Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Dimdik oturmak da ağrı yapıyor

  Dimdik oturmak da ağrı yapıyor

  Kambur oturmanın vücut ağrılarına yol açtığını biliyoruz ancak uzmanlar dimdik oturmanın da ağrıya neden olduğunu belirtti.

  Klinik Pilates Eğitmeni Ayça Kaşıkçı yaşam kalitesini artıran ipuçları paylaşmak için oluşturduğu “İyi Yaşa” Programı kapsamında duruş bozuklukları konusunda önerilerde bulundu.
  Yanlış duruşun kişiye “ağrı” olarak döndüğünü belirten Kaşıkçı özellikle masa başı çalışanları uyardı. Kaşıkçı “Sırtı dikleştirerek oturmak yapılan en büyük yanlışlardan biri. Bu durum omuriliği üst sırt bölgesinden kuyruk sokumuna kadar gereğinden fazla sıkıştırır. İstenmeyen ağrılara devamında ise bel ve boyun fıtıklarına neden olabilir” dedi.
  Özellikle masa başı çalışanların sık sık şikâyet ettiği sırt bel ve boyun ağrılarının en önemli nedenlerinden bir tanesi duruş ve oturuş bozuklukları olarak belirtiliyor.
  Sürekli tekrarlanan yanlış vücut duruşu (postür) bu bölgelerde ağrının yanı sıra fıtık gibi ciddi kas ve iskelet hastalıklarına da davetiye çıkarıyor. Kaşıkçı bu hastalıklardan korunmak için “İdeal Vücut Duruşu”yla ilgili uyarılarda bulundu.
  Yanlış duruş ağrı olarak geri döner

  Kaşıkçı yanlış postürün etkilerini şöyle ifade etti: “Vücut duruşumuzun düzgün olması kemiklerimize bağlı olan kaslarımızın doğru yerden başlamasını ve doğru uzunlukta olmasını sağlar. Yanlış duruşlarla oluşan kas kısalmaları ya da fazla kullanılmayla uzayan kaslar bize boyun sırt bel bacak ve diz rahatsızlıkları olarak geri döner.”
  Sırtı dikleştirmek boyun fıtığına davetiye çıkartıyor

  Ayça Kaşıkçı özellikle masa başı çalışanların sırtlarını dikleştirerek oturmalarının yapılan en büyük yanlışlardan biri olduğuna değinerek “Üst sırt bölgemizi arkaya doğru sıkıştırarak düzleştirmek omuriliğimizi üst sırt bölgesinden kuyruk sokumu bölgesine kadar gereğinden fazla sıkıştırır. Bu durum ise istenmeyen ağrılara devamında ise bel ve boyun fıtıklarına neden olabilir” dedi.
  Doğru duruş nasıl olmalıdır

  “Vücudumuzun taşıyıcı kasları diye adlandırdığımız pelvis taban kas grubundan harekete başlarsak bedenimizi tepeden tırnağa doğru bir şekilde düzeltmiş ve ideal duruşa sokmuş oluyoruz” diyen Kaşıkçı duruş pozisyonları ile ilgili bilgi verdi;
  Ayakta doğru vücut duruşu

  Doğru vücut duruşu için kulak memesinden ayak bilek kemiğine kadar düz bir çizgi çektiğimizde; kulak memesi omuzlar kalça kemiği diz kapağı ve ayak bilek kemiğinin aynı hizada olması gerekmektedir.
  Otururken doğru vücut duruşu

  Baş: Nötral pozisyon; öne ya da arkaya doğru eğilmemiş
  Boyun bölgesi (Cervical): Normal iç bükey konumda
  Kürek kemiği bölgesi (Scapulae): Kürek kemikleri dışa ya da içe dönük değil düz konumda
  Üst sırt bölgesi (Thoracic Spine): Normal dış bükey konumda
  Kalça eklemi: Nötral pozisyon; arkaya ya da öne doğru fazla bükülmemiş
  Diz eklemi: Nötral pozisyon; arkaya ya da öne doğru fazla bükülmemiş
  Ayak bileği eklemi: Nötral pozisyon; ayaklar yere düz iniyor ve tam karşıya bakıyor ayak tabanları düz bir şekilde yere basıyor.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Arada spor yapmak lazım.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş