ÖRGÜYE BAŞLAMA TEKNİKLERİ

İlmik atmak için yaklaşık 30'dan başlayabilirsiniz ya da arzu ettiğiniz büyüklükte yapacağınız sayıda atabilirsiniz. İlmik yapmak için biraz uzun bıraktığınız ipi sol başparmağınıza dolayın sağ elinizle tuttuğunuz şişi başparğınıza sarılı olan ipin içinden geçirip sonrada diğer boşta kalan ipi şişe alarak başparmağınıza sarılı ipin içinden geçirin(soldan sağa)ve gevşek olan ilmeğı ipi çekerek sıkın. Gereken ilmik sayısı kadar işlemi tekrarlayın.
Düz örgü

Düz sıra yapmak işin en kolay yöntemidir. Bir sırayı şekilde görüldüğü gibi aynı yöne doğru örüyorsunuz.
Lastik

Bir kaç küçük formül ile ortaya çeşitli örnekler çıkarmak mümkün. İki ilmek düz örgü iki ilmek tersi yönünde uyguladığınız zaman yandaki örneğin ortaya çıktığının göreceksiniz.
Azaltmak

İlmekleri ikişerli olarak şişe alıyoruz kesmek istediğimiz alana kadar düz örgü örer gibi devam ediyoruz. Ve azaltmak istediğimiz sayıya geldikten sonra yine tek ilmek alarak örmeye devam edebilirsiniz.

Arttırmak

Örgüde düzgün bir şekilde ilmik arttırmak için sağ elinizde sarılı olan yünü sağ tarafta bulunan şişe bir kez dolayarak sol taraftan ters alınan ilmek alınır.
Kapatmak

İlmekleri ikişerli olarak şişe alıyoruz ve düz örgü örer gibi devam ediyoruz. Bitiridiğini sıranı kenarlarının düzgün olmasına dikkat edin

DELİKLİ ARTTIRMA

DÜZ ÖRGÜ

DUZDEN ARTTIRMA YAPMAKÖrgüde ekleme yapmakDÜZ ÖRGÜ ÖRMEK


TERS ÖRGÜ ÖRMEK


ÖRGÜ DÜZDEN BİTİRME İŞLEMİ


ÖRGÜYÜ TERSTEN BİTİRME İŞLEMİ

SAÇ ÖRGÜSÜ YAPMA İŞLEMİ

ÖRGÜDE İKİ PARÇAYI BİRLEŞTİRME İŞLEMLERİ

Haroşa örgü tekniği
Şiş'de kesme işlemi1- ilk görüntüde iki şişle yapılan animasyon iki ayrı parçanın bir araya getirilerek ilmeklerin birlikte kesilmek suretiyle kapatılması..


2. görüntü yandan ilmek artırma tekniği (sıranın bitiminde veya başında şiş'e bir kere ilmek dolamak sureti ile yapılır)


3. görüntü(kırmızı iple);şiş'e başlangıç ilmeklerinin atılması tekniğidir.


4.görüntü(kırmızı ipli iğne ile yapılan)örgü üstüne iğne ve iple işleme yapma tekniğidir(kanaviçe ve goblen yapmak gibi)


5.görüntü(kırmızı iplemavi ipli sıranın üstüne yeşille yapılan)örgü içindebir alt sıradaki (mavi ipli sıra)ilmektenilmek artırma.


6.görüntü(yeşil üstündeki sıra)iki ilmek arasından ilmek artırma.


7.görüntü(sarı iple)ters haroşa örme tekniği


8.görüntü düz örgü üstünde (kenardan bir blok içinden)yandan (kırmızı iple)ilmek çıkarma tekniği


9.görüntü (iki animasyon dönüşümlü görüntü)örgünün ters(haroşa gibi duran tarafı)yüzeyinde ilmeğin etrafına bir ip dolama yapıpörgünün düz yüzeyinde o doladığı ipi ilmekle beraber düz örgü şeklinde dokuyor


10.görüntü yine kırmızı ip ve şişle bu sefer örgünün tam kenar ipinden ilmek çıkarma tekniği..


11. görüntü (sarı iple düz örülen)burda da iki ilmek arasında şiş üstüne ilmek atma(dolama) yapılarak artırma;bir sonraki sırada bu işi üstüne artırılan ilmek örülünce orda ajur oluşur (yani aynı zamanda ajur yapma tekniğidir)fakat bu arada şiş üstündeki ilmek sayısı artar şayet öyle bir artma arzu edilmiyorsa(örneğinize göre tabii)her artırma ajur sayısına göre ilmek eksiltmeye gidilir.alıntı