Fil bacak sendromu nedir

İki ayak arasında numara farkı olanlar damarlarda bir dolaşım bozukluğundan kaynaklanan fil bacak sendromu yaşıyor olabilir.
Ciddi bir dolaşım bozukluğu rahatsızlığı olmasına rağmen çok fazla önemsenmeyen'Lenfödem' hastalığı ileri safhalarda bacakların fil bacağı gibi kalın görünmesine neden olduğu için 'Fil Bacak' hastalığı olarak adlandırılıyor.Okmeydanı Damar Merkezi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Cafer Abbasoğlu lenf sisteminin çok ince damarlar ve aralarındaki lenf bezlerinden oluştuğunu bu bezlerde meydana gelen hasar sonucunda sıvıların dokuda birikmesiyle kol ya da bacakta oluşan şişmelerin bir süre sonra işlevsel bozukluklara yol açarak lenfödem hastalığına neden olduğunu belirtti.
Sinsi ilerleyen bir hastalık

Dr. Cafer Abbasoğlu lenfödem rahatsızlığının doğuştan veya daha sonra bilinmeyen sebeplerden başlayabileceği gibi trafik kazası ayak burkulması kas ezilmesi aşırı terleme böcek ve zehirli hayvan sokmaları kasık ameliyatları kadın doğum meme cerrahisi veya karın içi operasyonlar sonrası da ortaya çıkabileceğini söyledi. Abbasoğlu hastalığın en önemli belirtilerinin başında özellikle iki ayak numarası arasında oluşan farklılık giysi saat bilezik yüzük ayakkabı çorap gibi eşyaların dar gelmesi olarak sıraladı.
Lazer ile damarların genişlemesi sağlanıyor

Dr. Abbasoğlu şunları ekledi:"Lenfödemin derecesi bulunduğu organ ve lenfödemin oluşma nedeni tespit edildikten sonra uzman hekimin belirleyeceği lazer dalga boyunun damara serum gibi verilmesiyle kılcal damarlar 4- 5 kat daha genişler kısa sürede şişlik azalmaya ve hastalık gerilemeye başlar. Düşük enerjili laser tedavisinin bandaj ve prosseterapi tedavisinin yanında son yıllarda tüm dünyada uygulanan en önemli ve çok tercih edilen tedavi yöntemi olduğunu da vurguladı. "