5.0.4 Hayatta Kalma Rehberi28 ağustosta yayınlanacak olan 5.0.4 patch'i ile özellikle pandaria adası için yapılmış bir kaç değişiklik dışındaki tüm değişiklikler oyuna eklenecek. Rehberi patch'e hazır bir şekilde adapte olabilmeniz için hazırlıyorum.
Haliyle gelecek büyük değişiklikleri önceden görüp hızlıca adapte olabilirsiniz.
Her büyük patch öncesi o patch'i önceden indirip patch geldiği zaman ara vermeden oyununuza devam etmek isteyebilirsiniz. 5.0.4 patch'i siz farketmemiş olsanız da aslında arkaplandan indirildi veya indiriliyor. (bu bir kaç haftadır sürüyor) Hala indirilmediyse en azından bu patch'in büyük bir bölümünü yüklediğinizden emin olun.
Bunun için launcher'ınızı açın ayarlarından arkaplandan indirmenin aktif olduğundan emin olun.
Diğer sorularınız için; Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

Elbetteki patch yayınlandığı zaman yüklemekle ilgili sıkıntı çekenler olacaktır. Haliyle bu kişilerin Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ] kontrol etmeleri faydalı olacaktır. Bu sayfada hem basit anlatım hem de üst düzey anlatımları bulabilirsiniz.

Yeni ve büyük bir patch geldiği zaman oyuncuları korkutan bir diğer durum ise güncelliğini yitirecek olan addonlar'a ne olacağı. Wowinterface ve curse.com gibi siteler her zaman size en güncel addonları sunarlar haliyle oradan 5.0.4 ile uyumlu addonları bulmanız yararınıza.

Eğer uzun zamandır oyunu oynamıyorsanız ya da ui lua xml hataları alıyorsanız tüm addonlarınızı tamamen silip addon maceranıza sıfırdan başlamanız çözüm olabilir. Ayrıca bu konuda Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ] da size yardımcı olabilir.


Elbetteki en büyük değişiklik tamamen yeni olan talent sistemi ve bu sistemin getirdiği tonlarca yeni yetenekler büyüler... Ancak bunlara geçmeden önce özellikle oyun stilinizi değiştirebilecek ana değişikliklere göz atalım. Bu değişiklikler küçük de olabilir büyük de olabilir ama çoğu class ve specc değiştirildi. Hatta bazıları tamamen yeniden dizayn edildi. Patch geldiği zaman karakterinize ısınmak için biraz vakit ayırın ve action bar'ınızı düzenleyin. Şimdi bu değişikliklere genel olarak bir göz atalım.

Death Knight
Presence'lar değiştirildi. Şimdi frost presence runic power rejenerasyonunuzu iki katına çıkartıyor. Ayrıca her specc artık kendi presence'larını kullanabilmeleri için o presence'a özel yetenekler kazanıyorlar.
Necrotic strike ve yeni bir özellik olan death siphon artık death rune gerektiriyor.

Druid
Artık feral specc'i ikiye ayrıldı feral (kedi druidler için) ve guardian (ayı druidler için) tamamen farklı iki specc.
Haliyle oluşan bu 4 speccte birbirlerinden farklılar ve farklı özelliklere sahipler. Ama artık ortak özellikler eskisinden daha güçlü mesela feral ve guardian druidler healing touch ile kendilerini iyi derecede iyileştirebilirken balance ve restoration druidler sahip oldukları kedi ve ayı formu özelliklerinden daha fazla yararlanabilirler.

Hunter
Bu class için artık minimum range diye bir şey yok Range slot'u oyundan tamamen kaldırıldı haliyle hunterlar range silahlarını artık melee slot'unda kullanıyorlar. Artık hunterlar expertise stat'ından faydalanabiliyorlar çünkü okları dodge'layabiliyor. Ayrıca herhangi bir pet herhangi bir özelliği seçebilir. (mesela beğendiğiniz örümcek petiniz hem ferocitiy hem tenacity hem de cunning olabilir)

Mage
Mage'ler rotasyonları ve oynaması daha ilginç hale gelebilmesi için bir çok değişikliğe uğradı. Arcane mage'ler artık daha komplex bir rotasyona sahip. Fire mage'lerin rasgele olan bir çok özelliği artık oyuncunun kontrolünde. Frost mage'ler pve'de de güçlüler. Ayrıca frost specc'ine özel olan crowd control abilityleri tüm speccler tarafından kullanılabilir halde.

Paladin
Paladinlarin şimdi bir kaç tane range skilleri var ancak hala melee olarak sayılıyorlar. Raid bufflarını düzenleyebilmek adına paladinlerden auraları aldık. Bundan böyle bufflarınız seallar üzerinden olacak. Paladinler şimdi 5 holy power stoklayabilirler ancak aynı anda en fazla 3 tane kullanabilirler.

Priest
Çakralar bundan böyle warrior'ların presence'ı gibi işliyor. Discipline specc'ine absorb özelliklerini güçlendirmek adına bir kaç değişiklik yapıldı. Shadow priest'ların artık yeni bir güç kaynağı var manaya ek olarak shadow orb'u da kullanabiliyorlar (rune'lar gibi) Bu orblarla bazı güçlü büyüler ya da daha güçlü crowd control spell'leri kullanabilirler.

Rogue
Poisonlar vendordan değil direk spellbook'unuzdan hallediliyor. Ve bundan böyle tüm posionlar iki silahınızda birden oluyor. Genel olarak iki çeşit poison var. Ölümcül (deathly wound poison) ölümcül olmayan (diğerleri) Aynı anda bu iki çeşitten de birer tane poison kullanmanız mümkün. (Mesela cripling + deathly poison kullanıyorsanız bu hem main hand'inizde hem de offhand'inizde olacaktır)
Sadece bir specc'in kullanımına verilen özelliklerin çoğu artık ortak olarak kullanılabilir. (shadowstep cheat death gibi)
Daggerların hızları standart hale geldi haliyle offhand'e hızlı silah alma gibi durumlar ortadan kalktı her silah her iki ele de uygun.

Shaman
Uzun süreli buff totemleriniz yok. bu bufflardan bazıları shamanlar tarafından pasif olarak taşınmakta.
Artık totemler kısa süreli duruma özel bonuslar veriyor. Haliyle multi drop totem bar'ı oyundan kaldırıldı ancak totemler genel olarak tek bir ikon altından çağrılabilir. (call pets gibi)

Warlock
Her warlock specc'i artık kendine özel bir ikincil güç kaynağı kullanıyor (rune'lar gibi yine) bu güçler sayesinde geçici bonuslar kazanabiliyorlar. Affliction warlocklar daha fazla dot koyabiliyorlar ve bu dotları güçlendirebiliyorlar ve ikincil güç kaynağı olarak soulshard kullanıyorlar. Demolock'lar ise soul shard yerine demonic fury diye bir güç kaynağı kullanıyorlar. Destrolocklar da unstable embers kullanıyorlar. Warlockların artık armor spelleri yok petlerden farklı farklı bonuslar almak yerine bu güçleri pasif olarak almış durumdalar zaten. Haliyle belli bir pet belli specc'e özgüdür kavramı bozuluyor. Tüm demonlar ortalama aynı hasarı veriyorlar. Doomguard infernal veya soulshard özelliklerinin cooldown'ları bir raid boss'unda wipe yerseniz otomatik olarak sıfırlanıyor.

Warrior
Rage sistemi daha kullanışlı olabilmesi için değiştirildi. Warriorlar artık hasar alarak rage oluşturmuyorlar bunun yerine main abilityleri (mortal strike bloodthirst shield slam gibi) rage veriyor. Ayrıca stance'ler artık ortak bir action bar kullanıyor. (stance değiştikçe action bar değişmiyor) Bunun sorun yaratmaması için hiç bir warrior skilli belli bir stance'i şart koşmuyor. Haliyle stance bonusları biraz değiştirildi berserker stancedeyken hasarlardan rage alabilirsiniz battle stance'teyken dps yaparken daha fazla rage kazanıyorsunuzve defensive stance size hayatta kalmakla ilgili bonuslar veriyor.


Yeni talent sistemi karakterinizi nasıl tasarlayacağınızı belirliyor bunu yaparken eski sistemdeki her specc'in ayrı olması hissini değiştirmiyor.

En belli değişiklik elbetteki yeni talent sayfası bu sayfada artık her specc'in kazandığı kendine has ana büyüleri de görebilirsiniz.

Artık daha geniş kullanışlı ve güçlü talentlar var ve specc'inize bağlı olmadan seçebiliyorsunuz ancak her satırdan yalnızca bir talent seçebilirsiniz. Bir çoğu eski talentlar gibi dursada ya biraz değiştirilmiş ya da tamamen yeni oluşturulmuş talentlardır. Seçim yaparken zorlanmanızı istedik haliyle tercihlerinizi yaparken uzun bir süre düşünebilirsiniz. Hemen telaşlanmayın çünkü artık talentlarınızı istediğiniz zaman ve istediğiniz yerde değiştirmeniz mümkün. (dust of diapperance gibi bir materyal ile)

Haliyle patch geldiğinde tüm talentlarınızı yok olmuş olarak bulacaksınız.

Güncel talent hesaplayıcısına erişmek için aşağıdaki adrese gidin.
Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
Glyphler artık daha zor seçilebilir ve daha eğlenceli. Prime glyphler tamamen kaldırıldı ve gücün büyük bir bölümünü major glyphler aldı minor glyphler ise sadece eğlence ve süs amaçlı.


 • 5.0.4 ile bir çok yeni özellik gelecek ve tam değişiklik listesi için 29 ağustosta yayınlanacak patch notes'u bekleyin ancak bazı değişiklikleri şimdiden belirtmek istiyoruz çünkü her oyuna girdiğinizde bu değişikliklerden ne kadar memnun olacağınızı tahmin edebiliyoruz.


 • Artık tüm cooking ödülleri ortak ve epicurean award ismiyle anılıyor. Bu currency pencerenizi temizlemekle kalmıyor aynı zamanda shattrahta cooking dailysi yaparak dalarandan chef hat almanızı sağlıyor.


 • Aoe loot! Tonlarca mobu toplayın kesin ve tüm lootu sadece bir click ile toplayın.


 • Daily görev sınırı kaldırıldı her ne kadar bu özellik mop'ta işinize yarayacak olsa da şimdiden faydasını görmeye başlayabilirsiniz.


 • Account wide mount pet ve achievementlar! Artık tüm pet mount ve achievementlarınız'ın çoğu aynı lisans altına kayıtlı tüm accountlarınızdaki tüm karakterler tarafından paylaşılıyor. Haliyle bir achievement'ı farklı bir kaç karakteriniz ile ortak olarak başarabilirsiniz.


 • Oyundaki çoğu pencere için yeni yardım sistemi oyuna eklendi. Bu ipuçlarını pencerelerink öşesinde bulunan "i" ikonlarına tıklayarak açıp kapatabilirsiniz.


 • Artık yeni speller otomatik olarak level atladıkça öğreniliyor.


 • Mana havuzları sınırlandırıldı. her ne kadar tatmin edici gibi görünmese de bu tüm mana kullanıcılarını etkileyecek. Intellect halen daha güçlü speller kullanabilmenizi sağlarken spirit ile hala mana doldurabileceksiniz. Ancak şimdi spirit ve int arasında daha zorlu bir tercih yapacaksınız.

Patch ile gelen daha bir çok güzel değişiklik var ve eğer bu tanıtımda atlandığını düşünüyorsanız diğerleri de görsün diye yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Diğer insanlarla etkileşiminizi dğeiştirecek bir kaç değişiklik daha var!


 • Yeni buff ve debuff dizaynı. Bu dizayn sayesinde raidinizde alabilceğiniz buffları görebileceksiniz. Bir raide girdiğiniz zaman 8 adet raid buff'ı almanız gerektiğini kimin verip kimin vermediğini rahatlıkla görüntüleyebilirsiniz.


 • Battletag desteği sayesinde artık insanlarla mailinizi vermeden de iletişim halinde olabilirsiniz. Eğer diablo 3 oynadıysanız zaten bir battle tag'iniz var eğer yoksa Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ] Battle tag sizin sabit battle.net nickinizdir o yüzden düzgün bir isim seçin. Battletag'ler ile real id ile yapılan her şeyi yapabilirsiniz. Real id'yi sadece akrabalarınız ve arkadaşlarınızla iletişim için kullanın diğer iletişimde kalmak istediğiniz kişiler için battetag daha güvenli olacaktır.


 • Birleştirilmiş pve kuyrukları. Artık raid dungeon ve scenariolar için tek bir pencereden aynı anda kuyruğa girebilirsiniz. Haliyle ilk önce hangisi gelirse ona girmekte özgürsünüz.


 • Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]Bu özelliği 5.0.4 ile bir kaç server için getirmeye karar verdik. MoP a kadar bu serverların sayısı artacak ve mopta tüm serverlar faydalanabilecek. Eğer moptan önce yeni bir karakter kasmak istiyorsanız bu özellik size çok yardımcı olacak.


