Rahim ağzı kanserinin ana nedeni HPV virüsü

Rahim ağzı kanserine neden olan HPV virüsü ile karşı karşıya kalan hastalarda smear testi ve yakın takip çok önemli.Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu rahim ağzı kanseri rahim ağzı kanserine yol açan HPV adlı virüs ve smear takibi ile ilgili önemli bilgiler verdi.

Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu "Rahim ağzı kanserine yol açan Human Papilloma Virus (HPV) dediğimiz bir virüs var. Bunun yüzlerce tip var. Bu tiplerin içerisinde bazıları yüksek riskli yani rahim ağzında hücresel değişikliğe sebebiyet verebiliyor. Bazıları da siğil oluşturabiliyor. Böyle bir virüs ile bulaşım olduğu zaman hastanın mutlaka yakın takibe alınması lazım" açıklamasında bulundu.

Servikal smear takibi çok önemli

"Her Human Papilloma Virus (HPV) ile hastalığa yakalanmış olanlarda rahim ağzı kanseri gelişecek diye bir kural olmamakla beraber bugün rahim ağzı kanserinin ana nedeni olarak bu virüs suçlanmaktadır" diyen Prof. Dr. Fıçıcıoğlu burada servikal smear takibinin oldukça önemli olduğunu dile getirdi.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]