Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Osmanlı İmparatorluğunun 623 yıl ayakta kalmasının sırlarını öğrenmenin herkese lazım olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Demirel 13'üncü Türk Tarih Kongresi'nin kapanışında yaptığı konuşmada Osmanlı İmparatorluğunun idaresinden dersler alınması gerektiğini anlatarak tarihçilerden gerçekleri ve doğruları ortaya çıkararak barışa ve dostluğa katkıda bulunmalarını istedi. Osmanlının 500 sene idare ettiği Balkanlarda bugün problemler yaşandığını yine Osmanlının 400 sene hiç ses çıkmadan yönettiği Ortadoğu'nun bugün problemli bölgeler arasında olduğunu anlatan Demirel şunları söyledi:

"Osmanlı devletinin postundan 35 tane devlet çıkmıştır. Türkiye Cumhuriyeti devleti bugünkü sınırları içinde bu büyük imparatorluğun içinden çıkmış devletlerden sadece biridir. Osmanlı devleti deyince ister tarihten husumet taşıyalım ister taşımayalım bir gerçektir ki bu kadar sene birçok ülke bugün devlet olan birçok halk bu devletin idaresinde yaşamıştır. Bu devletin tebâsı olmuştur reayası olmuştur. O devirlerde pek çok şey almış o devletin ayakta durması için de pek çok katkıda bulunmuştur."

Osmanlı İmparatorluğunun dağılmasıyla ortaya çıkan devletlerin kendi rejimlerini ayakta tutabilmek için önceki yönetimleri kötülediğini belirten Demirel bunun sadece Osmanlıyı kötülemekle kalmadığını Türklüğü kötülemeye kadar vardığını kaydetti. Türkiye Cumhuriyetinin de Kurtuluş Savaşı sonrasında bir yangının içinden büyük ızdıraplar çekerek çıktığını kaydeden

Demirel şöyle konuştu:

"Osmanlıyı biz de kötüledik. Çünkü Osmanlıyı methetsek cumhuriyeti tutturmakta zorluğumuz olurdu. Yalnız şimdi dönüp geriye baktığımız zaman şöyle kötüledik biz kahramanlıklarla övündük. Yani Kanuni Sultan Süleyman'ı kötülemedik hiçbir zaman yahut Fatih Sultan Mehmed'i kötülemedik. Ama padişahlar dendiği zaman topyekün kötüledik. Böyle bir dönemi geçirmek mecburiyetindeydik." (Türkiye 09.10.1999)

Cumhurbaşkanı Demirel’den bir itiraf daha:

“Osmanlı 623 yıl yaşayan bir devletti. Cihan tarihinde böyle bir hanedanlık bulmak zordur. Osmanlı büyük bir medeniyet büyük bir kültürdür.”