Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Aşiret Mektebi - Mekteb-i Aşiret-i Hümayun


  Aşiret Mektebi - Mekteb-i Aşiret-i Hümayun

  Aşiret Mektebi - Mekteb-i Aşiret-i Hümayun Sultan İkinci Abdülhamid tarafından 21 Eylül 1892 tarihinde açılan okul.

  İstanbul'da Akaretler'deki bir binada bir yıl faaliyet gösteren bu okul Kabataş'taki Esma Sultan Konağına taşınmış kapanana kadar burada eğitime devam etmiştir. Okul kapandıktan sonra aynı binada Kabataş Lisesi eğitime başlamıştır.


  Bir grup Mekteb-i Aşiret-i Hümayun öğrencisi (Abdullah Biraderler 1892-1893)

  Aşiretlerin yoğun ve hakim olduğu bölgeleri muhafaza etmek için bunların reislerinin ve ağalarının çocuklarını Osmanlı kültürüyle yetiştirerek devlete ve saltanata bağlamak amacıyla açılmıştır.

  Mektebe ilk olarak Halep Bağdat Suriye Musul Basra Diyarbakır Trablusgarp vilayetlerinden ve Kudüs Bingazi ile Zur sancaklarından kabiliyetli ve muteber ailelerin 12 ile 16 yaş arasındaki çocukları alınmıştır.

  Bunlar özenle yetiştirildiler ve daha sonraki senelerde sayıları arttırıldı. İki yıllık öğretim programı beş yıla çıkarılan okulda Kuran-ı Kerim fıkıh ilmihal gibi din bilgileri yanında zamanın fen bilgileri Fransızca Türkçe coğrafya tarih edebiyat ve askerî dersler okutuldu.

  Başlangıçta sadece Arap aşiret reislerinin çocukları alınırken sonraki yıllarda okulun prestijinin artması üzerine Kürt ve Arnavut aşiret reislerinin çocukları da kabul edilmeye başlandı. Böylece mektep bütün aşiretlere hitap eder duruma geldi. Aşiret mektebinden mezun olan çocuklar Harbiye ve Mülkiye mekteplerine gönderildiler.

  Arşivler 1906'da çıkan yemeklerle ilgili bir ayaklanmada kapatıldığını yazsa da politik bir ayaklanma sonucu kapatıldığı sanılmaktadır.

  Alıntıdır.
  Sürmenaj, Bunu Beğendi.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  II. Abdülhamid büyük adammış. Onca problemle uğraşırken Osmanlı'yı ayakta tutmak için atılımlar gerçekleştirmiş. Tarih bize neden böyle birini yanlış tanıttı?


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş