Kanserden korunmanın yolları

Türkiye’de her yıl 175 bin kişiye kanser teşhisi konulduğunu söyleyen Prof. Dr. Serdar Yol kanserden korunmak için önerilerde bulundu.
Kanserin dünyada ve Türkiye'de en sık görülen ölüm nedenleri arasında olduğunu ifade eden Samsun Büyük Anadolu Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Serdar Yol kanserin ölüm nedeni olarak kalp damar hastalıklarından sonra ikinci sırada yer aldığını söyledi.
İHA 'nın haberine göre Türkiye'de her yıl 175 bin kişiye kanser teşhisi konulduğunu ve bu durumun oldukça düşündürücü olduğunu belirten Prof. Dr. Serdar Yol yine de bu rakamlara karşın kanserin yüzde 30-­40 oranında önlenebildiğini kanseri önlemede erken tanı ve yeterli cerrahi girişimin önemli olduğunu vurguladı.
Kanserin nedenleri ve kansere karşı alınacak önlemleri sıralayan Prof. Dr. Serdar Yol şunları söyledi:
Sigara içmemek

"Kanserden ölümlerin yüzde 30'undan akciğer kanseri vakalarının yüzde 87'sinden sigara sorumludur. Ayrıca sigara; ağız gırtlak yemek borusu karaciğer pankreas mide böbrek idrar kesesi kanserine de yol açmaktadır. İçinde 100'e yakın kansere yol açan madde içeren bu sigaradan uzak durmak kanserden koruyucu önlemler arasında başta gelmektedir."
Alkolü kullanmamak veya sınırlamak

"Alkol ağız boğaz gırtlak yemek borusu karaciğer kalın bağırsak pankreas ve meme kanserinin bilinen sebeplerindendir. Özellikle sigara ile beraber alkol almak kanser riskini oldukça artırmaktadır."
Radyasyondan korunmak

"Güneş ışığına yani ultraviyole B ışınlarına uzun süre maruz kalmak deri kanserine yol açmaktadır. Uzun süre solaryuma girmek de kanser riskini artırmaktadır. Yaz aylarında 11.00­-16.00 saatleri arasında doğrudan güneş ışığından uzak kalınmalı ve koruyucu kremler kullanılmalıdır."
Enfeksiyonlardan korunmak

"Dünyada tüm kanserlerin 5'te 1'i kronik enfeksiyonlara bağlıdır. Human Papilloma virüsü rahim ağzı kanserine Hepatit B virüsü karaciğer kanserine neden olmaktadır. Ayrıca AIDS hastalığı olanlarda birçok kanser daha fazla görülmektedir. Güvenli bir cinsel yaşam ve aşılanma ile bu enfeksiyonlardan ve kanserden korunulabilir."
Sağlıklı beslenmek

"Kanser riskini artıran gıdalardan uzak durmak kısa zamanda yüksek ateşte pişirme gibi yöntemlerden kaçınmak önemlidir.
Kanserle savaşan besin ögeleri içeren gıdalar tüketilmeli günde en az 2 buçuk litre su içilmelidir. Sucuk salam sosis gibi işlenmiş et ürünlerinden uzak durulmalıdır. Günde 2­3 gramdan fazla tuz tüketmemek gerekir. Fazla kırmızı et tüketimi kalın bağırsak kanseri riskini artırdığı için haftada en fazla yarım kilo kırmızı et tüketilmeli bunun yerine; balık tavuk hindi gibi beyaz etler tercih edilmelidir. Bakla kuru fasulye nohut börülce mercimek gibi bitkisel proteinler sofralardan eksik olmamalıdır. Şeker ve yağ tüketimine de dikkat edilmelidir. Günde en az 5 porsiyon sebze ve meyve yenilmelidir. Ispanak karalahana brokoli pazı marul gibi koyu yeşil; domates pancar nar gibi koyu kırmızı; havuç bal kabağı kayısı gibi koyu sarı­-turuncu; kırmızı lahana patlıcan gibi mavi-­mor; sarımsak soğan gibi beyaz sebzeler meyveler ile beslenilmeli yani sofralar renkli olmalıdır. İşlenmiş tahıl ürünleri yerine tam buğday tam çavdar tam yulaf tercih edilmeli yani kanserden koruyucu besinleri almak için 'tam' beslenilmelidir."
Egzersiz yapmak

"Her gün düzenli olarak en az 30 dakika egzersiz yapanlarda; meme kalın bağırsak rahim ve prostat kanseri daha az görülmektedir."
Kilo dengesini korumak

"Aşırı kilolar başta meme kanseri olmak üzere; kalın bağırsak rahim yemek borusu böbrek pankreas prostat ve yumurtalık kanseri ile çok yakın ilişkilidir. Kilo vermek ile kanser riski belirgin olarak azalmaktadır."
Kanserin erken belirtilerini bilmek

"Açıklanmayan kilo kaybı ateş halsizlik ağrı deri değişiklikleri bağırsak ve idrar alışkanlıklarındaki değişiklikler beklenmedik ve anormal kanamalar ile akıntılar iyileşmeyen yaralar vücutta ele gelen kitleler şişlikler yutma güçlükleri hazımsızlık ve ses kısıklığı kanserin belirtileri olabilir. Bu belirtiler fark edildiğinde en kısa zamanda doktora başvurulmalıdır."
Kanser riskini bilmek ve kanser tarama programlarına katılmak

"Kişide herhangi bir şikayet olmasa bile belli yaşlarda yapılan tarama testleri ile kanser erken evrede saptanabilmektedir."

Stresle başa çıkmak

"Stres dolaylı olarak kanseri tetikleyebilmektedir. Egzersiz danışmanlık ve konuşma tedavileri grup terapileri sosyal destek depresyon ve anksiyete giderici ilaçların kullanımı gibi yaklaşımlar stresle başa çıkmak için önemli yöntemlerdir."