Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Cariyelere Düşkünlüğüyle Tanınan Kılıç Ali Paşa ve Azgın Teke Sendromu

  Kılıç Ali Paşa

  1587 ilkbaharında artık 87 yaşına gelmiş olan Ali Paşa birdenbire yatağa düştü. İmparatorluğun en namlı tabipleri denizlerin ve gecelerin kahramanına şifa bulabilmek için birbirleriyle yarışır oldular. Bitip tükenmek bitmeyen muayenelerden sonra 1587'nin 21 Haziran akşamı "Paşa hazretleri" dediler "Evvelá şu iláçları almanız ve perhize girmeniz gerek...". Sonra bahsettikleri perhizin kızartmalarla ve zeytinyağlı yemeklerle alákasının bulunmadığını "cariyelerden uzak durmak" olduğunu söylediler.

  Ama Paşa'ya söz anlatabilmek ne mümkün? Kılıç Ali Paşa "Benim şifam iláçlarda değil sizin menetmek istediklerinizdedir" diye kükreyip tabipleri huzurundan kovdu. Sonra pek mecáli kalmadığından olacak yatağına uzandı haremağalarına "Avratları tez getüresiniz!" buyurdu ve kendisinden neredeyse 70 yaş küçük cariyelerle sazlı-sözlü cümbüşe daldı.

  Paşa'nın o gece yataktan cenazesini çıkardılar.

  EN AZGIN VE EN HIZLI TEKE
  Ama 16. asırda yaşamış olan Kapdanıderya Kılıç Ali Paşa'daki "azgın teke sendromu" bütün diğer örnekleri geride bırakacak ve Paşa "en azgın ve en hızlı teke" unvanını asırlar boyunca elinde tutacaktı.

  Ali Paşa kimi tarihçiye göre İtalyan kimine göreyse Barbaros Hayreddin Paşa'nın yetiştirmesi olan bir Türk idi. 1500 yılında doğdu gençliği Hayreddin ve Turgut Reisler ile beraber deniz savaşlarında geçti. Bahriye tarihimizin en büyük yenilgisi olan 1571'deki İnebahtı Savaşı'nda Türk donanmasının tamamen yokolmasına máni olduğu için Kapdanıderyalığa getirildi ve 1587'nin 21 Haziran'ındaki ölümüne kadar bu vazifede kaldı. Birçok hayır işleri de yapmıştı ve Tophane'de bugün hálá onun ismini taşıyan büyük camii de o inşa ettirmişti.

  "Uluç" ve "Kılıç" lákaplarıyla anılan ve "Reis" de denilen Ali Paşa tarihlere bir zamanların en kuvvetli deniz gücü olan Türk donanmasının yaratıcılarından ve en kahraman amirallerinden biri olarak yazılmasının yanısıra bir diğer özelliğiyle daha geçti: Bugün "azgın teke sendromu" dediğimiz davranışın en uç örneği olarak... Paşa bu işte öylesine ileriye gitmişti ki ölümü bile bu uğurda gitmişti...

  Kılıç Ali Paşa'nın kadınlara özellikle de bakirelere karşı aşırı düşkünlüğü o devirlerde herkesin dilindeydi. Seksenini geride bırakmasından sonra bile her gecesini mutlaka en az bir bakire cariyeyle beraber geçirdiği üstelik beraberliklerinin sözde kalmadığı fiiliyatta da başarıyla neticelendiği anlatılır Paşa'nın bu gücü yaşıtı olan erkekleri hasetlerinden çatlatırdı.


  Alıntıdır.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart


  Geçmişimizde bu konuda bol bol örnek vardı; tarih kitaplarımız padişahından paşasına kapdanıderyasından sokaktaki adamına kadar çok sayıda erkeğin benzer maceralarını yazmışlardı. Ama "azgın teke sendromu" kavramı o devirlerde şimdiki gibi ilmi bir şekilde ortaya konmadığı için málum davranışlardan sadece "kadın düşkünlüğü" yahut "azgınlık" gibisinden isimlerle bahsedilmişti.

  Meselá Sultan İbrahim ile Beşinci Murad kadınlara olması gerektiğinden çok daha fazla düşkündüler. Sultan İbrahim'in merakı devleti bazan tehlikeli vaziyetlere koyacak Beşinci Murad'ın yaptıkları ise işitenlerde sessiz tebessümler yaratacaktı.

  Sultan İbrahim devletin önde gelen kumandan paşalarının nikáhlı hanımlarına bile el atmaya kalkışınca Anadolu'da kanlı isyanlar çıkmıştı. 1876'da tahttan indirilmesinden sonra Çırağan Sarayı'na kapatılan Beşinci Murad ise yanındaki genç cariyeleriyle günde on-on defa birarada olmaya başlayınca annesi Şevkefza Kadın çareyi büyücülerde ve muskacılarda aramış onlardan şefaat ummuştu. 60 küsur yaşındayken daha yirmisini bulmamış olan cariyesi Ruhşah'a içli aşk mektupları gönderip "Bu gece de gelmez isen vallahi ölümüme sebep olacaksın" diye yakaran Birinci Abdülhamid ise tarihlere "romantik áşık" olarak geçecekti.

  Alıntıdır.


 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Kılıç Ali azgınlığını canıyla ödemiş.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Kötü allışkanlıklar bırakılmıyor. Ya acılara sebep oluyor ya da ölümüne..

 5. #5
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Bahsi geçen olayların doğruluğuna inanmıyorum.Evvela bu kadar net bir bilgiye kaynak göstermeden inanmakta saçma olur doğrusu.Azgın teke sendromunun adı geçen zatlarda olup olmadığı meçhul ise şöyle bir meziyet varki milletimizde üstümüzden atamıyoruzattırmıyorlar.Öğrenilmiş çaresizlik sendromu olsa gerek
  Ziyaretçilere, Gizli İçerik!

  ▌│█│║▌█ ██║▌║█ │█║▌│
  T ü r kB u d u n Ziyaretçilere, Gizli İçerik! ö k ü n !

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş