim atmış ortaya? Bu soruları tarihçilere sorduk.

  Bilimsel olarak yok Mehmetçik olarak var

  Prof. Dr. Necdet Öztürk (Marmara Üniversitesi): Ulubatlı Hasan'ın varlığı yokluğu konusu zaman zaman gündeme geliyor. Dönemin Osmanlı kaynaklarını karşılaştırmalı olarak inceledim. Ulubatlı Hasan'a ya da kuşatma esnasında surlara bayrağı ilk diken kişiye dair bir bilgi yok. Fethi en ince ayrıntısına kadar anlatan Neşrî bile değinmez Ulubatlı Hasan'a. Geç dönemde ortaya çıkmıştır bu isim.

  Bu da sözlü kültür ile o güne ulaşmış ve kaynaklara eklenmiş olabilir. O yüzden Ulubatlı Hasan yok demek de doğru değil. Meseleye şöyle yaklaşmak daha doğru olur: Mehmetçik deyince aklımıza ne geliyorsa Ulubatlı Hasan deyince de akla o gelmeli bana göre. Ulubatlı Hasan bilimsel olarak yok. Fakat toplum kültüründe var. Biz Ulubatlı'yı surlara bayrağı diken Mehmetçik olarak görüyoruz.  Ulubatlı ismi ilk 1570'lerde ortaya çıktı


  Prof. Dr. Feridun M.Emecen (İstanbul Üniversitesi): Ulubatlı Hasan vardır ya da yoktur dememek lazım. Çünkü ihtilaflı bilgiler var. Osmanlı tarihi kaynaklarında sura ilk kimin çıktığına dair bir bilgi verilmiyor. Fakat Bihişti adında bir tarihçi var. O kendi babası olan Süleyman Bey'in ilk defa İstanbul'a giren ordu kuvvetlerinin başında olduğunu söylüyor.

  Tacizade de Edirnekapısı'na doğru olan gedikte gazilerin galip olup içlerinden 5-10'unun duvar üzerine çıkarak sancak diktiğinden ve onları gören herkesin bir anda içeri girdiğinden söz eder. Ulubatlı Hasan ismine ise geç tarihli bir dönemde Francis'e atfedilen büyük kronikte rastlıyoruz. O da Francis'in orijinal eseri değil. Daha sonra Mora'da bir başka kişi tarafından istinsah edilmiş nüsha. Eseri genişleten kişi bir duyum üzerine bu bilgiyi de eklemiş olabilir. Surlara bayrağı ilk diken kişi için daha geç tarihlerde Mustafa ve Balaban Ağa adında iki isim daha veriliyor. Ama Ulubatlı Hasan 'var mı yok mu' diye hakkında kesin konuşamıyorsak bunlar için de konuşamayız.

  Şahs-ı manevisi var


  Prof. Dr. Abdülkadir Özcan (Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi): Ulubatlı Hasan bizim kaynaklarımızda ismi geçen bir şahsiyet değil. Sadece Francis adında bir tarihçinin yazdığı Bizans tarihinin ikinci nüshasında geçiyor. Bu nüshayı da Francis değil başka biri yazmıştır. O yüzden bu bilginin kesin doğru olduğunu söyleyemiyoruz. Ancak Ulubatlı Hasan'ı inkâr etmenin de gerçek bir karakter olduğunu söylemenin de bir manası yok bana göre. Çünkü o fetih ile özdeşleşmiş. O bayrağı diken askerin adı olmuş. O nedenle şahs-ı manevi olarak görmek gerekiyor.

  Ulubatlı değil Balaban Çavuş...


  Doç. Dr. Erhan Afyoncu (Marmara Üniversitesi): Ulubatlı Hasan dönemin kaynaklarında geçmez. 16. yüzyılın sonlarında ortaya çıkmış bir karakterdir. Sahte Francis olarak anılan ve daha sonraki tarihlerde Francis'in eserine geniş ilaveler yapan Melissinos'un yazdığı kitapta yer alır. Francis İstanbul'un fethini canlı olarak yaşamış 1401 ve 1477 tarihindeki hadiseleri anlatan bir kitap kaleme almıştır.

