Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Thumbs up Osmanlıda Üç Haseki Sultan
  Osmanlıda Üç Haseki Sultan


  Osmanlı İmparatorluğındaki Haseki Sultanlar - Haseki Sultanlar Kimlerdir - Sarayada Haseki Sultan Kime Denir


  Osmanlı devletinde padişahın evine harem-i hümayun yada sadece harem adı verilirdiki haremin tarihine mal olmuş veya harem denilince akıllara gelen 3 haseki sultanbu sultanların kimlikleri ve devlet işlerindeki etkileri kitabımızın konusunu oluşturmaktadır.


  Safiye sultan ;
  sinyorina baffa korfu valisi baffa'nın kızı Türk denizcilerinin eline geçtiği zaman güzeller güzeli yeşil gözleri ve altın sarısı saçları ile padişahlara layık bir cariye idi. Kanuninin torunu ( 2. selimin oglu) 3. murad hana hediyeedilmek üzere manisa ya getirilmişti. Acemi cariyeler dairesine alındı. Ama harem kurallarına riayet edilmemiş olundu.çünkü saraya daha çok küçük yaşlardaki kızlar alınır ve terbiye edilirdi

  .fakat sinyorina hareme göre yaşca büyüktü.Böylece sinyorina girdiği her ortamda dikkatle gözlemler yapıyor ve geleceği için büyük hayaller kuruyordu. Artık safiye idi . zekasına güveniyordu.amacı sultan murad ile evlenmek hayallere sığmayan mertebelere çıkmak cihan devletinin birinci kadını olmaktı

  Bu amaç için tüm hayatını harcadı. 26 mayıs 1566 günü şehzade mehmedi doğurdu. Artık istikbale daha umutla bakıyordu ( kendisinden 44 yıl önce avrupanın bir köşesinde doğan bir papazın kızı olan hürrem sultanı kendisine örnek almaya başladı . Hürrem Sultanın sultan süleyman üzerinde kazandığı nüfusu düşündükçe kendisinde aynı gücü buldu.)

  mücadeleleri sonucu safiye sultan sultan murad üzerinde etkili oldu kayın validesi nur-banu valide ve görümcelerini bertaraf ederek haremi humayunun tek hakimi oldu.45 yaşında dul kalınca hayatının en büyük safhası kapanmış. Artık valide sultan ve imparatoriçe idi. Amacına ulaşmış yeryüzünün birinci kadını olmuştu.Artık bu makamı elinde tutmak için çalıştı. Torunlarından şehzade mahmutun boğulmasında önemli bir rol oynadı.Şehzade ahmet ise babannesii bertaraf ederek Topkapı sarayından uzaklaştırdı.Safiye sultan 10 kasım 1605 te vefat etti.

  Kösem sultan
  Mahpeyker merhum 3. mehmet döneminde bosna beylerbeyinden biri tarafından saraya sunulmuştu. 6-7 yaşlarındaydı. haremde herşeyi dikkatle izliyor.sultan ahmetin gözüne gitiyordu.sultan ahmet kösem diye çağırıyordu.kösem haseki şehzade murattan başka şehzade kasım şehzade ibrahimi doğurdu.devlet işlerinde çok yetenekliydi.1. ahmet ölünce27-28 yaşlarında dul kaldı.Harem nüfusunda önemli rol oynadı oğlunun sultan olması için diğer şehzadeleri bertaraf ettirdi.Şehzade kasımı boğdurdu.şehzade ibrahim kösemin çabalarıyla kurtarıldı. Fakat yaşanılan olaylar ibrahimin psikolojisini bozmuştu.

  tarhan sultan
  Sultan ibrahimden başka osmanlı hanedanının soyunu sürdürecek kimse yoktu. sultan ibrahimin teveccuhunu kazanan genç kız 13 yaşındaydı. ukran ırkındandı .küçük bir çocukken kırım atlılarının eline düştü. haremi humayunda mükemmel bir tahsil ve terbiye gördü

  hatice tarhan sultan ibrahimden 12 yaş kadar küçüktü akıllı terbiyeli ve iyi kalpliydi. kösem onu önemsemiyordu.tarhan haseki 14 yaşında anne oldu ve bir şehzade doğurdu. ulu şehade mehmet...

  sultan ibrahimin ilk yılları son derece hoştu. fakat kösem sultan menfaatlerine ters düşünce öz oğlu sultan ibrahimi bile saltanattan uzaklaştırma yollarını düşünerek oğlunun sonunu hazırlamaktan çekinmedi.

  tahta 7 yaşındaki sultan ibrahimin büyük oğlu 4. mehmet han geçti annesinin hiçbir nüfusu yoktu.babaannesi kösem mahpeyker saltanat naibesi oldu 'valide-i muazzam' koca valide ünvanlarıyla tahta oturdu.ağalar saltanatı diye tarihe geçecek zorbalık dönemi başladı.devlet sıkıntı içine girdi.

  son derece iyi niyetli olan tarhan sultan ile kösem arasında mücedele başladı. hatice tarhan galip geldi.valide-i muazzam ihtiraslarının kurbanı oldu. eylul 1651'detopkapıda öldürüldü ve tarhan sultanda devletin toparlanmasında rol oynadıktan sonra 1683'te vefat etti

  Tarhan Sultan haremi humayunda kadınların asla siyasete karışmamaları gerektiği terbiyesini öylesine kurdu ki Osmanlı saltanatında sonuna kadar bu terbiye devam etti. Bu surette Hurrem-Safiye-Kösem sistemini ve kadınlar saltanatını tamamen yıktı.

  Osmanlı Hareminde üç haseki sultan
  Yılmaz ÖZTUNA


  ALINTIDIR.
  Sürmenaj, Bunu Beğendi.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Nerde cadoloz kadın hep onu anlatırlar Tarhan sultan'dan hiç bahsetmezler.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş