Fatih Sultan Mehmet! sınıfta hiç akıllı durmazönünde oturan çocuklara kalem bat...ırırbağırır çağırır hocası Akşemsettin bir şey dediği zaman “sen bana bişey diyemezsin ben padişahın oğluyum” diye tehdit ederdi.

akşemsettin artık bu durumdan rahatsız ama bir okadarda çaresizdi. padişahın karşısına bu konu hakkında gitmekten haya ediyordu.Padişaha çocuğunu şikayet etmek düşüncesi ona çok ağır geliyordu. Birgün artık herşeyi göze alıp padişahın huzuruna çıktı ve olanları ona sıkılarak anlattı. padişah durum karşısında bir müddet düşündü ve o müthiş planını akşemsettinin kulağına usulca açıkladı.

Aman yarabbi bu ne plandımümkün değildi bu planı uygulamak.Akşemsettin plan konusundaki rahatsızlığını padişaha ilettiysede padişah onu dinlemedi ve bu iş olacak dedi. Ertesi gün yine ders ortamında ve yine Fatih Sultan Mehmet yaramazlık yapıyordu. Akşemsettinin uyarısına yine aynı tehdit cevabını verdiği sırada padişah ansızın kapıyı açıp içeri girdi.


Bu olay karşısında akşemsettin hiddetlenerek padişaha bağırdı ve bir tokat atarakbu şekilde sınıfa giremeyeceğini izin istemesi gerektiğini söyleyerek derhal dışarı çıkmasını istedi.

Padişah mahçup bir şekilde boynunu bükerek özür diledi ve dışarı çıktı.olaylar karşısında Fatih Sultan Mehmetin nutku tutulmuş ne yapacağını şaşırmıştı.güvendiği babası tokat yemişti.Fatih Sultan Mehmet gördükleri karşısında şok olmuştu.

Az sonra kapı vuruldu ve padişah mahçup bir şekilde içeri özür dileyerek girdi.Plan muhteşem işlemişti....

O günden sonra Fatih Sultan Mehmet asla yaramazlık yapmadıçünkü güvendiği dağlar kar almıştı artık...

İşte Akşemsettin'in kulağına fısıldanan muhteşem planişte çocuk eğitimi.işte onlar işte biz....

Koskoca padişah sırf çocuğunu terbiyesi için gözünü kırpmadan tokat yemeği göze almıştı...

İşte ecdad böyle yetiştive böyle nesil yetiştirdi.
Allah hepsinden razı olsun.