Omurga eğriliği genç kızlarda daha çok görülüyor

Omurga eğriliği olarak bilinen skolyoz hastalığı ergenlik çağındaki kızlarda erkek çocuklarına oranla beş ve sekiz kat daha fazla görülüyor.
Anne ve babalar dikkat! Skolyoz adı verilen omurga eğriliği tanısı çoğunlukla ergenlik çağında konulan bir sağlık sorunu. Skolyoz düz haldeki omurganın sırt ve bel bölgesinde sağa ve sola doğru olan eğriliğe verilen isimdir. Bu eğriliğe tek başına veya kamburluk diye bilinen ve öne doğru eğilmeye sebebiyet veren 'kifoz' ile birlikte rastlanabilir.
Sağ ve sol eğriliğe ek olarak omurga aynı zamanda kendi etrafında da dönebilir. Emsey Hospital’dan Ortopedi Skolyoz ve Omurga Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Şevki Erdem skolyoz hastalığı ile ilgili tüm merak edilenleri anlatıyor.
Sebebi genetik midir

Skolyoz doğuştan olabildiği gibi doğumdan sonraki gelişim sürecinde veya ergenlik döneminde de sebebi bilinmeyen bir nedenle ortaya çıkabilir. Gebelik sırasındaki enfeksiyonlar şeker hastalığı ve bazı vitamin eksiklikleri bu sağlık sorununa yol açabilir. Ergenlik çağındaki skolyoz genellikle kız çocuklarında sık olarak belde ve sırtta görülür ancak nedeni tam olarak belli değildir. Bu rahatsızlığın genetik olduğuna dair hiçbir açıklayıcı bulguya rastlanmamıştır. Yine bazı spor dalları için "Skolyoz anlamında risk faktörü taşıyor" denilse de bu tezin aksini savunan tıbbi makalelerin sayısı daha fazla. Kısaca skolyozun belli bir nedeni yok diyebiliriz.
Kimler risk altında

Türkiye'de iki buçuk milyon skolyoz hastası var. Hastalığın görülme sıklığı ise yüzde 1 ve 3 arasında. Bu oran sadece ağır vakaları kapsıyor. Skolyoz Araştırma Topluluğu'na göre her 10 buluğ çağındaki insandan biri aslında herhangi bir derecede skolyoza sahip. Konuya bu şekilde bakıldığında sorunun yaygın olduğunu söyleyebiliriz. Hastalık çoğunlukla ergenlik çağında ve daha çok kız çocuklarında görülüyor.
Tedavisi mümkün mü

Skolyozun tedavisi hastalığın tespit edildiği andaki derecesine göre belirleniyor. Üç tedavi şekli var: Gözlem korse tedavisi ve cerrahi süreçlerinden herhangi birinin uygulanması. Büyümesini tamamlamış olan çocuklarda eğrilik sırtta 45 belde 35 dereceyi aşmadıkça cerrahi müdahaleye gerek duyulmuyor. Sadece skolyoz korsesi kullanmak yeterli oluyor. Bu yüzden ailelerin bu rahatsızlık konusunda bilinçlenmesi çok önemli…
Anne karnında teşhis edilebilir mi

Ana rahmindeki çocuğun organları ilk üç ayda gelişir. Omurga da oluşumu aynı dönemde tamamlar. Omurgadaki anomali ancak anne karnında oluştuktan sonra görüntülenebilir. Fakat bu aşamada tanımlanabilen sorunun tedavisi yok. Görülen form bozukluğunun tipi anormal omurun omurga kolonunun neresinde ve hangi yöne yerleştiğine bağlı olarak değişiyor. Teşhis ve tedavi ancak çocuk doğduktan sonra tam olarak mümkün olabiliyor.
Ameliyat riskli mi

Büyüme çağında veya genç hastalarda arkadan yapılacak tek seanslı bir skolyoz ameliyatının riski oldukça düşüktür. Ancak her operasyonda olduğu gibi ameliyatın ehil ellerle yapılması gerekir. Uzmanlaşmış ellerde ve nöromonitorizasyon (ince sinirlerin ekrandan görüntülenebilmesi) sayesinde ameliyat olacak hastaların korkulu rüyası olan felç riski artık ortadan kalktı.