Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Buzda düşmemek için dikkat etmeniz gerekenler

  Buzda düşmemek için dikkat etmeniz gerekenler

  Kar yağışlarıyla birlikte oluşan buzlanmaya aracıyla trafiğe çıkan sürücüler kadar yayaların da dikkat etmesi gerekiyor.  Bir anlık dikkatsizlik sonucu kayarak düşmek ciddi yaralanmalara ve önemli sağlık sorunlarına neden olabiliyor.
  Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü’nden Op. Dr. Feridun Yumrukçal karlı havalarda dikkat edilmesi gereken noktalar hakkında bilgi verdi.
  ğlam adımlar atın

  Vücudun bir ağırlık merkezi bulunmaktadır. Adımlar atılırken ağırlık merkezini kontrol altında tutmak düşmemek için önemlidir. Karlı ve buzlu havalarda alınabilecek en önemli tedbir aceleci olmayarak dikkatli yürümektir. Dolaylı bir önlem gibi gözükse de buzlu havalarda düşerek yaralanmaların önüne geçmenin en iyi yolu normal günlerden daha erken yola çıkmaktır. Acele etmek ihtiyacı ortadan kalktığında düşme riski de en aza inecektir.
  Ayakkabı seçimi önemli

  Ayakkabı seçimi otomobillerde kar lastiği seçimi gibi karlı ve buzlu havalarda çok önemlidir. Kolay kayabilecek kösele tarzı ayakkabıları kullanmamak gerekmektedir.  Tabanı kauçuk ya da tırtıklı ayakkabıları seçmek kaymayı engellemek açısından yararlı olmaktadır. Hareket kabiliyetini azaltan dar kıyafetler yerine rahat ve yumuşak giysiler tercih edilmelidir.
  Merdiven basamaklarının ortasına basın

  Buzlanmaya daha müsait olan merdivenlerde parlak yüzeylerde ve metal zeminli yerlerde düşme riski daha yüksek olduğundan daha dikkatli olunması gerekmektedir. Özellikle merdiven inip çıkarken köşeleri metal ya da yuvarlatılmış basamaklara dikkat edilmelidir. Basamakların kaygan olabilecek uç kısımlarına değil ortalarına basmak ve korkuluklara tutunarak inip çıkmak önemlidir. Küçük ve yavaş adımlarla yürüyüp baston ya da şemsiye gibi desteklerden faydalanmak da yararlı olabilmektedir.
  İki elinizde poşet ve eşya taşımayın

  Kollar gerektiğinde ip cambazlarının dengesini sağlamakta kullandığı uzun sopalar gibi görev görmektedirler. Düşme riski söz konusu olunca kollarımız dengeye büyük katkı sağlamaktadır. Bu yüzden karlı ve buzlu havalarda ellerimiz ceplerimizde olacak şekilde yürünmemesi gerekmektedir. Kollar aynı zamanda düşme sırasında vücudu korumaya da yardımcı olmaktadırlar. Ellerin cepte olmasıyla bu faktör de devre dışı bırakılmaktadır.
  Eller ceplerde olacak şekilde yürümek düşmeyi kolaylaştıracağı gibi vücutta oluşacak zararın da büyümesine neden olabilmektedir. İki elde eşya ya da poşet taşımanın da dengeyi bozabileceği unutulmamalıdır. Soğuğa karşı dayanıklı bir eldiven almak ve ellerimizi bu şekilde serbest olarak kullanabilmeyi sağlamak basit ve kolay bir tedbirdir.
  Yaşlılar daha dikkatli olmalı

  Yaşlılar yavaş yürümelerine rağmen dengelerini sağlama konusunda sorun yaşayabilmektedirler. Özellikle menopoz sonrası dönemdeki kadınlarda bayanlarda; düşme sonucu kalça kırıkları daha kolay oluşabilmektedir. Toplumun yaş ortalaması arttıkça basit düşmelerle oluşan kırık sayısı da artmaktadır.  Zorunlu olmadıkça yaşlıların karlı buzlu havalarda dışarı çıkmamaları gerekmektedir. Eğer mecbur kalınırsa bütün tedbirler alındıktan sonra bir refakatçi eşliğinde sokağa çıkmaları faydalı olmaktadır. Çocuklar düşmelerde erişkin ve yaşlılara göre daha şanslıdırlar. Kemik yapıları daha esnek olduğu için çocuklarda ciddi kırıklara (eklem içi vb.) nadiren rastlanmakla birlikte dirsek ve el bileğinde oluşabilecek kırıklar sıkıntı yaratabilmektedir.
  Düşmeler ihmal edilmemeli

  Düşme sonrasında kalça kırıkları omuz çevresi kırık ve çıkıkları omurga kırıkları kol el ve ayak bileği kırıkları sık görülebilmektedir. Yaralanmaları küçümsemeden; ağrı şişlik morluk hareket kısıtlığı ve sekil bozukluğu gibi şikayetler olduğu durumlarda bir sağlık kuruluşa gidilmesi gerekmektedir.
  Düştükten hemen sonra ayağa kalkmak daha büyük sorunlara yol açabilmektedir. Sıcağı sıcağına hissedilmeyen yerinden oynamamış ve o esnada çok can yakmayan kırıklar olabilmektedir.
  Bu nedenle düştükten sonra acele edilmemeli ve dikkatli hareket edilmelidir. Bu kırıklar kontrol edilmezse ileride daha komplike sorunlara yol açabilmektedir. Kayarak düşünce yere çarpma esnasında yük omurgaya binebilmektedir. Düşmeden birkaç gün sonra sırtta meydana gelebilecek ağrıların omurlarda meydana gelen bir kırıktan olabileceğini unutulmamalıdır ve kemik erimesi olan yaşlılar bu konuda daha da dikkatli olmalıdırlar. Bu tür ağrıların ihmal edilmesi halinde basit bir kırık cerrahi müdahale gerektiren bir kırığa dönüşebilmektedir.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Kar yağmadığı için nasıl bir önlem alacağımızı da unuttuk.

  Tırtıklı bot çizme bulundurmak şart.

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Kar önemli değil de fırtınalı kar görüşü engelliyor.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş