Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Carly Fiorina Minnesota; Bir Zamanlar Bir Medeniyet Vardı  Bir Zamanlar Bir Medeniyet Vardı

  Dünya'nın önde gelen iş kadınlarından biri olan Carly Fiorina Minnesota'da katıldığı bir konferansta günümüz teknolojilerinin iş hayatımızdaki yeri ve geleceğe bakışımızla ilgili bir konuşma yaptı. Hewlett Packard firmasının başkanı olan Fiorina konuşmasının son bölümünü Osmanlı'ya ayırarak bu günkü Batı uygarlığının Osmanlı'dan ve İslam Medeniyetinden çok şeyler öğrendiğini söyledi. İşte o konuşmanın Osmanlı'ya ait olan bölümü:

  Bir zamanlar bir medeniyet vardı ki o dönemin en büyük medeniyeti idi.
  Bu medeniyet birçok kıtalara yayılmış sınırları okyanustan okyanusa kuzey iklimlerinden tropik iklimlere ve çöllere kadar uzanmıştı. O medeniyetin tebaası olarak farklı ırklardan farklı dillerden farklı kültürlerden yüz milyonlarca insan yaşamıştı.

  Bu medeniyette konuşulan dillerden bir dil dünyada çok konuşulan bir dil haline gelmiş ve farklı kıtalardan insanlar arasında köprü olmuştu. Bu medeniyetin ordusundaki farklı milletlerden olan askerler dünyanın belki de hiçbir zaman görmediği bir barış sundu tebaasına ve dünyaya. Bu medeniyetin tacirleri Latin Amerika’dan Çin’e ve arada kalan bütün ülkelere ulaşmışlardı.

  Yeni buluşlar bu medeniyetin temel taşlarından biri olmuştu. Bu medeniyetin mimarları yerçekimi hesaplarına dayanan binalar yapmışlar matematik bilginleri bilgisayarın temel algoritması olan algebrayı (cebiri) bulmuşlar ve kodlamayı keşfetmişlerdi. Doktorları hastalıklara yeni ilaçlar bulmuşlar uzay bilginleri gökyüzündeki yıldızları incelemişler ve onları isimlendirerek bugünkü uzay çalışmalarının temellerini atmışlardı.

  Edipleri binlerce romantik ve sihirli hikayeler yazmışlar ve şairleri kendilerinden öncekilerin yazmadığı şekilde sevgi üstüne şiirler yazmışlardı.

  Öteki medeniyetler yeni fikirlerden korkarlarken ve sansür uygularlarken bu medeniyet devamlı yeni fikirlere açık olmuş ve bilgiyi kültürü devamlı canlı tutmuştu.

  Günümüz Batı medeniyeti de bu özelliklerin birçoğuna sahip fakat benim sözünü ettiğim medeniyet 800’den 1600 yılına kadar uzanan ve Osmanlı İmparatorluğu’nu da içine alan Kanuni Sultan Süleyman’lar gibi hükümdarlar yetiştiren İslam medeniyetidir. Bu medeniyetin bize sunduğu miras bugünkü Batı medeniyetinin temelini oluşturmaktadır.

  Bugünkü teknoloji İslam matematikçilerinin sayesinde vardır. Sufî yazar Mevlânâ gibi yazarlardan çok şeyler aldık. Kanuni Sultan Süleyman gibi hükümdarlardan tolerans göstermeyi ve liderliği öğrendik.

  Bu medeniyetten dersler çıkarmalıyız. Bu medeniyetin sunduğu liderlik mirasa değil yeniliklere dayanmış Hıristiyanlık Müslümanlık ve Yahudilik gibi farklı farklı din ve kültürler mozaiğini esas almıştı. Zaten bu şekilde de 800 yıl ayakta kaldı.

  Şu anki gibi kritik zamanlarda biz de tarihteki bu medeniyetten ders almalı ve onun gibi sosyal yapı ve liderler yetiştirmeliyiz. Özetle bu konuya liderlik mevzuundaki tartışmaya ve fikir teatisine dikkatlerinizi çekmek istiyorum.

  Alıntıdır.


 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Ne güzel bahsetmiş. Gel gör ki bizim Türk tarihçilerimiz Osmanlı'yı eleştirirken hakir görmüştür. Osmanlı padişahları ve adaleti batıya bile örnek olmuşsa durup düşünmemiz gerekiyor nerede hatamızın olduğunu.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş