Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Thumbs up Osmanlı'da Yazma Eserlerin Fiziksel Özellikleri (diğer sanatlar)..
  Yazma Eserlerin Fiziksel Özellikleri


  Diğer güzel san'atlarda olduğu gibi yazıda kullanılan aletlerin malzemenin mükemmelliği san'atkarın başarısına tesir eder.

  Ecdadımız "Kem âlet ile tahsil-i kemâlat olmaz
  (kötü kusurlu aletle iyi bir tahsil olmaz)"
  demişler.

  Yazı san'atında kullanılan kalemin mürekkebin ve kâğıdın istenilen vasıfta hazırlanması uzun tecrübe ve bilgi mahsülüdür.


  Makaslar


  7.1.KÂĞIT MAKASÇILIĞI:

  Eskiden memleketimizde yazı kâğıtları bugünkü gibi kesilmiş olarak satılmazdı. Tek ve büyük tabakalar halinde satıldığından herkes bu tabakalardan yazacağı yazının ebadına göre istenilen ölçüde bir kâğıt kesmek için kâğıt makasları kullanırlardı.

  Ustaları Türk olan makaslar İstanbul ve Sivas gibi merkezlerde yapılırdı. Nadiren Bosna ve Prizren'de de güzel ve zarif işlenen makaslara tesadüf edilirdi. Kâğıt makaslar çelikten zarif ve uzun gövdeli içi oluklu ağızları birbirine uyumlu olurdu. Ekseriya gövde ve sapları altın kakma mine kaplamalı yapılırdı. Sapları yaylı açılır kapanır içine giripte yuvarlak bir şiş gibi olanları da vardı.

  Saplarında iki parmağın geçip tutması için halkalı kısımları Allah'ı hatırlatmak için sülüs hatla "Ya Fettah" veya çifte "Ali" şeklinde yazı ile yapılır bazen makası yapan sanatkarın adı oymak suretiyle yazılırdı.

  kalem ve kalemtıraşlar  7.2.KALEMKEŞLİK:

  Eski el yazması kitapların ve yazı levhalarının kenarlarına yaldız veya mürekkeple çizgi çekmeye kalemkeşlik denirdi.

  7.3.KALEMTRAŞÇILIK:

  Kalemtıraş kıymetli ustaların elinde her biri sanat eseri olarak yapılmış uzunca saplı nisbeten küçük ve kısa ağızlı kamış kalem açmaya mahsus bir bıçaktır.

  Kalemtıraşın kesici kısmına tığ fildişi kemik abanoz yeşim sedef mercan akik ödağacı ünnab pelesenk gibi maddelerden yapılan kısmına sap denir. Altından yapılanlar veya altın kakmalı olanlar da vardır. Sapla tığı bir birine bağlayan çelik gümüş altından yapılan kısma da parazvane denilir. Her san'atkar kendi eseri olan kalemtıraşa tığın parazvaneye yakın kısmına pirinç altın veya gümüşten kendi adı bulunan damga koyardı.

  Osmanlılar'da kalemtıraşçılık güzel sanatlardan sayılırdı. Kalemtıraşçıların en meşhuru 18. yüzyılda yaşamış Baba Galatalı Recai ile Eyüblü Recai idi. Fenni ve Yümni Recailer'den sonra adları hürmetle anılan üstadlardandır.

  Sıdki Ruhi Zeki Eşref ve Muhyi 19. asrın başlarında Safi Kemali Sıdki ve Bursalı Hüsni gibi üstadlar bu sanatın son temsilcileridir.

  Kalemtıraş çeşitleri: Kalemtıraşların birçok çeşitleri vardır. Bunlardan ucu dönük olarak yapılanlara katibi kalemtıraş söğüt yaprağı biçiminde olanlara katı' tashih için ufak boyda ve yine küçük söğüt yaprağı biçiminde olanlara tashih kalemtıraşı derler. Bundan başka burunları mukavves olmayıp üçgen şekilde büyük yazıları düzeltmek için yapılmış tashih kalemtıraşları da vardır.


  Hokka takımı ve rihdân

  7.4.MÜREKKEPÇİLİK:

  Hokka; içine mürekkep boya macun ve yağ gibi malzeme konan küçük yuvarlak kap Arapça'da "küçük kutu" manasına gelir. Mürekkep hokkası yerine devat mihbere furza kelimeleri de kullanılmıştır. Türkçe'de devattan bozulmuş olan divit kelimesi hokka ve kalemliği birlikte olan bir yazı aleti için kullanılır. Divit veya devat ise kalem koymak için boru şeklinde uzun sapı ve ucunda mürekkebe mahsus bir de hokkası bulunan eski usulde yazı aletidir.

  Bakır pirinç ve gümüş gibi madenlerden yapılır. Bu sana'tın geçmiş büyük ustaları arasında Kanbur Ahmed Mehmed Usta Rumi Fenni Abdüllatif Recai en meşhurlarıdır.

  Kullananın zenginlik derecesine ve mevkiine göre cam porselen abanoz kuku ağacından altın ve gümüşten yapılanları olduğu gibi üzeri kıymetli taşlarla süslü sanat değeri olan hokka takımları ayrıca Çin gülabdanların boğazı kırılarak ağızlar ve dipleri altın veya gümüşle tezyin edilmiş hokkalar da vardır.

  Eskiden yazı yazmak için kullanılan mürekkebe Türk mürekkebi veya bezir isi denirdi. Koyu siyah renkte olan bu mürekkeple yazılar kolaylıkla yazılırdı. Siyah mürekkebin yanı sıra la'al ve surh denilen kırmızı renkli mürekkepler de kullanılmıştır.

  Siyah mürekkep; neft çıra isi keçi kılı isi ve bezir yağı isinden yapılırdı.
  7.5.MAKTA':

  Arapça kesecek alet anlamındadır. Üzerinde kamış kalemin ucu kesilen kemikten yassıca bir alettir. Türkçe'de bu ikinci anlam ile kullanılması hatadır. Makta' fildişi bağa kemik sedef ve abanozdan yapılmış üzerinde kalem kesilen yazı aleti kalemin yastığıdır. Gümüş ve altından yapılanları da vardır. Çoğunlukla 10 cm. uzunluğunda 2-3 cm. enindedir. Sırrî Fahrî Cevrî Resmî Rıza Reşid ve Fikri adlı san'atkarların yaptıkları makta'lar meşhurdu. Sıralanan bu eski sanatlardan bir çoğu bugün tamamen ortadan kalkmıştır.

  Rik ve Rikdân:Mürekkep kurutmada kullanılan rik ve onun konulduğu rikdân (kumluk) hat malzemesi arasında yer almaktadır.

  7.6.RIHÇILIK:

  Yazılan yazılar rıh denilen bir çeşit çok ince renkli kum ile kurutulurdu. Bu sanata rıhçılık denirdi.


  7.7.ZERVARAKÇILIK:

  Kağıtlar aharlanıp ve mührelendikten sonra bir de üzerine altın serpme yapılırdı. Bu sanata da zervarak yapma denirdi.

  HAZIRLAYANLAR

  Dursun KAYA - Niyazi ÜNVER

  (yazılarından bir kısım alıntıdır..)

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Yok olan sanatlarımızdan.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş