Her yıl 4 Şubat Dünya Kanser gününde Uluslararası Kanser Kontrol Örgütü (UICC) ve ortak kuruluşların birlikte yürüttüğü her yıl milyonlarca ölüme neden olan ve pek çoğu önlenebilir olan bir hastalığı karşı toplumsal bilinci artırmak amacıyla tüm dünyada kampanyalar düzenlenmektedir.

Kansere karşı artık her zamankinden daha uyumlu ve koordineli bir mücadeleye ihtiyaç vardır. Biz Dünya Kanser Günü'nde sizlere kanserle mücadele etmek ve bu konuda mesajları yaymak için daha da büyük bir platform sunarak rol oynayabileceğimizi düşünüyoruz.

Birleşmiş Milletler Örgütü"Bulaşıcı olmayan Hastalıklara Karşı" alınacak tedbirleri Dünya'da bu hastalıklara karşı bir eylem geliştirilmesini 19-20 Eylül 2011 tarihlerinde Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda gündeme almış çok sayıda toplantı da düzenlenerek konu en üst düzeyde ele alınmıştır.

Bulaşıcı hastalıklara karşı dünya'nın son 100 yılda gösterdiği başarıdan sonra sanayileşme beklenen yaşam süresinin değişmesi yaşam tarzının değişmesi gibi nedenlerle günümüzde tüm dünya'daki ölümlerin %60'ına Kanser Diyabet Obezite ve Kronik solunum yolu hastalıkları neden olmaktadır. Bunlara diğer kronik hastalıklarda eklenirse sorunun boyutları daha da büyümektedir. Ancak kritik olan konu bu 4 hastalığında önlenebilir nedenler olan Tütün Beslenme Alışkanlıkları Fiziksel Aktivite ve Alkol gibi ortak nedenleri olmasıdır. Bu nedenle kanser karşı "Birlikten Kuvvet Doğar" yaklaşımı ile hep birlikte faaliyet göstermeliyiz.Kansere Neden Olan Enfeksiyonlar

Kanser bulaşıcı bir hastalık değildiri. Ancak bazı enfeksiyonlar doğrudan kansere yol açabilmekte ya da kanser riskini arttırmaktadır.

Aslında kanserden olan ölümlerin gelişmekte olan ülkelerde %22’si ve sanayileşmiş ülkelerde de %6’sı kronik enfeksiyonlar nedeniyle olur. Örneğin “hepatit B veya C virüsü” karaciğer kanseri “insan papilloma virüsü” rahim ağzı kanseri ve “Helikobakter pilori bakterisi” ise mide kanseri riskini artırır.

Aşılama enfeksiyonların tedavisi ve davranış değişikliği gibi müdahaleler belirli risk faktörlerine maruz kalma oranını azaltabilir.Tütün her altı saniyede bir yılda ise 5 milyondan fazla kişinin ölümüne neden olur.

Bu her on yetişkin ölümünden birinin sebebinin tütün olduğu anlamına gelmektedir.. Tütün kullanımı özellikle sigara dünyadaki tüm kanser vakalarının tek en büyük nedenidir. Akciğer ağız boğaz burun ve sinüsler karaciğer pankreas mide rahim meme barsak böbrek ve mesane kanserleri dahil olmak üzere tüm kanser ölümlerinin dörtte birinden daha fazlasından sorumludur. Aynı zamanda kardiyovasküler ve diğer akciğer hastalıklarının gelişmesinde de rol oynar.

Sadece sigara içenlerin risk altında olduğunu söylemek mümkün değildir. Kapalı alanlarda içilen tütün dumanı içmeyen kişiler tarafından da solunmaktadır. 2004 yılında pasif içicilik sebebiyle %28’i çocuk olmak üzere 600000 kişi erken ölmüştür

Birçok çalışma göstermektedir ki tütün kullanımının durdurulması ve dumansız hava sahası yaratılması kanser ve diğer kısa/uzun vadeli sağlık sorunlarının ciddi düzeyde azalmasını sağlamaktadır.

Dünya Kanser Kontrol Örgütü (UICC) kanser ölümleri ile ilişkili risk faktörlerinin azaltılmasının en ateşli savunucusu olarak tütün sanayi karşısında Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) Tütün Kontrolü Sözleşmesi (FCTC) uyarınca tütün kullanımı ve pasif içiciliğe karşı ciddi tedbiler alınmasını desteklemektedir..

Sadece nefes alın: Sigara içme tütün çiğneme ve koklama alışkanlıklarını bırakarak kanseri önleyebilirsiniz. Kanser riskini daha da azaltmak için pasif içiciliğe maruz kalmaktan kaçının.

Sağlıklı Beslenme
Sağlıklı beslenme ve düzenli fiziksel aktivite bireyin sağlıklı bir yaşam sürmesi için büyük önem taşımaktadır.
Dünya Kanser Araştırma Fonu / Amerikan Kanser Araştırma Enstitüsü (AICR) diyet ve fiziksel aktivitenin kanser üzerindeki etkilerini sürekli gözden geçirmekte ve kanıtları değerlendirmektedir.
"Gıda Beslenme Fiziksel Aktivite ve KanserinÖnlenmesi: Küresel Bir Bakış" adını taşıyan en son uzman raporu diyet ve fiziksel aktivitenin kanser üzerindeki etkilerinin en güncel ve kapsamlı analizini yapmaktadır.

Bu raporda yer alan en önemli başlıklar:
· Aşırı zayıflık durumuna düşmeden olabildiğince uygun vücut ağırlığını tutturun.
· Her gün en az 30 dakika fiziksel olarak aktif olun.
· Enerji-yoğun yiyeceklerin tüketimini kısıtlayın (yağ ve/veya yüksek şeker ve/veya düşük lif) ve şekerli içeceklerden kaçının.
· Sebze meyve tahıl ve bakliyat çeşitlerini daha çok tüketin.
· Kırmızı et (sığır ve kuzu) ve işlenmiş et ürünlerinin tüketiminden kaçının.
· Alkollü içecek tüketiminden kaçının. Kullanıyorsanız erkeklerde günde 2 kadeh kadınlarda ise günde bir kadehi aşmayın.
· Ttuzlu gıdalar ve tuz (sodyum) ile işlenmiş gıdalardan uzak durun.
· Kanserden korunmak için “ek maddeler” kullanmayın.


Evet günde bir “elma” doktoru sizden uzak tutar. Doymuş yağ şekerli içecekler tuzlu gıdalar kırmızı işlenmiş kömürleşmiş ve kızarmış etlerden uzak durmak ise kanseri önlemek için bir diğer önemli adımdır. Uzun ve sağlık bir yaşam için sebze meyve ve tahıl ağırlıklı gıdalardan zevk alın.


Alkol Tüketimi
Alkol kullanımının halk sağlığı üzerinde büyük etkisi vardır. Bu etki erken ölüm ve sakatlıklarda dünyanın beşinci önde gelen risk faktörüdür.
Kontrollü içki tüketimi kanser riskini azaltmada önemli bir anahtardır. Ancak gelişmekte olan ülkelerde son yıllarda alkol tüketimi artış eğilimi göstermektedir.

Alkol’ün kısa vadeli etkileri ruh hali konsantrasyon muhakeme ve koordinasyon üzerinde doğrudan etkilidir. Alkol motorlu araç kazaları ve diğer çeşitli yaralanmaların önde gelen sebepleri arasındadır.
Alkolün sağlığımız üzerindeki uzun vadeli olumsuz etkileri günümüzde net ve açık olarak bilinmektedir. Araştırmalar erkeklerde günde 2 kadeh kadınlarda ise günde 1 kadeh alkollü içecek tüketilmesinin bazı kanser türlerinin gelişimine arttırdığını göstermektedir. Alkol tüketimi arttıkça kişinin aldığı risk de o kadar artar. Risk faktörü kanser türüne göre de çeşitlilik göstermektedir. Ağız yemek borusu (özefagus) Gırtlak (larinks) yutak (farinks) meme ve karaciğer kanserleri ile alkol arasında güçlü bir ilişki vardır. Alkolle beraber tütün kullanımı bu bireylerde bu tür kanserlerin riskini daha da arttırmaktadır.

Alkolün nasıl kanser oluşturduğuna mekanizmalar henüz tam olarak anlaşılamamıştır. Bir teoriye göre alkol başlı başına hormon düzeyleri artırması sebebiyle kanserden sorumludur. Başka bir teoriye göre ise alkol vücutta metabolize edilirken şekilde kanserojen etkileri ortaya çıkmaktadır.

Ağır alkol kullanımının diğer uzun vadeli zararları ise pankreas karaciğer ve beyin gibi organlarda yaptığı hasar ve yüksek tansiyona neden olmasıdır.
Dünya Kanser Kontrol Örgütü (UICC) Dünya Sağlık Teşkilatının (DSÖ)’nın Küresel ve Avrupa çapındaki girişimlerinin etkin bir şekilde uygulanması yolu ile alkol kullanımına karşı ciddi tedbirlerin uygulanmasını taahhüt eder.

Akıllı olun ölçülü için:
Tüketilen alkol miktarının sınırlanması kanserden korunmada etkili bir yöntemdir.

Aşırı Güneş Maruziyeti
Ultraviyole ışınları (UV) sağlığımız için çok önemli bir yere sahiptir. Çünkü kalsiyum emilimi ve kemik büyümesi için gerekli olan D vitamini üretiminde önemli bir rol oynar. Ancak UV ışınlarına aşırı maruz kalma ( güneş ya da solaryum gibi yapay kaynaklardan) güneş yanığı cilt yaşlanmasının hızlanması ve deri kanserlerinin farklı tipleri ile yakından ilişkilidir.
Deri kanserlerinin %50-90’ı aşırı dozda UV ışınlarına maruz kalınması sonucu oluşur. Uluslararası Kanser Araştırma Kurumu (IARC) her yıl Dünya çapında 200. 000 melanom ve 46.000 melanom ilişkili ölüm kaydedildiğini bildirilmiştir. Buna ek olarak 2.8 milyon skuamöz hücreli karsinom ve 10 milyon bazal hücreli karsinom olgusu aşırı UV radyasyon ile ilişkilendirilmiştir.

Aşırı UV radyasyona maruz kalmanın bağışıklık sisteminin etkinliğinin azalması katarakt ve diğer göz hastalıkları ile bağlantılı olduğu da bilinmektedir.

Uluslararası Kanser Kontrol örgütü (UICC) Dünya Kanser Örgütü’nün “INTERSUN Programı’nın” etkin bir şekilde uygulanması ile UV ışınlarının etkilerine karşı sert tedbirler uygulanmasını savunmaktadır.

Kavrulmadan güneşin keyfini çıkarın: “Solaryum” ve “Aşırı güneşe maruz kalmaktan” kaçının. Etkili bir kanser önleme yöntemi olarak güneş koruma faktörlü ürünler ve koruyucu giysiler kullanmayı unutmayın.


Fiziksel Aktivite
Sağlıklı beslenme ve düzenli fiziksel aktivite sağlıklı bir yaşam sürdürmek için büyük önem taşımaktadır.

Sağlıksız beslenme ve fiziksel aktivite eksikliği hipertansiyon hiperglisemi anormal kan lipitleri ve aşırı kilo/obezite gibi bir dizi rahatsızlığın gelişiminde çok önemli risk faktörleridir.

Dünya nüfusunda yaklaşık 1.6 milyar yetişkin aşırı kilolu en az 400 milyon yetişkin ise klinik olarak obez kabul edilmektedir (2005 verileri). 2015 yılına kadar bu verilerin 2.3 milyar ve >700 milyona yükselmesi bekleniyor.

Obezitenin kalp damar hastalıkları diyabet ve kas-iskelet bozuklukları gibi yaygın sağlık sorunları yarattığı artık tüm dünyada bilinmektedir. Ayrıca obezite ve fiziksel aktivite eksikliği birçok majör kanser türünün % 20-30 (kolon menopoz sonrası meme endometrium böbrek ve yemek borusu kanserleri) sorumlusu olabilir. Bazı çalışmalarda obezite ile safra kesesi yumurtalık ve pankreas kanseri arasında bağlantı olduğu bildirilmiştir.

Aşırı kilo alımının önlenmesi pek çok kanser türüne yakalanma riskini azaltabilir. Bu nedenle aşırı kiloyu ve obeziteyi önlemek için sağlıklı bir yeme alışkanlığı ile fiziksel aktivite düzeni oluşturulması tavsiye edilir. Zaten kilo fazlası olanlar ve obezlerde düşük kalorili beslenme ve egzersizden kilo alımlarını kontrol edebilirler kilo verebilirler. Sadece% 5-10 arası bir kilo kaybı bile vücudumuzun sağlıklı olması açısından ciddi faydalar sağlayabilir. Bu konuda hükümetler uluslararası kuruluşlar sivil toplum örgütleri gibi kurum ve kuruluşlar sağlıklı ortamlar yaratma ve sağlıklı beslenme seçenekleri ile insanların kolayca ulaşabileceği uygun spor merkezleri oluşturma konusunda işbirliği yapmalıdır.

