Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Menisküs Yaralanmaları

  Genel
  Menisküsler diz ekleminde yastık görevi görürler diz ekleminin bütünlüğüne yardım ederler ve dönmelerde güvence unsurudurlar. Menisküsler genelde dize yandan gelen darbeler sonucu yırtılırlar. Diz bükülü iken uyluğun içe doğru aşırı dönmesi ile ve dizde aşırı gerilme sonucu da menisküsler yırtılabilir.


  Yırtılma nedenleri:
  - kaza ve darbelere bağlı
  - hasar oluşturan eklem hastalıklarına bağlı
  - eklem bağı hasarlarına bağlı
  - doğuştan var olan şekil değişikliklerine bağlı kendiliğinden yırtılma.


  Yırtılma Şekilleri
  - longitudinal (uzunlamasına) yırtıklar
  - transvers ve oblik (yatay ve eğri) yırtıklar
  - menisküs kisti ile birlikte olan yırtıklar.

  Tanı
  Muayene röntgen çift kontraslı artrografi bilgisayarlı tomografi ve artroskopi ile tanı kesinleştirilebilir.


  Belirtiler
  - Kilitlenme : dizin 20-25 derece bükülü kalması dizin gerilememesi durumudur. Bu durum bir kaç günlük istirahatle geçer. Ancak kilitlenmeye neden oalbilecek diğer durumlardan (ağrı kitle gibi) ayırılmalıdır.

  - Boşalma : dizlerde boşalmaya neden olabilecek diğer durumlardan ayrılmalıdır.

  - Şişlik (sıvı birikmesi) : darbe - kaza sonucu meydana gelen menisküslerde görülebileceği gibi menisküs yırtığı da sıvı birikmesine neden olabilir.


  Tedavi
  Menisküs yırtığı tanısı konulduktan sonra yırtığın şekline ve olayın akut veya kronik oluşuna göre menisküsün tamamı veya bir kısmı ameliyatla alınır. Bir kısmının alınması tercih edilir. Ayrıca artroskopik yöntem günümüzde daha çok kullanılmaktadır.

  Diskoid menisküs denilen durum gelişim sırasında meydana gelen bir anomalidir ve sıklıkla dış menisküsde görülür. Dizin hareketleri sırasında sesli bir kayma meydana gelir. Yırtık gelişirse ağrı ve kayma şiddetlenir.

  Menisküs kisti; dış menisküsde daha sık görülür. Dışta ağrılı bir şişlik şeklinde görülür. Diz gerginken şişlik belirginleşir bükülü iken kaybolur.


 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Menisküs Yaralanmaları

  Diz eklemi içinde iki uzun kemiğin arasında conta gibi yer alıp esas olarak dize gelen yükü emen destek yüzeyi sağlayan ve hareketi kolaylaştıran kıkırdağa benzer yapılardır. Her iki dizde iç ve dış olmak üzere ikişer tanedir. Travma sonucu menisküsler yırtılabilir ve yırtık uçları kıvrılarak eklem hareketine engel olup ağrı yapabilir. Şikayete neden olan menisküs yırtıkları günümüzde artroskopik cerrahi ile kıvrılan yırtık parçası alınarak opere edilmektedir. Bazı menisküs yırtıkları da yırtığın yerine bağlı olarak dikilerek onarılmaktadır. Operasyon sonrası azalan kas gücünü restore etmek hareket açıklığını geri kazandırmak ve günlük hayata ve sportif aktiviteye geri dönüşü hızlandırmak amacı ile rehabilitasyon yapılmalıdır. Günümüzde menisküs operasyonları sonrası ameliyat teknikleri ve rehabilitasyonun gelişmesi ile sporcuların sahaya dönüşü 2-4 hafta gibi kısa bir süreye inmiştir.

  MENİSKÜS
  Diz ekleminde iki uzun kemiğin arasında her iki kemikten ekleme akan yükü abzorbe eden (emerek sönümlendiren) kıkırdağa benzer yapılardır. Aynı zamanda iki uzun kemiğin birbiri üzerinde hareketini normal sınırlarda yapmasına yardımcı olur. Futbolcularda sıklıkla gürülen menisküs yaralanmalarında menisküs yırtılır.

  Yırtılan parça kıvrılıp diz ekleminin hareketi sırasında takılma ve ağrı hissine yol açabilir. Şikayet yaratan Menisküs yırtıkları ameliyatla düzeltilmektedir. Eski yıllarda menisküsün tümünün alınması söz konusu idi. Günümüzde artroskopik olarak yapılan Menisküs ameliyatlarında yırtılıp kıvrılan parça küçük bir kamera ile izlenip yine küçük makaslar yardımı ile çıkarılmaktadır. Bu şekilde yapılan ameliyatlar sonrasında iyi bir rehabilitasyon ile 3-5 gün sonra günlük hayatına 3-5 hafta arasında da hasta spora dönebilmektedir. Rehabilitasyon ameliyattan hemen sonra başlar. Bazı yırtıklarda ise yırtılan parçanın dikilerek onarılması söz konusudur. Dönüş süresini uzatan bir ameliyattır. Hangi cerrahinin seçileceğine ancak ortopedist karar verebilir

  Alıntıdır!

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş