Fetih Ruhu


Her milletin kendisine ışık tutan şevk ve heyecan kaynağı değerleri vaedır. Fertler bu değerlerin etrafında kenetlendikleri zaman gerçek manada millet olma şuuruna ererler. Toplumu birbirine kaynaştıran bu değerlerden biride milli birlik duygusudur.

Şanlı tarihimiz imanımızdan kaynaklanan millibirlik ruhuyla kazanılmış eşsiz zaferlerle doludur. Bu zaferler geçmişimizi süsleyen ve geleceğimizi aydınlatan çok önemli dönüm noktalarıdır. Tarih sahnesinde müstesna bir yere ve değere sahip olan istanbulun fethide bu dönem noktalarından birisidir.

Temelleri Malazgirtte atılmış olan bu zaferle milletimizin sesini dünyaya daha gr bir şekilde duyurmuştur. İnsanlık tarihi istanbulun fethiyle bir çağın kapanıp yeni bir çağın açılmasına sebep olan en önemli olaylardan birine şahit olmuştur."Peygamber efendimizin istanbul mutlaka fethedilecektir. Onu fetheden komutan ne güzel komutan onu fetheden asker ne güzel askerdir."şeklindeki müjdesi ise bu fethe apayrı bir anlam ve önem kazandırmıştır.

İstanbulu fethederek bu övgüyü hak eden büyük hükümdar Fatih Sultan Mehmet çıkardığı bir fermanla Bizans halkının hasret kaldığı can malı rz ve namus güvenliğini teminat altına alarak idaresi altındakilere günümüze örnek olacak şekilde sevgisaygıve hoşgörüye dayananinanç ve ibadet hürriyeti tanımıştır. Hiçbir ayrım yapmadan herkeze yardım elini uzatmışyoksulları gözeterek sosyal adaleti yerleştirmiş ve örnek yönetimiyle zulme son vermiştir. Bu erdemli davranışıyla o büyük hükümdar İstanbulun fethini gönüllerin fethiyle taçlandırmıştır. İstanbulu geri almak için harekete geçen kuvvetlere öncelikle klise önderleri ve şehrin yerli halkının karşı koymuş olması bu fethin müslümanlara sadece bizans topraklarını değil bizans insanınında gönüllerini açtığı net bir şekilde göstermiştir.

Özünü islamın yüce değerlerinden alan fetih ruhu bugün artık daha çok bilgi ve inançla çalışıp üreterek ülkemize ve insanlığa yararlı olmak şeklinde algılanmaktadır. Her ferdin sorumluluk bilinciyle vazifesini en güzel biçimde yapması bu anlayışın gereğidir. Gerçek ve kalıcı fethin gönülleri fethetmek olduğu bilinciyle hareket ederek gelecek nesillerimizi islami ve milli değerlerimizle donatıp bu ruh ve anlayışa sahip olmalarını sağlamalıyız.

Bu vesileyle vatan ve mukaddes uğruna canlarını feda aden fetih erleri şehit ve gazilerimizle ülkemiz için her türlü fedakarlığa katlanan ecdadımıza Allahtan rahmet diliyorum. Cümlelerimi nasr suresinin mealiyle bitiriyorum

"Allahın yardımı ve fetih gelip insanların bölük bölük Allahın dinine girdiğini gördüğünde Rabbine hamd ederek tesbihte bulun ve ondan bağışlanma dile çünkü o tövbeleri çok kabul edendir.

ALINTIDIR.