Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Örgü Örmeye Başlamak İçin Resimli Teknikleri

  Kenar Bordürleri Halkalı Kenar

  Şişe 6 ilmek atın.

  Sıra I (Chgünün ön yüzü) 1 düz 2 ilmeği

  birlikte düz örün ipliği dolayın 2 düz 2 kez ipliği dolayın 1 düz.

  Sıra 2 1 düz (1 düz 1 ters örün) bunu çift iplik dolamanın içine örün 3 düz.

  Sıra 3 1 düz 2 ilmeği birlikte düz örün ipliği dolayın 5 düz.

  Sıra 4 2 ilmeği kesin 2 ilmeği birlikte ters örün ipliği dolayın 3 düz.

  Bu 4 sırayı tekrar edin.


  KALIBI BEDEN ÖLÇÜSÜNE ADAPTE ETME

  Herkes standart ölçüde değildir ancak örgü kalıpları öyle olduğunu farzeder ve açıklamaları tıpatıp izlemek giysinin tam bir şekilde oturmasını sağlar.

  Kolları çok uzun veya bedeni rahat giyilemeyecek kadar kısa olduğu için hiç giyemediğiniz bir giysiyi örmek için zaman harcamak hayal kırıklığına uğratır. Çoğu kalıpta örülmüş parçaların ölçüleri ile birlikte bulunduğu bir şema vardır. Bedeninize tam uyması için kendi ölçülerinize karşı bu ölçüleri de kontrol edin. Eğer kalıbın bir şeması yoksa kendi şemanızı çizmeniz gerekir. Bedeninize uygun bir kazak için bu çabaya değer.

  Kol Boyu
  Önemli ölçü ensenizden bileğinize (veya manşetin bitmesini istediğiniz yere) kadar olan ölçüdür Mezuranın bir ucunu ensenizdeki kemiğe yerleştirin kolunuzu açıp uzatın ve bilek kemiğinize kadar ölçün. Giysi şemasında ense ve omuz ölçülerini birlikte ekleyin ve sonra bunu ikiye bölün. Bu ensenin ortasından üst kola kadar olan ölçüdür Bu ölçüyü boynunuzdan bileğinize kadar olan ölçüden çıkarın bu ölçü kol uzunluğu olacaktır Örneğin ense + omuzlar -46cm 2′ye bölün = 23 cm. Boynunuz ile bileğiniz arasındaki ölçü 76cm böylece 76cm – 23cm = 53cm kol uzunluğu olacaktır. Bu ölçüyü şemada verilen kol ölçüsü ile karşılaştırın.

  Kol uzatmak için…
  Kol doğru uzunluğa ulaşana dek sadece birkaç sıra daha çalışın.

  Kolu kısaltmak için…
  Bu daha ustalık ister Bir kol üst kolun kol oyuğuna oturması için gerekliği genişliği elde etmek için eşit oranda arttırılır Eğer açıklamaları izler; ancak gereken kol uzunluğuna ulaştığınızda durursanız yeteri kadar ilmek arttırmamış olabilirsiniz ve kol kol oyuğuna oturamayacak kadar dar olur Gerekli arttırmaları aşağıda anlatıldığı gibi ölçün.

  Kısa bir kolu şemalandırmak
  Arttırmaları kısa kola uydurmayı hesaplamak için kolu milimetrik kağıda çizin. Milimetrik kağıtta bir kare bir ilmeği simgeler Kağıdın altına ortadan bir çizgi çizin. Bu manşeti çalıştıktan sonraki ilmek sayısı ve herhangi bir arttırma sırasıdır Ortasını işaretleyin. Üzerine ne kadar arttırma çalışmanız gerektiğini hesaplamak için manşetin uzunluğunu kolun uzunluğundan çıkarın ve bunu cm başına sıra sayısı ile çarpın. Örneğin kolunuzun uzunluğu 5cm manşet ile birlikte 535cm ise manşetsiz 48.5cm dir.

  I cm’ye 2.4 sıra = I 15.2 sıra. Küsuratları tek sayıya yuvarlayın. Manşet çizgisinden I 14 sıra sayın ve üst kol için bir çizgi çizin manşet çizgisinin ortasından üst çizgiye kadar dikey bir çizgi çizin. Bu ortadaki çizgiden her iki kenardaki tüm arttırmalardan sonra ilmek sayısının yarısını sayın.

  Manşet ilmeklerinin sayısını üst kol ilmeklerinden (98) çıkarıp 42 ilmek elde edin bu da kolun her bir kenarından 21 ilmek arttırılması gerektiği anlamına gelir Sıraların sayısını arttırma sayısına bölün I 14 2l’e bölünür = 5.4çıkar oda 5′e yuvarlanır
  ilk arttırmayı beşinci sırada ve sonra her müteakip beşinci sırada istenilen genişliğe ulaşana dek yapın. Sonra son arttırmadan yukarı doğru düz bir çizgi çizin. Son ilmekten sonra en az 2.5cm olacaktırYeni kısa kolu örmek için bu şemadan çalışın.

  Giysi boyu
  Eğer bir kol oyuğu şekillendirmesi yoksa sadece omuzu şekillendirmek için gereken uzunluğu kullanın. Kol oyuğu şekillendirmesi olan bir giysi için kol oyuğuna ulaşmadan önce uzunluğu değiştirmeniz gerekmektedir Kol oyuğu uzunluğu açıklamalardaki gibi kalmalıdır; çünkü kol şekillendirmesi o kol oyuğuna uyması için hesaplanır Eğer giysinin belden göğüse kadar şekillendirmesi varsa kısa bir kolun hesaplamasında tanımlandığı gibi arttırmaları hesaplamak için bir şema çizin.

  Renkli motifler ekleme
  Düz bir kazak için verilen talimatları kullanarak giysinin ana parçalarını bir milimetrik kağıt üzerine çizin. Ön ve arka için aynı taslağı kullanın ön parça için içe yaka şekillendirmesi çizin ve bir kolun taslağını çıkarın. Şimdi herhangi bir renkli motif veya eklemek istediğiniz otantik örgü motifleri çizmek kolay olur.

  Püf Noktası
  ilmekleri ve sıraları cm başına çalışmak için ölçüyü (gerginliği) 10′a bölün. Örneğin lOcm’de 18 ilmek ve 24 sıra = I cm’de 1.8 ilmek ve 2.4 sıra.
  Ya ingiliz ölçü birimi ya da metrik ölçüler ile çalışmak gerekir; ikisini birlikte kullanmayın.

  Eğer matematiksel hesap çok göz korkutucu geliyorsa bir milimetrik kağıda giysinin grafiğini çıkarın. Açıklamalara uygun olarak giysinin grafiğini çizin ve her kenarda ne kadar arttırma yapıldığını görebilirsiniz. Ön ve arkadaki yan şekillendirmeleri çizin. Giysinin şeklini yazılı açıklamalardan yola çıkarak gözünüzde canlandırmaktan ziyade görmek daha kolaydır.
  HARAŞO ÖRGÜ
  her sırayı düz örün Her sırayı düz ördüğünüzde yaptığınız örgüye haraşo örgü denir ve örgünün önünde ve arkasında kabarık dalgalı çizgi sıraları vardır Ön ve arka yüzü aynı görünür bu nedenle tersi de kullanılabilir Haraşo örgü düz uzanır oldukça kalın bir örgüdür ve kenarlardan kıvrılmaz. Bu özellikleri onu bordur ve yaka ile atkı ve bir giysinin ana örgü kısmı için ideal haie getirir.

  Uluslararası metod (iplik sol elde)
  Bu metotta sağ eldeki şiş ipliği yakalamak için hareket eder; iplik işin (örgünün) arkasında tutulur (örgünün yüzü size bakmayacak şekilde) ve sol elin işaret parmağı tarafindan bırakılır Bu düz örgü ilmeği dört aşamadan oluşur.

  1 Başlangıç sırasının bulunduğu şişi sol elinizde ve ipliği sol el işaret parmağınızın üzerinde tutun. Sağ elinizdeki şişi soldan sağa doğru ilmeğin önünden batın.

  2 Sağ elinizdeki şişi ipliğin altından ve üzerinden geçirin.

  3 Gerekirse yeni ilmeği tutmak için sağ el işaret parmağınızı kullanarak sağ şişteki yeni ilmeği sol şişteki ilmeğin içinden çekin.

  4 ilmeği sol elinizdeki şişten çıkarın. Böylece bir ilmek tamamlanmıştır

  Devamı için…
  Sol şişteki her bir ilmek için bu dört aşamayı tekrar edin. Sol şişteki tüm ilmekler; yeni sıranın oluşturulduğu sağ şişe aktarılacaktır Sıranın sonunda ilmeklerin bulunduğu şişi sol elinize ve boş şişi sağ elinize alın ve bir sonraki sırayı aynı şekilde çalışın.
  DUZ ORGU İLMEĞİ

  Örgüde öğrenilmesi gereken iki tür ilmek vardır – düz örgü ilmeği (d) ve ters örgü ilmeği (t). Bunlar bütün örgülerin temelini oluşturur. Bu iki basit ilmekte onları farklı şekillerde kombine ederek ustalaştığınızda kısa zamanda lastikleri kabartmalı örgüleri saç örgülerini ve daha birçok heyecan verici örgüyü örüyor olacaksınız.

  İngiliz metodu (iplik sağ elde)
  Düz örgü ilmeğinde iplik İşın arkasında tutulur (örgünün yüzü size bakmayacak şekilde) ve dört aşamadan oluşur.

  1 Başlangıç sırasının bulunduğu şişi sol elinizde tutun ve sağ elinizdeki şişi soldan sağa doğru soldaki şişte bulunan ilmeğin ön tarafından batın.

  2 ipliği sağ elinizdeki şişin altından ve etrafından geçirin.

