Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Thumbs up Osmanlıyı Tanımak Ve Sevmek

  Osmanlıyı Tanımak Ve Sevmek

  Osmanlıda herkes bolluk ve refah içerisinde yaşıyordu. Zenginleri zekat verecek fakir bulmakta güçlük çekiyorlardı. Öyle ki Osmanlı ülkesinde dağdaki kurtlar bile açlıktan ölmemeliydi. Bunun için dağlardaki aç kurtları doyurma vakfı kurmuşlardı. Her köşe başında içi oyuk mermerden yapılmış sadaka taşları vardı. Sabahın alaca karanlığında mescidin yolunu tutan bir vatandaş elini kesesine daldırarak 3-5 akçeyi bu taşın oyuğuna bırakırdı. İhtiyacı olan alsın ve ihtiyacını gidersin diye. İhtiyaç sahibi kişi gece gelir bu taşın oyuğundan ihtiyacı kadarını alır fazlasını bir başka ihtiyaçlıya bırakırdı. Ancak ihtiyaçlı sayısı giderek azaldığından taşların oyukları akçelerle dolup taşmış yanında oynayan çocuklar bile akçelere iltifat etmemişlerdir.

  İnsanların refahı için hanlar hamamlar yollarprüler imaretler mabedler kervansaraylar medreseler rasathaneler hastaneler çeşmeler şadırvanlar vs. yaparak gece gündüz durmadan çalışmışlardır. Bugün onların diktiği ağaçların meyvelerini yerken gölgelerinde de dinleniyoruz.

  Onlar ise bugün bile akıllara durgunluk veren Sina çölünün kavurucu sıcaklığını geçerek Mısıra gerçek adaleti götürmeyi rahat yataklarına tercih etmişlerdi. Zevk sefa düşkünü insanlar değil Sinanın kavurucu sıcaklığına girmeyi saraylarından dışarı bir adım bile atmayı akıllarının ucundan bile geçirmezlerdi.  Adaletin uygulanmasında gösterdikleri hassasiyet bir hükümdarı yargılayan kadının (hakimin) suçsuzluğu ispatlanmamış hükümdarı ayakta bekleterek ve oturmasına müsaade etmemesi Osmanlıdaki adalet ölçüsünün kemale ermiş ve takdire şayan bir tezahürüdür.

  Osmanlıda Devlet adamı olabilmek yani padişah olabilmek sadece babadan oğula geçen bir meslek değildi. Bir şehzadenin Devlet adamlığı Padişahlığı daha bebekliğinde iyi ahlak ve terbiye ile yetiştirecek dadısıyla onu harp sanatının bütün inceliklerinde ve zamanının bütün fen bilgilerinde yetiştirecek din bilgilerinde en üst seviyeye ulaşmasını sağlayacak bir siyasi deha olmasına rehberlik edecek hocalarıyla başlıyordu.

  Onların diskotekleri barları pavyonları gazinoları yoktu. Onların en büyük eğlencesi ata binmek güreş tutmak ok ve mızrak atmak edebiyat hat sanatı ve motif gibi çalışmalarla dinlenmekti. Kahvehanelerinde de oyun yerine kitap okumak vardı.

  Bütün bunları yazarak Osmanlıyı tanıtmaya çalışmıyorum ya da onları tanıyabilmek için mukaddime yapmıyorum. Haddimi biliyorum ve onları tanıtmağa bendenizin gücünün yetmeyeceğini de iyi biliyorum. Sadece geçmişini bilmeyenin geleceği olmaz düşüncesinden hareket ile onları iyi tanımak için doğru kaynakları okuyup el alemin yanlışları ile doğruyu bulamayacağımızı acizane hatırlatmağa çalışıyorum.
  Saygılarımla...

  Yılmaz Garip
  Gazeteci-Yazar

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Sadece geçmişini bilmeyenin geleceği olmaz düşüncesinden hareket ile onları iyi tanımak için doğru kaynakları okuyup el alemin yanlışları ile doğruyu bulamayacağımızı acizane hatırlatmağa çalışıyorum.
  Burası çok doğru.
  Teşekkürler güzel konu olmuş.
  OkyanusunKalbi, Bunu Beğendi.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Şimdi ise neden böyle?

 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Yok arkadaş yok. Bizim insanımızda eleştirirken iyi olanı ayırt edip tümden bir olguyu yok etmeme yeteneği nasıl yok ise güzel olanı anlatırken de eksik yanları belirtme yeteneği yok. Yok işte napalım.

  Bu anlatılanlar doğru fazlası bile var. Ama keşke "Osmanlı'nın İstanbul'u" denilseydi. Sonra Anadolu anlatılsaydı. Tıpkı bugünküne benzer olan...
  Sürmenaj and OkyanusunKalbi like this.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş