İçindekiler
{a} Talent ve Mastery Sistemi
{b} Stat Değişiklikleri
{c} Reforging
{d} Glyph Sistemi
{e} Ödül Sistemi
{f} Raid Lock Sistemi
{g} Interface Değişiklikleri
{h} Son Söz

Kolay navigasyon için Ctrl+F yapıp konu başlığının kodunu girebilirsiniz


{a} Talent ve Mastery Sistemi by bòne
Daha önceki her expansionda talent ağaçlarımız 2şer satır uzadı. Neyse ki Cataclysmde böyle olmayacak şayet eğer olsaydı yakında gökdelen boyutunda talent ağaçlarıyla cebelleşmek zorunda kalırdık. Beklenenin aksine Cataclysmde (ve haliyle 4.0da) talent ağaçları kısalıyor.

WotLK te kullandığımız maksimum 51 puandan oluşan talent ağacı uzunlukları yerine çarşamba günü 31 puan uzunluğundaki ağaçlarla karşılaşacağız. Bunun yapılmasının sebebi sıkıcı talentlardan kurtulup verdiğimiz her puanın öneminin artırılması. Level 80de dağıtacak 36 puanımız olacak (85 için bu rakam 41e yükseliyor).

Talent sistemine tek gelen yenilik bu değil. Artık karakterler level 10 oldukları andan itibaren uzmanlıklarını seçmek zorunda. Yani eğer bir Warrior karakterimiz varsa level 10 da ilk talent puanını vermeden önce Arms Fury ya da Protection arasından seçimini yapmak zorunda. Bu seçim ile birlikte onu 1 tane aktif özellik (örneğin Arms için Mortal Strike Fury için Bloodthirst gibi) ve 1 ila 3 pasif özellik bekliyor. Bunun amacı ise level 10 dan itibaren yaptığımız seçimin karakterimiz üzerinde büyük etkisi olmasının istenmesi. Artık level 10 a geldiğimizde ilk talent puanını verirken %1 critical hit artışıyla yetinmek zorunda kalmayacağız.
Uzmanlığımızı seçtikten sonra ise talent puanlarımızı normal bir şekilde dağıtmaya başlıyoruz (öncekinin aksine yaklaşık her 2 levelda bir talent puanı kazanacağız). Fakat şöyle bir durum var seçtiğimiz talent ağacına 31 puan koymadan diğerlerine geçemiyoruz. Yani level 80 bir karakterin kendi uzmanlığı dışındaki talent ağaçlarında en fazla 5 puanı bulunabilecek.

Uzmanlık seçimiyle gelen aktif ve pasif özelliklerin yanı sıra her talent ağacı için bir de "Mastery" bonusu olacak. Bu da aynı diğer pasif özellikler gibi karakterimize belli yararlar sağlıyor fakat diğer pasiflerden farkı itemlerin üzerinde bulacağımız "Mastery Rating" ile % olarak verdiği bonusun artırılabilmesi. 4.0 geldiğinde level 80 itemlerinin hiç birinde Mastery Rating olmayacağı için tek çare reforge yaparak (detaylı bilgi yazının devamında) bu statı elde etmek olacak.

Bu konular hakkında daha detaylı bilgi için Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
adlı blog yazımı okuyabilirsiniz.


{b} 2. Stat Değişiklikleri by bòne
Şu zamana kadar herkesin bildiği üzere en revaçta olan statlar casterlar için Spell Power iken physical damage veren classlar için de Attack Power dı. Bu iki stat karakterin verdiği damage a doğrudan etki eder: Spell Power büyülerin gücünü artırırken Attack Power ise physical vuruşların hasarını artırır.

4.0 ile birlikte artık bu statları eşyalar üzerinde göremeyeceğiz. Bununla birlikte MP5 Armor Penetration Rating ve Defense Rating de oyundan kaldırılıyor. Tabii ki bunları elde etmenin başka yolları olacak. Gelin tüm değişiklikleri inceleyelim:

Primary Statlar
Agility
Rogue Hunter Feral Druid Enhancement Shaman için 1 Agility = 2 Attack Power verecek.
Itemlerdeki Attack Power yerine artan miktarda Agility olacak. Bunu dengelemek için 1 Agility'nin verdiği critical şans % si azaltılacak.

Intellect
Caster classlar için 1 Intellect = 1 Spell Power verecek.
Itemlerdeki Spell Power yerine artan miktarda Intellect olacak (silahlar hariç). Bunu dengelemek için 1 Intellect'in verdiği critical şans % si azaltılacak.

Strenght
Paladin Warrior DK için 1 Strenght = 2 Attack Power verecek.
Yani şu anki haliyle bir değişiklik yok.

Spirit
Healer classlar için Spirit = Mana Regen sağlayacak.
Elemental Shaman Balance Druid Shadow Priest için talentler sayesinde 1 Spirit = 1 Hit Rating verecek.
Itemlerdeki MP5 yerine Spirit göreceğiz.

Stamina
Şu anki haliyle aynı 1 Stamina = 10 Health verecek.
Artık plate giymeyen classlarda daha fazla stamina olacak ve healthlerin tanklara şimdikinden çok daha yakın olduğunu göreceğiz.

Secondary Statlar
Haste Rating
Eski özelliğinin yanı sıra Rogue Hunter DK ve Warrior gibi mana kullanmayan classların enerji dolum hızlarını artıracak.

Mastery Rating
Yukarda açıklandığı üzere her classın talent ağacının bir Mastery bonusu olacak. Level 80de X Mastery Rating = 1 Mastery Puanı verecek. 1 Mastery Puanı classa göre % olarak katkı sağlayacak.

Armor Penetration Rating
İtemlerden kaldırıldı. 4.0 ile birlikte itemlerin üzerindeki ArP'nin Critical ya da Haste Ratinge dönüştüğünü göreceksiniz. Artık sadece talentler ve bazı classlar için mastery tarafından sağlanıyor.

Defense Rating
Kaldırıldı. Tanklar gerekli crit cap % sine talentler aracılığıyla ulaşacaklar. Bu değişiklik sayesinde Parry Block ve Dodge'un önemi tanklar için artacak.

MP5
Kaldırıldı. Healerlar mana regen'i Spirit aracılığıyla kazanacaklar.

Block Value / Block Rating
İtemlerden kaldırıldı. Blocklanan saldırılar artık %30 daha az vuracak. Block şansı da prot warrior ve paladinler için mastery'den sağlanacak.

Spell Power / Attack Power
İtemlerden kaldırıldı primary stat'larda nasıl elde edileceği yazıyor.


Resilience
Artık sadece % damage düşüşüne sebep olacak. Critical'lara karşı ekstra bir etkisi yok.

Değişmeyenler: Expertise Parry Dodge Critical Hit Ratingleri

İtem Örnekleri

Cloth HealerGöreceğimiz statlar: Intellect Stamina Spirit + 1x Secondary Stat
Kime yarar: Her türlü Prieste. (Shadow Priest için Spirit = Hit Rating)

Örnek : Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]


Cloth CasterGöreceğimiz statlar: Intellect Stamina + 2x Secondary Stat
Kime yarar: Mage Warlock Shadow Priest.
Örnek:Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]


Leather CasterGöreceğimiz statlar: Intellect Stamina + 2x Secondary Stat veya Spirit
Kime yarar: Resto / Balance Druid. (Balance Druid için Spirit = Hit Rating)
Örnek:Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]


Leather PhysicalGöreceğimiz statlar: Agility Stamina + 2x Secondary Stat
Kime yarar: Rogue Feral Druid.
Örnek : Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]


Mail CasterGöreceğimiz statlar: Intellect Stamina + 2x Secondary Stat veya Spirit
Kime yarar: Elemental / Resto Shaman. (Elemental Shaman için Spirit = Hit Rating)
Örnek:Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]


Mail PhysicalGöreceğimiz statlar: Agility Stamina + 2x Secondary Stat
Kime yarar: Enhancement Shaman Hunter.
Örnek:Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]


Plate CasterGöreceğimiz statlar: Intellect Stamina + 2x Secondary Stat
Kime yarar: Holy Paladin.
Örnek:Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]


Plate Physical / TankGöreceğimiz statlar: Strenght Stamina + 2x Secondary Stat (Tank için olanlarda Secondary Stat olarak Dodge / Parry / Block bulunur)
Kime yarar: Her türlü Warriora DKya ve Prot / Retri Paladine.
Örnek:Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]


Bütün bunların yanı sıra eğer bir class tümüyle kendisine ait itemları giyerse (örneğin Warrior için Plate Rogue için Leather) kendi Primary Statına %5 bonus kazanıyor. Bu stat Tanklar için Stamina Physical Damage yapan classlar için Strenght ya da Agility Caster Damage classları için Intellect Healerlar içinse Spirit oluyor.

Ayrıca artık "Weapon Skill" ya da "Defense Skill" gibi şeyler bulunmuyor. Karakteri yarattığımızdan itibaren oyuna kullanabileceği tüm silahları öğrenmiş olarak başlıyor ve bu silahları doğru düzgün kullanabilmek için pratik yapıp skill artırması gerekmiyor.{c} 3. Reforging by bòne
4.0 ile göreceğimiz bir yeni özellik "Reforging". Şehirlerdeki "Reforger" lar aracılığıyla herhangi bir itemimizin üstündeki Secondary Statlardan birini (ya da Spirit'i) %40 azaltarak o itemin üzerinde bulunmayan bir diğer Secondary Stat'ı aynı miktarda ekleyebiliyoruz

Resimde gördüğümüz üzere Haste Rating'in %40 ı Mastery Rating'e dönüştürülmüş. Unutmadan söyleyelim ki 4.0 ile Mastery Rating edinmenin tek yolu Reforge etmek.

Reforge sayesinde fazlalık olan statlarımızı azaltıp yerine daha çok ihtiyacımız olan statlar koyabiliyoruz.

{d} 4. Glyph Sistemi by bòne


{e} 5. Ödül Sistemi by Thigrai
4.0'ın getireceği yeniliklerden biri de gear almakta kullandığımız dövizler alanında görülecek. Oyunda bugüne kadar binbir türlü amblem ve rozetle cebelleşmek zorunda bırakıldık Blizzard şikayetlerimizi duymuş olsa gerek zira artık Puan sistemi geliyor. Yeni ek paketimizde toplamda dört adet puan türü olacak (PvE için iki PvP için iki tane) yeni bir tier çıktığında yeni birimler eklemek yerine üst-seviye puanlarımız alt-seviye puanlarımıza eklenecek ve üst-seviyeli puanlarımızda bir nevi sıfırlamaya gidilecek. Bu da kanımca haksız rekabeti ortadan kaldıracaktır. Puan türleri açıklamalarıyla birlikte aşağıdadır:

PvE

Justice Puanları -- Alt-seviye kolayca elde edilebilen PvE puanları. Ne kadarına sahip olabileceğiniz sınırlı ne hızla toplayabileceğinize ise bir sınırlama uygulanmıyor. Genellikle Dungeon'lardan kazanılıyor şu anki Emblem of Triumph gibi yani.
Valor Points -- Üst-seviye eldesi biraz daha zor PvE puanları. Ne kadarına sahip olabilecğeiniz sınırlı ne hızla toplayabileceğinize ise haftalık bir sınırlama uygulanıyor. Dungeon Finder ile yapacağınız Heroiclerin ilkinden elde ediliyor bir de Raid bosslarından düşüyor şu anki Emblem of Frost gibi yani.

PvP

Honor Puanları -- Alt-seviye eldesi kolay PvP puanları. Ne kadarına sahip olabileceğiniz sınırlı ne hızla toplayabileceğinize ise bir sınırlama uygulanmıyor. Çoğu PvP aktivitesinden elde edilebiliyor.

Conquest Puanları -- Üst-seviye eldesi biraz daha zor PVE puanları. Ne kadarına sahip olabilecğeiniz sınırlı ne hızla toplayabileceğinize ise haftalık bir sınırlama uygulanıyor. Rated Battleground ve Rated Arena sistemlerinden kazanılıyor. Şu anki Arena Puanları gibi.

Çarşamba günü etkinleştirilecek olan 4.0 yamasıyla beraber ceplerimizdeki bütün Frost ve Triumph Emblemleri Justice Puanlarına dönüştürülecekbunun dışındaki PvE birimleri ise golda çevrilecek. Arena puanı Honor puanı arta kalan Battleground birimleri Stone Keepers Shard Venture Coin ve Spirit Shard gibi PvP birimleri ise yeni geliştirilecek olan Honor Puanlarına dönüştürülecek.

Üst-düzey puanlara haftalık bir sınır koyulduğunu belirttik bunun nedeni ise oyuncuları monotonluk hissinden kurtarmak istenmesidir. Bu sınırlama sayesinde düzenli raid yapan oyuncu günlük heroiclerini es geçerek bile Valor puanı kasabilecek -- Battleground seven oyuncular ise Arenaya bulaşmak zorunda hissetmeyecektir kendini.

{f} 6. Raid Lock Sistemi by Thigrai
Bildiğiniz üzre Cataclysm ile beraber 10 ve 25 kişilik Raidler aynı Lockout'u paylaşacak bu da oyuncuları biraz kısıtladığı için olsa gerek Blizzard Esnek Raid Lock Sistemini geliştirmiş. 4.0 yamasıyla birlikte Icecrown Citadel ve Ruby Sanctum raidlerinde göreceğimiz bu sistem neymiş ne değilmiş bir inceleyelim.

Esnek Raid Lock Sistemi oyuncuların Raid büyüklüğüne veya belli bir Raid grubuna değil de Bosslara kilitlenmenizi sağlıyor. Yani her haftaherhangi bir Raid'i tek bir kere kesebileceksiniz ve bunu yapma biçiminiz esnetilecek. Yani Çarşamba 10 kişi Marrowgar veya Lady kestikten sonra Perşembe 25 kişi Fester ve Rot kesecek Cuma ise yine 10 kişi LK kesebileceksiniz. Her raid bir dövüş listesine sahip olacak ve dövüşlere kilitleneceksiniz. Mesela ICC 12 dövüşlük listeye sahip olacak. Eğer Lord Marrowgar'ı 10 kişilik bir Raid ile keserseniz o hafta için Lord Marrowgar'a kilitlenmişsiniz demektir kendisini tekrar dönüp de 25 kişilik bir Raid ile kesemezsiniz.

Başka bir değişiklik de progress halindeki bir Raid'a girdiğinizde kilitlenmeyecek olmanız. Mesela ICC de 4 boss kestiniz. Sonra o gece işiniz çıktı gruptan çıktınız. Ertesi gün ilk 6 bossu kesen bir gruba katıldınız eğer Profesörü de keserseniz listenizde 7 boss kesilmiş görünecek. Ancak Profesörü 10 kere deneyip kesemeden gruptan çıkarsanız yine 4 boss listenizde olacak yani wipe yiyerek kilitlenmeyeceksiniz. Ek olarak Chat penceresine raid durumunu linkleyebilme özelliği ekleniyor. Bunun sayesinde adam arayan kişilerin kaç boss kesmiş olduğunu takip edebilirsiniz.

Sisteme bir örnek daha vereyim. Diyelimki guildiniz 25 kişilik ICC için Çarşamba Perşembe ve Cumartesi günlerini belirliyor. Çarşamba ilk dört boss kesiliyor. Perşembe 5 kişi gelemiyor. O zaman Raid lideriniz iki tane 10 luk grup oluşturabiliyor ve iki grup da Perşembe günü Rotface FestergutBlood Council ve Valithria Dreamwalker'ı kesebiliyor. Cumartesi günü yine 25 kişiyi toplayabilmeniz durumda ise Professor Putricide Queen Lana’thel Sindragosa ve The Lich King'i hep beraber kesebiliyorsunuz.

Şu ana kadar yazdıklarım Normal zorluğundaki Raidler için geçerlidir. Heroic Raidler için bazı kısıtlamalar mevcut. Eğer 10/25 kişilik bir Raidherhangi bir boss'u Heroic zorluk seviyesinde keserse orada bulunan tüm oyuncular Heroic progress'ini ancak o Raid ile devam ettirebilirler. Eğer 25 kişilik Raidiniz ICC'nin ilk dört boss'unu Heroic zorlukta indirirse ertesi gün 2 tane 10 kişilik raid olarak aynı yerden devam edemezler. Heroic zorlukta bir boss kesmiş başka bir Raid'e de katılamazsınız. Ancak diyelimki Heroic Raid yaparken elektrikleriniz gitti ve Raid grubunuz sizin yerine başkasını bulup Progress'ini ilerletti o zaman Normal zorlukta olması şartıyla herhangi bir Raid'a katılıp boss kesmeye devam edebilir ve böylece en azından haftalık Puan kotanızı doldurabilirsiniz.

{g} 7. Interface Değişiklikleri by Thigrai

Karakter Penceresi
Pencerenin iki bölmesi var biri karakter modeli ve gear slotlarını içerirken diğeri ise statlara ev sahipliği yapıyor. Karakteriniz için önemsiz olan statları gizleyebiliyor dilerseniz stat bölmesini tamamıyla görünmez kılabiliyorsunuz. Ayrıca "skills" sekmesi başka bir yere taşınmış bulunmaktediğer sekmelerde herhangi bir değişiklik yok.

Spellbook

Spellbook da baştan aşağı yenilenmiş olarak karşımıza çıkıyor. Her büyünün sadece tek bir rankı var artık. Ek olarak Spellbook aracılığı ile açılmamış yeteneklerinizin hangi seviyelerde öğrenilebildiğini de görebilmenizi sağlayacak şekilde tasarlanmış spellbook


Meslekler Penceresi
Meslekler artık spellbook'unuzun bir sekmesi olarak karşımıza çıkıyor. Bu arayüz gayet kullanışlı olmuş diyebiliriz meslek takibini oldukça kolaylaştırıyor.

Crafting Penceresi
Mesleğinizin crafting penceresi de ihmal edilmemiş. Birkaç şey daha anlamlı yerlere taşınmış ek olarak arama motoruna birkaç tane filtre eklenmiş. Bunlardan birisi olan "has skill up" sayesinde mesela skill atlatan craftları filtreleyebiliyoruz
Spell Procs Alert
Artık özel bir büyünüz tetiklendiğinde karakterinizin çevresinde oluşacak görseller bulunuyor oyunda. Power auras eklentisini kullanmış oyunculara tanıdık gelecek olan bu yeni özellik sayesinde proc (tetiklenme prensibiyle çalışan skiller) takibi oldukça kolaylaşacak. Mage sınıfı bu yeni arayüzden nasibini Brain Freeze Hot Streak Fireblast ve Fingers of Frost gibi proclardan alırken en az faydalanan sınıflar Rogue ve Shaman olarak göze çarpıyor.