  Eğer Ulubatlı Hasan diye biri olsaydı onun eserini genişleten Melissinos değil Francis kendisi yazardı. Fatih dönemi kaynaklarında surlara ilk çıkan kişilerle ilgili farklı bilgiler var. Arnavut devşirme Balaban Bey de onlardan biri. Osmanlı dönemi fetih kutlamalarında onun adı ön plana çıkarılıyordu. II. Meşrutiyet dönemi fetih kutlamalarında da onun adı vardı. Bu yüzden surlara ilk çıkan Ulbatlı değil Balaban Çavuş'tur muhtemelen.

  Ulubatlı hakkındaki ilk bilgi

  "... İşte o sıralarda Hasan adlı bir yeniçeri (memleketi Ulubat olup koca bir vücuda sahipti) sol eli ile başının üstüne kalkanı tutup sağ eli ile kılıcını çekti ve bizimkilerin şaşkınlık içinde geri çekildikleri o bölgede surun tepesine doğru atıldı. Onunla aynı cesareti göstermek isteyen otuz kadar diğeri de kendisini takip etti. Bizimkilerden hâlâ surlarda kalanlar ise üzerlerine kayaları yuvarlıyorlardı ve onlardan on sekizini aşağı yuvarladılar.

  Ne var ki Hasan kendisine özgü şiddeti ile surun üstüne çıkmayı ve bizimkileri kaçırmayı başardı. Bu başarı ile birlikte diğerleri de surlara tırmanma fırsatını buldular. Bizimkiler sayılarının pek az olması nedeni ile sura tırmananlara mani olamadılar; düşmanın sayısı fazla idi; buna rağmen yukarıya çıkanlara saldırdılar ve birçoğunu öldürdüler. Bu savaş sırasında bir taş Hasan'a isabet etti ve onu yere yıktı. Kendisini yere yıkılmış görünce bizimkiler de üstüne her taraftan taş fırlatmaya başladılar. O ise dizleri üstüne kalkmış kendini savunmaya çalışıyordu; ancak almış olduğu pek çok yaradan sağ kolu işlemez oldu ve oklarla kaplandı. Pek çok kişi daha öldü."

  Alıntıdır.
  Sükut and Sürmenaj like this.
  Çocuklar uyurken sessiz olunurZiyaretçilere, Gizli İçerik! ölürken değil.!

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Ulubatlı konusuna farklı bir açıdan yaklaşıyorum ben.Ulubatlı var mıdır yok mudur değil asıl mesele biz tarihi kahramanlarımıza nasıl sahip çıkıyoruz ? Bir ABD bile kahraman yaratmak için ve empoze etmek için nasıl çaba sarf ediyor görüyorsunuz.İş bize gelince böyle tartışmalara girmemiz anlamsız.Ulubatlı'yı Kürşad'ı milletimize nasıl aşılamalıyıznasıl sevdirip tarihiyle gurur duymasına yardımcı olmalıyız sorusuna verilecek olan cevapdır asıl mesele.
  Ziyaretçilere, Gizli İçerik!

  ▌│█│║▌█ ██║▌║█ │█║▌│
  T ü r kB u d u n Ziyaretçilere, Gizli İçerik! ö k ü n !

 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Tarihi kahramanlara bi çok bakış açısı vardır tabiki. Ama bence en başta gelen budur Var mı Yok mu? Tarihi bilmemek yannış bilmekten iyidir bence.
  Çocuklar uyurken sessiz olunurZiyaretçilere, Gizli İçerik! ölürken değil.!

 5. #5
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Tarihi bilmemek yanlış bilmekten iyidir elbette.Lakin bilinen tarihimizden de elle tutulur ürünler çıkartamıyoruz pek maalesef.
  Ziyaretçilere, Gizli İçerik!

  ▌│█│║▌█ ██║▌║█ │█║▌│
  T ü r kB u d u n Ziyaretçilere, Gizli İçerik! ö k ü n !

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş