19.yüzyılda Almanya'nın Mülhaym şehrindeki Ren nehrinin bir yakasında Almanlar öbür yakasında da Fransızlar oturuyordu.

Fransızlar her sene Nehrin Almanlardaki kısmına geçip mahsulün tümünü toplayıp götürüyorlardı.

O Sıralar birliğini temin edemeyen güçsüz Almanlar ise buna fazla ses Çıkaramıyorlardı tabi. Her sene böyle olunca çareyi Osmanlı Sultanına durumu Yazıp imdat istemekte bulurlar. Mektupta söyle demektedir:

"Fransızlar her sene bize zulmediyor mahsulümüzü elimizden alıyorlar. Siz Ki dünyaya adalet dağıtan bir imparatorluğun sultanı İslamiyet’in de Halifesisiniz. Bizi bu zulümden kurtarın. Asker gönderin.

Ürünlerimizi bu Sene olsun toplama imkânı sağlayın." Çöküş faslına girildiği bir zamana denk gelen yardım isteğini inceleyen Padişah asker göndermeyi mümkün ve gerekli görmez; yalnızca asker elbisesi Göndermeyi kâfi bulur ve cevabi bir mektupla beraber içi askeri elbise dolu Üç çuval yollanır.

Şaşkına dönen Almanlar çuvalı alıp mektubu okurlar: "Fransızlar korkak Adamlardır. Onlara yeniçeri göndermemize gerek yoktur.

Yeniçerimizin kıyafeti görmeleri kâfidir. Çuval içindeki Osmanlı askerinin elbiselerini Adamlarınıza giydirin. Mahsul zamanı nehrin görülecek yerlerinde dolaştırın. Karşıdan gören Fransızlar için bu kâfidir. "Bağ bahçe sahipleri hemen Osmanlı askerinin kıyafetini kapışırlar. Vakti büyük bir heyecanla yeniçeri kıyafetinde nehir kıyısında dolaşmaya Başlarlar. Ertesi gün karşıdan gelen haber Almanların sevinç çığlıkları atmalarına Sebep olur: "Osmanlılardan imdat geldiğini düşünen Fransızlar korkudan köylerini de Terk ederek iç kısımlara doğru kaçmaktalar.

Mahsulünüzü rahatça Toplayabilirsiniz. Zulüm sona ermiştir." Bu olay Mülhaymlilarin gönüllerinde taht kurmuştur. Giydikleri yeniçeri Kıyafetlerini daha sonra Mülhaym'a bağlı Karlsruhe müzesine koyup ziyarete Açarlar. Şehrin en yüksek binasına da Osmanlı bayrağı asarlar.

Ayrıca halen Olayın yıldönümünde de şehirde bir karnaval düzenleyip hadiseyi temsilen Kutlarlar. Bu olay Osmanlı'nın sadece bir yeniçeri kıyafetiyle Almanları Fransızların elinden ve talanından nasıl kurtardığını gösteren maziden elmas Bir tablo olarak kalmaktadır...