Tiroid hastaları nasıl beslenmeli

Yrd. Doç Dr. Halit Yerebakan tiroid hastalarının ilaçla tedavi olmalarının yanı sıra beslenmelerine de dikkat etmeleri gerektiğini belirtti.
Zayıflama sürecinde en fazla karşılaşılan ve günümüzde yaygın olarak gözlenen tiroid rahatsızlıklarında beslenme büyük önem taşımaktadır. Metabolizmanın çalışmasını kontrol eden ve yaşamsal fonksiyonlar için gerekli olan tiroid hormonları eğer düzensiz salgılanırsa ciddi rahatsızlıklara yol açabilmektedir.

Hastalığın seviyesini ölçmek mümkün

Tiroid hormonu normal değerlerden daha fazla salgılanırsa metabolizma hızlanır ve hipertiroidi hastalığı gelişir. Eğer daha az salgılanırsa bu duruma da hipotiroidi denir metabolizma hızı azalır kabızlık deri döküntüsü saç dökülmesi kilo artışı aşırı sinirlilik hali oluşur. Hastanın kan bulgularındaki T3 T4 ve TSH hormonlarının ölçülmesi hastalığın seviyesi hakkında bilgi verir.
Beslenme önemli

Tiroid hastaları doktor kontrolünde uyguladıkları ilaç tedavisinin yanı sıra yaşamları boyunca beslenmelerine de dikkat etmek durumundadırlar. Tüketecekleri yiyeceklerin çeşit ve miktarı hormon seviyelerini etkileyebilmektedir.
Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]