Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Bizans’a Mektup!

  Bizans’a Mektup!

  Mektup


  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]  Peygamber Efendimizin civar hükümdarlara gönderdiği mektuplardan bir tanesi

  11. asırda Müslümanlarla Bizanslılar arasında muharebe olmuş bu savaşa Horasan ve Mâveraünnehr Müslümanları da katılmıştır. Büyük âlim Kaffâl da bunlar arasında bulunuyordu. Bu sırada Bizanslıların kumandanı bir şiir yazdırıp İslâm memleketlerine gönderdi. Bu şiirde Müslümanlar kötülenmeye çalışılıyor ve içerisinde bir takım tehditler barındırıyordu. Onun için karşılık olarak esaslı bir cevap gerekiyordu. Orduda Horasan Medâin ve Şamlı edebiyatçı ve şâirler de bulunuyordu. Yazılan cevabî şiirler arasında en beğenileni Kaffâl’inki oldu. Tercüme olarak aldığımız şiirin en mühim kısımlarında düşmana şöyle hitap ediliyordu.

  .
  Zulüm yapma!


  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
  Bana münâzara usüllerinden haberi olmayan birinin sözü ulaştı. Kendisine lâyık olmadığı vasıfları yükleyerek yalanlar söylermiş. Bir de kendisini “temiz kral” diye nitelendiriyor. Halbuki kalbi Allah’a şirk pisliği ve elbiseleri de görünen kirlere bulaşmış bir kimse nasıl temizlik iddiasında bulunabilir? Bir de “Ben Mesîhîyim” diyor. Halbuki o dediği gibi değildir. Kalbi kaskatı olmuş çoluk çocuk demeden herkesi öldüren bir kimse Hazreti Îsa gibi mübârek ve merhametli bir Peygamberin yoluna nasıl tâbi olur? Eğer hakkı bulmak istiyorsan yavaş hareket et zulüm yapma! Aslı olmayan elbiseyi giyen gibi kendinde olmayan şeyle kibirlenme! Biz sizin bizden aldığınız yerleri fazlasıyla geri aldık. Seni ve askerlerini geldiği gibi kovduk. Biz sahip olduğumuz Müslümanlık nimetinden dolayı sizden çok üstünüz. Sen işgal edeceğinizi söylediğin birçok yerler saydın. Halbuki bunlar ancak rüyâ gören kimsenin söyleyebileceği şeylerdir. Kim ki putperestliği yaymak için şarkı ve garbı almayı dilerse o kötü ve habîs bir insandır. Hiçbir vakit muvaffak olamayacaktır!


  Aramızda kılıcı hakem yapalım!  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

  1453 - Muhasara

  Öyleyse kim Bizanslılara benim nasîhatimi iletir! Onun üzerine genç-ihtiyar bütün Horasanlılar geliyor gâzier şehid olmak için koşuyor. Eğer haktan yüz çevirirlerse hak her zaman açık ve ortadadır. Onu kimse yok edemez. Geliniz ey Romalılar! Aramızda kılıcı hakem yapalım. Çünkü o eğer savaş olacaksa en âdil bir hakemdir. Allahü teâlâ bize mükâfatlar ve iyilikler versin. O bizim için kâfi ve koruyucudur. O ne güzel mevlâdır! Lütuf ve ihsanıyla feth-i Kostantiniyye’yi (İstanbul’un fethini) Müslümanlara nasip etmesini temenni ediyoruz!


  Alıntı.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Güzel paylaşım. Teşekkürler.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş