Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Enver Paşa ve Kadıköy Boğası

  Enver Paşa ve Kadıköy Boğası


  Alsas-Loren… Kulağa hiç yabancı gelmedi değil mi? İlkokuldan beri tarih derslerinde sıkça rastlaştığımız yerini haritada gösteremesek de zengin kömür yataklarına sahip olduğu aklımızda kalan bu sebepten Almanya ile Fransa arasında savaş çıkaran bir bölge olarak biliriz Alsas-Loren’i.

  Aslında Alsas-Loren iki ayrı bölgedir ve Fransa-Almanya sınırında bulunur. Sanayi Devrimi ile artan hammadde ihtiyacı zengin demir ve kömür madenleri bulunan Alsas ve Loren bölgelerini çok önemli hale getirmişti.

  Nüfusu Germen yoğunluklu olan Alsas-Loren 18. Yy boyunca Almanya ile Fransa arasında sürekli el değiştirdi.

  1860’larda bir ara bölge Fransızların eline geçince “tamam artık bu iş bitti Alsas-Loren bizim oldu” diyen Fransızlar zaferin anısına bir heykel yaptırmaya karar verir. Dönemin ünlü Fransız heykel traşları Isidore Bonheure ve T. Roulliard bu işle görevlendirilir.

  Fransızların Almanları azgın bir boğa gibi ezip geçtiğini göstermek için yaptırılan Boğa Heykeli büyük bir özgüvenle Alsas-Loren bölgesine yerleştirilir.

  Almanya’nın “Demir Şansölye” lakaplı başbakanı Bismarck liderliğinde savaş ilan etmesi ve çetin bir mücadele ve on binlerce insanın ölümüyle sonuçlanan savaştan sonra Alsas-Loren bölgeleri yeniden el değiştirerek Almanya’nın topraklarına katılır.

  Almanlar Boğa heykelini savaş ganimeti olarak Berlin’e götürür. 40 yıl Alman topraklarında ikamet eder Boğamız.

  Güçlenen Osmanlı-Almanya ilişkileri ve Osmanlı’nın Almanya’nın yanında cihan harbine katılması hasebiyle teşekkür mahiyetinde Alman İmparatoru II. Wilhelm tarafından dönemin iktidarı İttihat ve Terakki Partisi’nin başkanı Enver Paşa’ya 1917 yılında hediye edilen “Boğa Heykeli” Enver Paşa’nın sarayında bir süre misafir edilir.

  I. Dünya Savaşı yenilgimizle sonuçlanıp Enver Paşa yurt dışına kaçınca kaderine terkedilen heykel 1953 yılında Hilton Otel’in açılışına kadar unutulur. Bu tarihte Hilton Oteli’nin bahçesine konulan heykel 1969'da Kadıköy’e getirilerek eski kaymakamlık binası (bugünkü Kadıköy iskele başkanlık binası) önüne yerleştirilir. O dönemde boğa heykelinin Haydarpaşa koyunda yapılan parka konulması planlansa da bu plan hayata geçirilmez. En nihayetinde Kadıköy Boğası 1987 yılında bugünkü yeri olan Altıyol'a yerleştirilir.

  Günümüzde Kadıköy’ün simgesi olarak kabul edilen Boğa Heykeli asırlık tarihinden bihaber binlerce insanın buluşma noktası olarak kabul görmüş. Eğer Kadıköy'e yolunuz düşerse çevresinde birilerini bekleyen insanları ve boğanın üstüne çıkmaya çalışan çocukları göreceksiniz.

  ALINTIDIR
  Ziyaretçilere, Gizli İçerik!

  ▌│█│║▌█ ██║▌║█ │█║▌│
  T ü r kB u d u n Ziyaretçilere, Gizli İçerik! ö k ü n !

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Kadıköy'e gittiğimde boğa heykelinin Kadıköy'le ne gibi bağlantısı olduğunu hep merak etmişimdir.

  Merakım giderilmiş oldu. Teşekkürler.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Demek Kadıköy'ü bu yüzden sevmiyorum.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş