Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Bazı Osmanlı Padişahlarının Hobileri
  Mustafa Armağan’ın kaleminden Osmanlı padişahlarının hobileri:


  Hemen her Osmanlı padişahı el sanatları veya güzel sanatların bir (ya da birkaç) dalına hakim olacak şekilde yetiştirilmiştir. Tabii bir de hobileri olması doğaldı. Zira her insan gibi rutin meşguliyetlerinin yanında gönlünün arzuladığı işleri yapmak padişahları psikolojik olarak içinde bulundukları sıkıntılardan uzaklaştırır aynı zamanda bu durum mevcut koşuşturmacanın dışında farklı bir düşünme pratiğine imkân tanırdı.


  Fatih Sultan Mehmed’in bahçıvanlığa özel bir merakı vardı.


  Bu meslekte iddialıydı ve bu yüzden boş vakitlerinin çoğunu bahçıvanlığa ayırır bundan da büyük bir haz duyardı. Seferler arasında kalan zamanlarında Topkapı Sarayı ve diğer sarayların bahçelerinde çalışmaktan zevk alırdı. Ayrıca ok için parmağa takılan yüzükler kemer tokaları ve kılıç kınları imalatı da elinden gelirdi.


  Yavuz Sultan Selim’in hobisi kuyumculuktu.


  Şiire meraklıydı. Nitekim bazı Türkçe şiirlerinin yanında Farsça bir divanı da vardır ve Almanya’da basılmıştır. Ayrıca Osmanlı padişahları içerisinde çok okumaktan dolayı gözlerinin bozulduğunu ve bu yüzden gözlük taktığını bildiğimiz ilk padişah Yavuz’dur.


  Kanuni Sultan Süleyman iyi giyinmeyi severdi.


  Babası gibi kuyumculuğa meraklıydı; ama şiir alanında komutanlığı ve yöneticiliği kadar iddialı bir padişahtı. ‘Muhibbî’ mahlasını kullandığı Divan’ında tam 2.779 gazel bulunmaktadır ki Divan şairleri arasında en fazla gazel yazmış olan Zâtî’nin bile ulaştığı gazel sayısı ancak 1.825 adette kalmaktadır. Kanuni böylece Divan edebiyatının gazel rekorunu kırmıştır. Ayrıca kavaf (kunduracı) olduğuna dair kayıt da vardır.


  I. Mahmud hilalci mühür kazıcısı ve kuyumcuydu.


  Eserlerini çarşıda sattırır eline geçen paralarla sadakalarını dağıtır ufak tefek ihtiyaçlarını karşılar bundan da büyük bir haz alırdı. Bir gün kendisine vezirlerinden birisi “Şevketlüm milletin hazinesi sizin demektir. Niçin böyle uğraşıp zahmet edersiniz?” deyince “Milletin hazinesini millete sarf etmek gerek. Saniyen insanın çalışıp alın teri dökerek kazandığı paranın zevki başkadır.” cevabını almıştır.


  II. Abdülhamid’in at binme yüzme atıcılık gibi merakları vardı.


  Silah kullanmakta pek mahirdi. Nişan alarak ismini yazar madalyaları ortasından delerdi. Kakma ve süsleme işlerinde mahir olmasının yanında usta bir marangozdu da. Sarayında özel marangozluk aletleri vardı. İş tulumunu giyer ve atölyesinde saatlerce kendini kaybederdi. Bir başka merakı da polisiye roman okumak daha doğrusu okutmaktı. Ünlü polisiye roman dizisi Sherlock Holmes’un yazarı Sir Conan Doyle’un hayranlarındandı.

  Alıntıdır.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Ek olarak; Sultan Abdülaziz resime şiire müziğe ilgisi vardı. Zamanında ünlü ressamları müzisyenlerin eserlerini ülkeye getirmiştir. Günümüzde yaptığı resimlerin sergisi açılmıştır. Besteleri dinlenmektedir.

  III.Selim IV. Murad IV. Mehmed II. Mustafâ I. Mahmud ve II. Mahmud musikeye önem veren besteleri olan sultanlardır.

  Osmanlı Devleti'nde sanata ve sanatçıya değer oldukça fazlaydı.Padişahların uğraştığı meşgaleler Osmanlı Devleti'nin sadece padişahları değil sanatçıları olarak anılmalarını sağlamıştır.
  OkyanusunKalbi, Bunu Beğendi.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Abdülaziz yobaz tanınıyormuş ama adamın on parmağında on marifetmiş.
  Diğer padişahların da baya hünerleri varmış.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş