Akıncılar Kimdir?


Her biri en az üç yabanci dili ana dili gibi konusan; muhtesem cengaverlerdi. Çok süratli ve seri hareket ederlerdi. O dönemde silahi en iyi akincilar kullanirdi. Her akinci eri canini pervasizca yüzlerce kez ortaya atardi. Bu yüzden akincilara fedai denirdi Ayrica dalkiliç serdengeçti deli de denirdi. Nasibi olanlar ak sakal birakincaya kadar yasar; kimiyse yirmi yaslarinda sehit olurdu.
Ilk akinci beyi Gazi Evrenos Bey'dir. Sonralari Mihalogullari Tunahan Bey ve Malkoç Bey akincilari vardi. Akinci beyleri dogrudan dogruya padisahtan emir alirdi.

Salâhiyetleri çoktu; ama sefere çiktiklarinda geri dönmeme emri de alabilirlerdi. I. Murat'in ilk akinci beyi Gazi Evrenos Bey'e yazdigi mektupta Osmanli'nin akincilara verdigi deger ve Osmanli ruhu açikça yansir.

Akincilar bir ülkeye girdi mi nerdeler bilinmez olurdu. Nereden çikacaklari kestirilemezdi. Düsman iline girdiklerinde küçük küçük kollara bölünerek yollarina devam ederler; ayrilirken birbirlerine "Kizilelma'da bulusuruz" derlerdi.

(Hammer VI 264 n.1) "Kizilelma" ise Türk'lerin erisilmesi müskül bir mefkureleridir. Bu ifade; akincilarin bir daha bulusmak ümitlerinin ne kadar zayif oldugunu kendilerinin de bildiklerini gösterir ve ayrilirken bu sözü söyleyebilen asker dünyanin en yüksek millî kültür ve suûrunu almis askeridir. Ondan mükemmel bir asker yetistirmek hiçbir akademinin haddi degildir ve her akademinin ideali zaten böyle bir asker yetistirebilmekten ibarettir.

Bir askerin bu cümleyi söyleyebilmesi için en az bin yillik bir egitimden geçmesi lâzimdir. (Yilmaz Öztuna VIX 425)Bu akincilari kelle koltukta akina yollayan; fedai serdengeçti yapan Allah yolunda ölme serefinin hayaliyle yasatan; Allah ve dogal olarak Vatan aski degil de nedir?

Akinciyi evinden ocagindan çikarip ülkesinden kilometrelerce öteye tasiyan sey; her gün biraz daha fazla insana hidayeti ulastirabilmek için i'lay-i kelimetullah yani Allah cc. Dinini yeryüzünde üstün kilmak için Allah için #cihad etmekti. Osmanli'da herkes baskalari için Allah için bir seyler vakfederdi; kimi camii kimi hastane kimi bu kuruluslara para getirecek isyerleri kimi kervansaraylar kimiyse akincilar gibi hayatlar verirdi.

AKINCILAR YA TAM SUSTURUR YADA KANKUSDURUR BU HUSUSDA NE KURAL NEDE KRAL TANIRLARDI.

ilim............
ahlak.........
terbiye.......
güc...........
vesayle

Atam benim

Alıntıdır.