 • Ayrıca yeni bir roll penceremiz var chat penceresi yerine özel bir pencerede daha düzgün bir şekilde loot dağıtımını görebileceksiniz.Savaşın ilk iki Scenario'su 5.0.4 ile geliyor. (biri horde biri alliance) ancak pandaria paketinin çıkmasına bir kaç hafta kalıncaya kadar aktif olmayacaklar.


Bu değişiklikleri bir yere uyduramadım haliyle madde madde ekliyorum.


 • Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ] eğer hala haberiniz yoksa kontrol edin.


 • Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ] Her zamanki gibi kimin ödül kazanıp kazanmadığına karar vereceğiz. Eğer kazanabileceğinizi düşünüyorsanız hazırda bekleyin ve sakın server değiştirmeyin. Conquest puanları da bu sezon bitimi ile beraber honor'a çevrilecek.


 • Kafalık enchantleri kaldırıldı. Daha önceden de açıklanmıştı. Bu dizaynın faydasını mopta göreceksiniz ancak şimdiki enchantlerde kaldırılacağı için etkisini 5.0.4 ile hissedeceksiniz.


 • Spell penetration stat'ı artık pvp power ile değiştiriliyor. Ve resillence statı artık pvp resillience oluyor. Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ] hala geçerliliğini koruyor.


 • Ranged relic ve thrown silahlar ve slotları tamamen kaldırıldı. Şimdi bütün silahlar silah bölümüne takılacak haliyle range silahların gücü buna wandlar da dahil arttırıldı.

Genel olarak değişiklikler böyle eminim ki bir iki tanesini unuttum. Ama sizin de eklemek istedikleriniz varsa yorumunuzda belirtmeyi unutmayın!

kaynak: Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]5.0.4'ün bilinen oyun içi sıkıntıları
(bu sıkıntılar hotfixlerle düzeltilecektir)

Master Looter Sıkıntısı
Master looter grup 1 dışında kimseye loot veremiyor bu sorunu çözmek için vermek istediğiniz kişiyi ve master looter'ı grup 1'e taşıyın. (eğer sorun bu şekilde de çözülmezse ticket açın)


Ayrıca grup lideri eğer grup 1 dışından başka birisini master looter olarak atadıysa kendisi geri master looter olamıyor.
Bunu çözmek için raid lideri önce grup 1'den birisini master looter yapmalı sonra kendi üstüne almalı.


Account Wide petlerim mountlarım görünmüyor!
Bu aslına Bir sorun değil petlerin ve mountların account wide olabilmesi için o pete veya mounta ilk sahip olan karakterlerinize bir kereliğine girmeniz gerekiyor.

Requires Artisan riding hatası
Eğer northrend ve eski bölgelerde uçamıyorsanız bunun sebebi o bölgelere özel uçuş skillerini öğrenmemenizdir ancak oyun içinde artisan skill'iniz olmadığı için uçamıyorsunuz diye yanlış bir hata alacaksınız.

Ranged Silahın yok olması
Range slot'un oyundan kaldırılmasıyla birlikte bu eşyalar da çantanıza gelmiş olmalı. (relicler çöp olarak geliyor)
Ancak çantanız full ise bu eşyalar çantanızda biriki yer açıp oyundan log out olup log in olduğunuzda geri gelecektir.

Ink vendorları sıkıntısı.
Normalde şu an inkleri blackfallow ink ile takas edebiliyor olmanız lazım ancak vendor sanki dream ink istiyormuş gibi görünecektir.

Cage pet
Şu an pet günlüğünden petinize tıklayıp cage pet dediğinizde hiç bir şey yapmaması normaldir. Bu özellik 25 eylülde aktif olacaktır.

Çoklu profession recipe'leri.
Bir karakter cross realm bölgesine girdiği zaman profession listelerindeki her şey ikili olarak görünecek oyundan bir kere çıkıp tekrar girmeniz halinde düzelecektir.

PVP ele geçirme barının gözükmemesi
Wintergrasp grizzly Hills ve tol baraddaki ele geçirme barları şu an görünmüyor ama ele geçirme işlemlerinde sıkıntı yok.

Mac OS X
Karakter yaratma ekranında sol üst köşeden pencereyi kapat düğmesine tıkladığınız zaman oyun donacaktır.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]