Uzaya İlk Roketi Osmanlı Attı


ABD'de yayınlanan Weekly World News adlı dergi dünyada insanlı ilk roketi ABD'lilerden 330 yıl önce 1633'te Türklerin İstanbul'da fırlattığını yazdı. Haberini Norveç Havacılık Müzesi Müdürü Mauritz Roffavik'in açıklamasına dayandıran dergiye göre Hasan Çelebi adlı Türk barutla çalışan iki katlı roketi 1633 yılında yaptı. Bu roket ateşlendikten sonra denize düşmeden önce 25 km yol aldı. 30 metre boyundaki roketin orta bölümüne yerleşen Hasan Çelebi de ilk kez gerçek anlamda roketli uçuş yapan insan oldu.
300 metre yükseldi ve paraşütle indi!


Hasan Çelebi'nin roketinin ana motorunun çevresinde 6 küçük motor daha bulunduğunu ve bu küçük motorların roketi havaya yükselten ilk kademeyi oluşturduklarını anlatan Norveçli Roffavik ‘‘İlk kademede yer alan bu roketlerin yakıtı tükendiğinde ikinci kademeyi oluşturan ve daha büyük olan ana motor devreye girdi ve roketin daha da yükselmesini sağladı’’ dedi. Roffavik 300 metre yükseğe ulaştığında Çelebi'nin roketi terk ederek havada kaymasını sağlayan ve bir tür paraşüt olan araç yardımıyla yavaşça denize indiğini kaydetti.

Osmalı'da roket birlikleride vardı!

Haberde daha sonra roketin de denize düştüğü Hasan Çelebi'nin ise yüzerek kıyıya çıktığı belirtildi. Bu arada 15. yüzyılda Osmanlı ordusunda roket birlikleri bulunduğu da ileri sürülen haberde düşman mevzilere yönlendirilen bu roketlerin korku ve panik yarattığı ifade edildi. Roffavik Hasan Çelebi'nin ilk insanlı uçuşta kullandığı roketin bulunması için çalışıldığını roketi Norveç Havacılık Müzesi'nde sergilemek istediklerini söyledi.

Ünlü enstitü de bilgileri doğruladı

Derginin haberine göre Norveçli Roffavik'in ilginç açıklaması Smithsonian Enstitüsü Uzay Araştırmaları Bölümü Başkan Yardımcısı Frank Winter tarafınca da doğrulandı. Winter ‘‘Türk roket adam Hasan Çelebi'nin 1633'teki denemesi şimdiye kadar kayıtlara geçen ilk insanlı uçuş denemesidir’’ dedi.

Filme de konu olmuştu

Dünyanın ilk roketçisi Hasan Çelebi Türkiye'de Lagari Hasan Çelebi olarak tanıyor. ‘‘İstanbul Kanatlarımın Altında’’ filmine konu olan Hasan Çelebi 4'üncü Murat'ın kızı Kaya Sultan'ın doğduğu gece Sarayburnu'ndaki şenlikler sırasında uçma denemesini gerçekleştirdi. Evliya Çelebi'nin Seyahatnamesi'nde anlatıldığına göre deneme şöyle oldu: "Hasan Çelebi kendi icadı olan 50 okka barut macunu ile dolu 7 kollu bir fişeğe bindi ve yardımcıları tarafından bu fişek ateşlendi. Böylece gökyüzüne fırlatılan Hasan Çelebi fişeğin barutu bitince önceden hazırladığı kanatları açarak Sinanpaşa Sarayı önünde denize indi."

Alıntıdır.