  3 Sağ şişteki yeni ilmeği sol şişteki ilmeğin içinden çekin.

  4 ilmeği sol elinizdeki şişten çıkarın. Böylece bir ilmek tamamlanmıştır

  Devamı için…

  Sol şişteki her bir ilmek için bu dört aşamayı tekrar edin. Sol şişteki tüm ilmeklen yeni sıranın oluşturulduğu sağ şişe aktarılacaktır Sıranın sonunda ilmeklerin bulunduğu şişi sol elinize ve boş şişi sağ elinize alın ve bir sonraki sırayı aynı şekilde çalışın.

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

  Örgüye başlamak için ilmek atma tekniği adı verilen bir sıra ilmek tabanına ihtiyacınız vardır. Şişe ilmek atmanın istediğiniz kenar türüne bağlı olarak birçok yöntemi vardır (sayfa 24′e bakın). İlmek atma tekniği ile oluşturduğunuz başlangıç sırası sıkı olmalıdır çok gevşek olursa düzensiz görünür ve genişler çok sıkı olursa kopar ve ilmekler sökülür. Eğer ilmek atma tekniği ile oluşturduğunuz başlangıç sırası her zaman çok sıkı oluyorsa daha büyük numaralı bir şiş kullanın. Gevşek oluyorsa daha küçük numaralı bir şiş kullanın. Asıl örgüye başlamadan önce doğru şiş ölçüsüne geçmeyi unutmayın.

  Başparmak metodu
  Bu şişe ilmek atmanın en basit metodudur ve sadece tek bir

  1 ipliğin ucundan belirli bir mesafede bir başlangıç ilmeği yapın (Püf Noktası bölümüne bakın) ve bunu şişe takın. Şişi sağ elinizde tutun ipliğin yumaktan çıkan ucunu işaret parmağınızın üzerinden orta parmağınızın altından ve sonra yüzük parmağınızın üzerinden geçirin ipliğin boştaki ucunu sol elinizde tutarak sol baş parmağınıza önden arkaya doğru sarın.

  2 Şişi önden arkaya doğru baş parmağınızdaki halkadan sokun.

  3 ipliğin yumaktan çıkan ucunu şişin üzerine sardırın.

  4 Baş parmağınızdaki halkayı şişin ucuna geçirerek baş parmağınızdaki halkanın içinden yeni bir halka çekin. Baş parmağınızı halkadan çıkarın ve ipliğin boştaki ucunu çekerek halkayı şişin üzerinde sıkılaştınn. Gereken ilmek sayısında bir başlangıç sırası elde edene dek bu şekilde devam edin.

  Püf Noktası
  Başlangıç ilmeği şişe ilmek atma metodunun ilk ilmeğidir iplik ucunda belirli bir mesafeden yapılır ve şişe takılır ipliği germek için uçlarından çekin. Şimdi başlangıç ilmeğinden çıkan iki iplik ucunuz var; yumaktan çıkan uç ve boştaki kısa uç.

  Şişe ilmek atmada baş parmak metodu için şişe atmak istediğiniz her ilmek için yaklaşık 2.5cm’ye ihtiyacınız vardın Şişe ilmek attığınızda en az 15cm dikilecek bir mesafe olmalıdır.
  Arş, MisRi and Ay Işığı like this.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart  Şişlerin yanısıra örgünüzde ilerledikçe ilave malzemeler lazım olacaktır Bu malzemeler aşağıda sıralanmıştır:

  • • Şişin numarasını ölçmek için bir şiş ölçer; misinalı şişler ve beş şiş (çorap şişi) gibi şişlerin üzerinde numarası yazmaz.


  • • ipliği kesmek için küçük keskin bir makas; ipliği kesinlikle koparmayı denemeyin lifleri esnetirsiniz.


  • • Giysi ölçülerini kontrol etmek için esnek olmayan bir mezura ve kare şeklindeki parçaların sıklığını (gerginliğini) ölçmek için bir cetvel.


  • • Saç örgüsü şişleri (yardımcı şişler) saç örgüsü çalışırken ilmekleri ayarlamak için kullanılır iki ucu sivri kısa şişlerdir ve bazılarının ortasında kıvrım vardır.


  • • Çalışılmayan ilmekleri tutmak için ilmek tutucular; az miktardaki ilmekler için çengelli iğne kullanabilirsiniz.


  • • Parçaları birbirine dikmek ve uç kısımları dikmek için büyük delikli ve küt uçlu bir goblen iğnesi.


  • • Intarsia veya otantik örgü için renkli iplikleri sarmada kullanılan bobinler


  • Bir blok grafik kağıdı yazılı açıklamalar yerine daha net bir resim vermek giysi şekillerini ve ilmekleri şemalandırmak için faydalıdır


  • Örülen sırayı takip etmek için şişin üzerinde kaydırılan sıra sayacı
  Arş and MisRi like this.

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Örgüyü severim. Konu için teşekkürler.
  Sükut, Bunu Beğendi.

 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Ellerim uyuşuyor artık.
  Sükut, Bunu Beğendi.

 5. #5
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Artık biz böyle örgü örüyoruz. (:  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş