Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Osmanlı İle İlgili Duymadıklarımız !

  Pis Kokusundan Dolayı Kovulan Elçi

  Veli lakaplı II. Bayezid’in padişahlığı. döneminde İstanbul’a Moskova kralının elçisi sıfatıyla Mihail Plachtneef isimli birinin geldiğini . .

  Bu adamın insanı istifra ettirecek kadar pis kokmasından dolayı yıkanması için hamama götürüldüğünde bu keferenin hayatında hiç hamam görmemiş olup yıkanmak ve çamaşır değiştirmek adetine aşina olmadığı ve kimse ile görüştürülmeden pisliğinden dolayı İstanbul’dan kovulduğunu...

  İade-i Ziyaret

  Meşhur bir politikacımıza Fransa’da: "Siz Osmanlıların Viyana kapılarında ne işiniz vardı? diye sorması üzerine o politikacımızın gayet veciz bir şekilde: "Haçlı seferlerinin iade-i ziyaretiydi diye cevap verdiğini...

  İçi Yivli Toplar ve Ecdadımızın Sızlayan Kemikleri

  Yavuz Sultan Selim Han’ın Ridaniye Savaşı’nda ileri görüşlü babası Sultan II Bayezid’ ın icadı olan "içi yivli topları kullanarak büyük başarılar elde ettiğini..

  Bugün ise bizlerin hala II Bayezid’in bu büyük icadını tarih kitaplarımızda: "Yivli top 1868 de Almanlar tarafından icad edildi" diye okutma gafletini göstererek ecdadımızın kemiklerini sızlattığımızı...

  Ağaca Asılan Zekat Parası

  Fatih Sultan Mehmet Han devrinde bir Müslümanın. günlerce dolaşıp yıllık zekatını verebileceği fakir birini arayıp bulamadığını...

  Bunun üzerine zekatının tutarı olan parayı bir keseye ko¤¤¤¤¤ Cağaloğlu’ndaki bir ağaca asıp üzerine de:
  "Müslüman kardeşim bütün aramalarıma rağmen memleketimizde zekatımı verecek kimse bulamadım. Eğer muhtaç isen hiç tereddüt etmeden bunu al" diye yazdığını..
  Ve bu kesenin üç ay kadar o ağaçta asılı kaldığını...

  İnsanlığın En Muhteşem Harikası

  Osmanlı içtimai yapısı üzerine uzman olan Erlanyen Üniversitesi profesörlerinden Hutterrohta :

  "Osmanlı Devleti geniş topraklarını ve üzerindeki çeşitli kavimleri Topkapı Sarayı’ndan mükemmel bir şekilde idare ediyordu. O saray da batıdaki en mütevazi bir derebeyinin sarayı kadar bile büyük değildi. Bu nasıl oluyordu?" diye sorulduğunda Profesör Hutterroht’un:
  "Sırrını çözebilmiş değilim. 16. asırda Filistin’in sosyal yapısı üzerinde çalışırken öyle kayıtlar gördüm ki hayretler içinde kaldım. Osmanlı üç yıl sonra bir köyden geçecek askeri birliğin öyle yemeğinden sonra yiyeceği üzümün nereden geleceğini planlamıştı. Herhalde Osmanlı devlet olarak insanlığın en muhteşem harikasıdır" diye cevap verdiğini...

  Abdülhamid Han’ın İstihbarat Gücü

  Batılı emperyalist güçlerin Ermenileri piyon olarak kullanıp kışkırtarak Anadolu’da karışıklıklar çıkardığı günlerde İngiliz Büyükelçisi’nin Sultan Abdülhamid’e gelip küstahça: "Daha ne kadar Ermeni öldüreceksiniz?" diye sorma cüretini göstermesi üzerine Ulu Hakan’ın keskin bakışlarını elçinin üzerine dikerek:

  "Filan gün filan saatte Karadeniz’in filan noktasına yaklaşıp karaya Ermenileri Türklere karşı silahlandırmak için şu kadar sandık malzeme çıkaran ve komitacılara teslim eden İngiliz gemisinde Türk başına kaç silah bulunuyorsa tam o kadar Ermeni öldüreceğiz. " cevabını verdiğini...Sultan Abdülhamid’in bu muazzam istihbarat gücü karşısında İngiliz elçisinin dehşete kapılarak aptallaştığını..

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Akşemsettin

  Mikrobun varlığından bahsetmiştir. Maddetül Hayat isimli kitabındada yer vermiştir..

  "Hastalıkların insanlarda teker teker ortaya çıktığını sanmak hatalıdır. Hastalık insandan insana bulaşmak suretiyle geçer. Bu bulaşma gözle görülemeyecek kadar küçük fakat canlı tohumlar vasıtasıyla olur."

  bu şekilde bahseder...

  Akşemsettinin hayatını kesinlikle okumanızı tavsiye ederim Osmanlı İmparatorluğunda herzaman manevi sultanlar olmuştur..

  Akşemsettin Fatih Sultan Mehmed'in hocalığını yapmıştır. İstanbulun Fethini Hacı Bayram Veli ise Şöyle Mücdelemiştir. " Sultanım istanbulun fethini görse görse şu köseler görür" Bu sözler II. Muratın oğlu Mehmed ve Hacı Bayaramın Talebesi Akşemsettin içindir..

  Şunu unutmayalımki

  Osmanlı Sultanları ve Şehzadeleri büyük alimlerden dersler almıştır. Pozitif ilimlerlerde ileri dercelere gitmişlerdir..

  Bunun en büyük örneklerinden biriside Fatih Sultan Mehmettir.

  5 Dil bilen Fatih Tercüman olmadan Diğer ülkelerden gelen elçilerle ve halkla konuşur yanlış anlamaya mahal vermezdi..

  Ali KUŞÇU'dan Matematiği Öğrenmiştir.

  Fatih Sultan Mehmed Han Dünya Harp Taktiklerini Alt Üst Etmiştir...

  Dünyada İlk dik yollu atış (havan topu) sistemini bulmuştur ve topları yağ ile soğutma sisteminide bulan Fatih Sultan Mehmed Handır..

  Isınan toplardan biri infilak eder ve bir kısım asker şehit olur bu olaya çok üzülen fatih dünya harp tarihinde çok önemli olan şu emri verir "Toplarları gördüm atış yaptıktan sonra geç soğuyorlar bunların üzerine zeytinyağı dökülerek soğutula"

  Bunu çoğumuz biliriz nitekim bu sistem sadece İstanbulun fethini getirmemiştir. Dünya'da bu sistemle beraber yeni bir çağ açılmıştır.

  İstanbulun fethinde Fatih surları aşamayınca yer altından kanallar kazıdırır neticeye ulaşmak üzere iken bizanslılar bunu farkeder İstanbulun fethinde yerin altında bile kanlı çarpışmalar olmuştur..

  DÜNYA ÜZERİNDE ETKİLERİ


  Derebeylik (Feodalite ) Dünyada çok yaygındı merkezi kuvvet yani Krallıklar zayıf düşmüş ülkeler paramparça hallerdeydi. Bölgelerde derebeyleri hüküm sürüyordu..

  Bunun sebebi ise kaleleri fethetmek çok zordu..

  Dik yollu mermi sisteminin bulunmasından sonra kalelerin fethi kolaylaşmıştır merkezi kuvvet yani krallıklar derebeylerini bir bir yok etmeye başlamıştır bu sebeple merkezi kuvvet gittikçe güçlenmeye başlamıştır..

  Yavuz Sultan Selim

  Yavuz Sultan Selim Sina çölünü 13 günde geçmiştir.. Tekbir zahiyat dahi vermemiştir.

  Napolyon gelişmiş silah araç ve techizatla 4 asır sonra sina çölünü geçememiş askerleri çıldırarak birbirlerini katletmiştir.

  Hala Yavuzun Sina çölünü 13 günde nasıl geçtiği çözülememiştir..

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş