Kişiye özel kanser tedavisi için ilk adım atıldı

Türkiye'de kişiye özel kanser tedavisi "Onkogen" için ilk adım atıldı.
Sağlık Bakanlığı ile Massachusetts General Hospital arasındaki iş birliği dolayısıyla düzenlenen imza törenine Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş Massachusetts General Hospital Entegre Teşhis Merkezi Program Direktörü Marianne Boswellve Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanı (TÜSEB)Fahrettin Keleştemur katıldı. Eyüp Gümüş kanser tedavisinde moleküler biyolojideki gelişmeler sonucunda kişiye özgü kanser tedavisi eğiliminin ortaya çıktığına işaret etti.

Türkiye'de geçen yıl itibarıyla 175 bin yeni kanser olgusu görüldüğünü açıklayan Gümüş şöyle devam etti:

Her hastada aynı genetik bozukluk görülmüyor

"Bunların üçte ikisi erkek üçte biri kadın hastalarımız. Erkeklerde en sık gördüğümüz kanserler akciğer kanseri prostat kanseri kolorektal kanserler olarak sıralanıyor. Kadınlarda ilk sırada meme ikinci sırada tiroit üçüncü sırada kolorektal kanserler geliyor. Bu 5 ana kanserle ilgili bizim yol haritalarımızı çıkarmamız gerekiyor. 2000'li yıllardan itibaren kanser genetiğine baktığımızda örneğin prostat kanserinde her hastada aynı genetik bozukluk görülmüyor. ABD'deki bir kanser vakasıyla Türkiye'deki bir prostat kanseri vakasının aynı genetik bozuklukları göstermediğini biliyoruz. Birçok genetik materyalde bozukluk olabiliyor. Bunları ayrıntılı olarak değerlendirip daha sonra uygun tedaviyi vermemiz bundan sonraki yol haritamızı oluşturacak."
Risk faktörü taşıyanlar takip edilecek

Türkiye Genom Projesi'ni gelecek aylarda ilan edeceklerini bildiren Gümüş standartların ortaya konulmasının ardından risk faktörü olan hastaların erken takipleri ve tedavilerinin onların yaşam süresini önemli ölçüde artıracağını söyledi. Marianne Boswell de yapılacak iş birliğinin iki tarafı da araştırmaya yeni buluşlara yönlendirmesini umduklarını dile getirdi.

Fahrettin Keleştemur ise çalışma kapsamında ileri moleküler araştırmaların yapılabildiği merkezleri İstanbul'da Ankara'da ve gerekirse başka illerde kuracaklarını bilim insanlarının da Massachusetts General Hospital'da eğitim aldıktan sonra kurulacak merkezlerde çalışacağını anlattı.