Meme kanseri yayılmak için kemik yapısını değiştiriyor

Meme kanserinin vücuda yayılabilmek için kemik yapısını değiştirdiği belirlendi.Sheffield Üniversitesi'nden bilim insanları tümörlerin daha rahat büyüyebilmek için kemik yapısını topraktan beslenirmişçesine kullandığını belirtiyor. Nature dergisinde yayımlanan araştırmada kemikleri kanserli tümörünün kötü etkilerinden korumanın mümkün olduğu; böylece kanserin yayılmasının önlenebileceği ileri sürülüyor.
Yayılarak kemiğe ulaşıyor

Kanserle mücadele kurumları son araştırma ve verilerin "yepyeni bir araştırma alanı açtığını" belirtti. Vücudun diğer yerlerine de yayılan meme kanserlerinin % 85'i eninde sonunda kemiğe ulaşıyor. Kemik kanserinin tedavisi meme kanserine nazaran çok daha güç ve daha ölümcül olabiliyor.
Bilim insanları ikincil kansere yakalanan hastalarda daha yüksek düzeyde LOX enzimi bulunduğunu saptadı. LOX enzimi kanserli tümörlerce üretiliyor ve kana karışıyor. Fareler üzerinde yapılan bir dizi deneyde LOX enziminin bu süreci aksattığı ve kemikte doku bozukluğu ile deliklere yol açtığı gözlendi. LOX üretimini engellemek için kullanılan ilaçların ise kanserin yayılmasını önlediği görüldü.
''Kanser hücreleri kemiği kullanıyor''

Sheffield Üniversitesi'nde kemik ve kanser biyolojisi dalında görevli Dr. Alison Gartland BBC'ye yaptığı açıklamada "Meme kanserinin metastas yapmasını önleme konusunda bu bulguların büyük önem taşıdığını düşünüyoruz. Birincil kanser hücreleri alenen kendi büyümelerini sağlamak için toprağı gübreler gibi kemiği kullanıyor. Tümörün daha iyi büyüyebilmesi için LOX enzimi kemik yapısını değiştiriyor" dedi. (kaynak BBC)