PvE için Sınıf dengesi oluşturma işleminizden bahsedebilir misiniz?

Bizim için en büyük zorluk simulation craft gibi sitelerin yaptıkları simulasyonların neden bizim kendi testlerimiz ile uyuşmadığını anlamaya çalışmak. Biz de haliyle onların simulasyonlarını kontrol edip hatalarını ayıklamaya çalışıyoruz.
Eğer simulasyonları yapan kişilere soracak olursanız bir simulasyonun kalitesi simulasyona katılan kişilerin döktüğü terle doğru orantılıdır.

Simulation craft'ın bazı bölümleri oldukça tutarlı ancak diğer bölümlerinin daha çok iş yapması lazım. Mesela geçmişe gidip onların sonuçlarını kontrol edebilirsiniz bazı sonuçları tutsa da mesela 4.2 ve 4.3 sonuçları gerçek sonuçlarla hiç uyuşmuyor bile.

Bizim için en önemli olan sayılar elbette ki oyuncuların gerçek oyunda üretebildikleri sayılar. Çünkü bu sayılar gerçek. Elbette bir patch ya da expansion çıkmadan önce bu sayıların tutarlı olmasını tercih ederiz haliyle bir çok test yapıyoruz ve kendi simulasyonlarımızı oluşturuyoruz (ve doğru olduğunu biliyoruz). Ve beta'daki oyuncuların ürettiği sayılara da bakıyoruz.

Şu an sınıf dengesi konusunda takımıma oldukça güveniyorum. Bir kaç expansion öncesinin durumuna göre dünyalarca ileri bir seviyedeyiz bu konuda. Şu an bulduğumuz hataların kaynağı çoğu zaman ya spell'in vurması gerektiğinden daha fazla vurmasını sağlayan bir bug oluyor ya da çok zeki oyuncuların ürettiği beklenmedik stat + gear kombinasyonlarından kaynaklanıyor. (Mesela firelands'e kadar enha shamanlar spell power mace kullanıyorlardı)

Ve biliyorsunuz ki farklı boss fightları farklı sınıflara ve oynanış stillerine avantaj sağlayabiliyor. Bu aslında bizim istediğimiz bir şey. Oyuna ayrı bir derinlik katıyor.

Kısacası dps sınıflarının dengesi oldukça düzgün bir konumda. Eğer buna katılmıyorsanız lütfen bu konuda başlık açarken oldukça detaylı bir şekilde sorunu açıklayın. Simulation craft linki vermek hiç bir işe yaramıyor çünkü.

Simulasyonlar gear seçiminizde ve rotasyonunuzu değiştirmenizde size yardımcı olabilir ama tarihsel olarak baktığımızda bu simulasyonlar'ın sınıfların sıralamasında öngörü yeteneğinin o kadar da iyi olmadığını görürsünüz.


Şu anki hibrit sınıfların heal büyülerinin gücünden haberdar mısınız? Ve düzenlemek için herhangi bir planınız var mı?

PvP power stat'ının dmg ve heal'i etkilemesi ile ilgili bir kaç çalışmamız var. Eğer bu dengesiz olursa bu stat heal'i dmg'i etkilediğinden %50 daha az etkileyebilecek hale getirebiliriz.

Pvp için hibrit classların iyileştirmesinin bir endişe yaratabileceğini anlayışla karşılıyoruz bu yüzden bu durumu yakinen inceliyoruz. Shadow ret ele gibi sınıfların off-heal yapabilme yetenekleri var ama kesinlikle bir healer'ın yerini tutmamaları gerekiyor elbette.10 kişilik raidlerin belli bir sayıda melee ve range gereksinimi var mı?

Melee ve casterlar arasındaki dengeyi meleelerin hareket halindeyken dps yetenklerini arttırarak casterların hedef değiştirme hızını yakalatmaya çalışarak elde etmeye çalıştık. Ancak zamanla casterlara da hareket halinde dps yapabilme yeteneği verdiğimiz için sonunda casterlar dps konusunda daha güçlü hale geldi. (Ancak melee hala sabit fightlarda oldukça iyiydi)

Ama şimdi melee dps'lere daha fazla önem verdik öyle ki bir çok fightta melee'lerin casterlardan fazla dps yapması mümkün hale geldi.

MoP'ta casterlar ile meleeleri kafanıza göre almakta sıkıntı yaşamamanız lazım. Eğer bu konuda bir sıkıntınız olursa bize bildirin.

Dps heal yeteneklerini arttıran ırksal özellikleri kaldırıp yerlerine sınıflar arası dengeyi bozmayacak ırksal özellik verseniz daha iyi olmaz mı?

Goblinlerin roket atlaması worgenlerin darkflight'ı ya da trollerin Berserking özelliklerini oldukça ilginç ve hikayeye göre tutarlı olduklarını düşünüyoruz. Elbette bu ırksal özellikleri bouncy ve treasure finding gibi diğer ırksal özelliklerle dengelemek oldukça güç. Bunları kaldırmak yerine diğer ırklara da ekstra özellik vermeyi düşünebiliriz. Meslea undeadlere yeni verdiğimiz "Touch of the Grave" pasif özelliği buna güzel bir örnek.


Runeforging ile ilgili daha önce belirtildiği gibi bir değişiklik olacak mı?

Bir çok şey gibi eğer düzgün yapamayacaksak hiç yapmamaktan yanayız. Şu anki runeforge sisteminden memnun değiliz ama elimizde onun yerine geçecek daha güzel bir şey de yok. Bu bizim hala üstünde düşündüğümüz bir sistem.

Shadow priest değişikliği derken neyi kastettiniz?

Sınıfları form doldurur gibi dizayn etmekten yana değiliz. (Bu sınıfın dps cooldown'ı nerde? gibi. eğer bu şekilde yaparsak tüm sınıflar birbine benzer.)
Söylediğimiz gibi Power infusion ile beraber shadow fiend'in de dps'ini shadow priest için güçlendirdik.Neden dengeyi oluştururken kullandığınız araçları programları theorycrafterlar ile paylaşmıyorsunuz?

Bunun bir kaç sebebi var öncelikle bu oyunda therycraftingin mazisi uzun. Eğer oyundan deneme yanılma ve gizemi kaldırırsak oyun çekiciliğini kaybeder. Maximum çıkabileceğiniz dps'i bilirseniz gem değiştirmek rotasyon değiştirmek maksimum dps'e ulaşmış kişiler için manasız olur. (powah note: Diablo 3 te maksimum dps'iniz yazar mesela)

İkinci olarak eğer bu araçları yayınlasaydık bir de oyuncuların onu düzgün kullandığından emin olmamız gerekirdi. Eminim ki ilk saniyelerinde "Benim dpsim neden sizin öngördüğünüz dps'ten daha düşük?" başlıkları çıkardı.Neden Ghostcrawler mageleri çok seviyor?

Çünkü onlar çok çok güzel.

Dürüst olmam gerekirse oyuncuların aklında sanki sevdiğimiz classları bufflayıp diğerlerini nerflüyomuşuz gibi bir düşünce olduğunu biliyorum.
Sanırım bu oyuncuları mutlu etmek için en aptal strateji olurdu ve eminimki eğer işleri bu şekilde halletseydik yıllar önce kovulmuştuk.
Shaman talentlarında değişiklik olacak mı?

Mists of pandaria süresince kesinlikle yeni talent sistemini yineleyeceğiz. Ortada 198 adet talent var
We're certainly going to continue to iterate on the design of the talent system over the course of Mists. There are 198 talents. 198'inin de mükemmel olma şansı elbette düşük.

Shaman ağacına bakarsak özellikle call of the elements'in 3 dakikaya düşürdük ki bu talent kesin seçim olmasın. Yoksa bu talent healing tide mana tide ve spirit link totem ile birleştirilip kullanılması şart olurdu.
Ama şimdi aynı ağaçtan totemic restoration alınıp spirit link konulur konulmaz arkadaşlarının canlarını eşitleyip totemi geri kaldırarak totem'in cooldown'ından 90 saniye kurtarabilir ya da stun totemini totemic projection ile taşıyabilirler. Haliyle istediği bonusu daha rahat seçip farklı oyun stillerini kullanabilirler.
Söylediğim gibi yine de bu tier düzenleme adına değişmeye aday tierlerden birisi.


Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]