Çöküşü 30 yıl geciktiren padişah Tarihçi-Yazar Mustafa Armağan 'Kızıl Sultan' diye karalanan 2. Abdülhamid'in Osmanlı'nın paylaşımını pahalıya getirdiğini belirtti.

Armağan "Çöküş için gün sayılırken bu 34 yaşındaki adam 30 yılını adayacağı bir icraatın düğmesine basıyordu. 30 yılda yetiştirdiği nesil Çanakkale'den Sina çölüne kadar emperyalizme karşı Akif'in deyişiyle 'kıta kapma' oyunu oynayacaktı" dedi.

Ülfet Eğitim Yardımlaşma Derneği ile Kardelen Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği'nin ortaklaşa düzenlediği "2. Abdülhamid'in Kurtlarla Dansı" konulu konferanta konuşan Armağan tarihin yeniden sorgulanması gerektiğini vurguladı.

Seyhan Belediyesi Kültür Merkezi'ndeki programda Armağan tarihi sürekli sorgulanan ve üzerinde düşünülen bir olgu olarak gördüğünü bildirdi. Yakın geçmişin bile sağlıklı bir şekilde yeni nesillere aktarılamadığını ifade eden Mustafa Armağan tarihe çamur atanların ortaya çıkartılmasının önemli bir görev olduğunu vurguladı.

Afrika'nın bir dönem gönüllü misyonerler tarafından nasıl Hıristiyanlaştırıldığını örneklerle anlatan Armağan günümüzde Müslümanların da aynı şekilde çalışması gerektiğini kaydetti.

Hiç kimsenin kendisini "Benden ne köy ne kasaba" diyerek küçük görmemesini isteyen Armağan Afrika kıtasının inananların maddi manevi yardımını beklediğini hatırlattı. 'Kızıl Sultan' diye karalanan 2. Abdülhamid'in Osmanlı'nın paylaşımını pahalıya getirdiğini açıklayan Armağan "Çöküş için gün sayılırken bu 34 yaşındaki adam 30 yılını adayacağı bir icraatın düğmesine basıyordu. Ülkeyi bir barış dönemine sokarken kazanılan zamanda demiryolu ağından eğitim yatırımlarına kadar bir dolu projeye imza atıyordu. Kendisini feda etmişti. Ama 30 yılda yetiştirdiği nesil Çanakkale'den Sina çölüne kadar emperyalizme karşı Akif'in deyişiyle 'kıta kapma' oyunu oynayacaktı" diye konuştu.

Aleyhindeki kampanyalara rağmen büyük sultanın insanları nasıl etkilediğinin 'sırını' kimsenin bilemediğini aktaran Armağan Abdülhamid'in akıllı politikalarıyla kurtlar sofrasından başarılı bir şekilde çıktığını belirtti.