Dünya Kanser Kontrol Örgütü (UICC) Dünya Kanser Kontrol Örgütü’nün Beslenme Fiziksel aktivite ve sağlık konusundaki küresel Stratejisinin etkin bir şekilde uygulanması sayesinde obezite ve fiziksel hareketsizliğe karşı tedbirler uygulanmasını desteklemektedir..


Aktif olun hareket edin:

Günde sadece 30 dakikalık fiziksel aktivite kanser riskini azaltmak için önemlidir. Okul çağındaki çocuklar ve gençler için günlük fiziksel aktivitenin en az 60 dakika olması fark edilir sağlık avantajları yaratcaktır.


Çevresel Kanserojenler
Çeşitli çevresel faktörler insan sağlığı için ciddi bir risk oluşturabilir. Belli çevresel ve mesleksel kirleticilere maruz kalınmasının kansere yakalanma riskini arttıdığını gösteren çok sayıda kanıt vardır.
Bunlara örnek olarak (ki bunlarla sınırlı değildir) aşağıdakileri sıralayabiliriz:

İçme suyu’nun kirlenmesi
Su yaşamı sürdürebilmek için gereklidir. Düşük su kalitesi insan sağlığı için büyük tehdit oluşturur. 2004 yılı verilerine göre ishalli hastalıklar her yıl tek başına 1.8 milyon ölüm vakasından sorumludur. Çeşitli mikrobiyal kimyasal ve radyolojik faktörler (radon gibi doğal radyonüklidler) su kalitesinin düşmesinde rol oynamaktadır.

Hava Kirliliği
Kirli hava her yıl dünya çapında tahmini 31 milyon ölüm olayından sorumludur. Hava kirletici etmenler ile solunum yolu enfeksiyonları kalp damar hastalıkları akciğer kanseri ve diğer başka hastalıklar arasında bir dizi bağlantı bulunmaktadır.

Kimyasal maddeler (asbest gibi)
Asbest maruziyeti çoğunlukla çalışma ortamında bulunan asbest liflerinin solunması yoluyla gerçekleşir ama aynı zamanda asbest içeren binalarda ve evlerde asbest fabrikalarınında asbestli havanın solunması ile de olur. Bugün dünya üzerinde yaklaşık 125 milyon kişi işyerlerinde asbeste maruz kalmaktadır. Asbest solunması akciğer kanseri mezotelyoma gırtak yumurtalık kanserlerine ve asbestosis’e (akciğer fibrozis) neden olur. 2004 yılında iş yerinde maruz kalınan asbest ile ilişkili akciğer kanseri mezotelyoma ve asbetosis hastalıklarından 107.000’i ölümle sonuçlandı. Bunun yanı sıra mesleki maruziyet dışında asbestle ilgili her yıl birkaç bin ölüm vakası gerçekleşmektedir.

Gıda kimyasalları (dioksin gibi)
Dioksin ve dioksin benzeri maddelerin insanın gelişimsel ve nörogelişimsel tiroid ve steroid hormonları ile üreme gibi pek çok vücut fonksiyonu üzerinde birtakım toksik etkilerine neden olmaktadır.

Iyonlaştırıcı radon radyasyonu
Radon yeraltı ve yerüstü sulardan yayılan çevresel radyoaktiviteye en önemli kaynak olduğunu kabul ettiğimiz bir doğal gaz türüdür. Açık havada genellikle oldukça düşük konsantrasyonda bulunurken evlerde daha yüksek düzeylere ulaşabilrmektedir. Radon maruziyeti sigaradan sonra akciğer kanserinin ikinci önde gelen nedenidir. ABD'de yıllık toplam 160.000’i bulan akciğer kanseri ölümlerinden yaklaşık 21.000’i radon radyasyonu ile ilişkilidir (US EPA 2003).Ne Yapılabilir?
Hükümetler ve sağlık kuruluşları Bildirgeyi desteklemek için neler yapabilir?

• Bildirgeyi destekleyici çalışmalar yürüten ulusal çalışma grupları oluşturmak.
• Daha iyi tanımlanmış ihtiyaçlar ve hedeflere yönelik bölgesel ve ulusal çerçeve bildirgeler geliştirmek
• 11 hedefin gerçekleştirilmesine destekleyen ulusal kanser kontrol planlanları geliştirmek
• Etkin kanser kayıt ve izleme sistemleri geliştirmek.
• Sağlık politikaları ve mevzuatlarda yapılacak değişiklikler ile mevcut 11 hedefe yönelik planları ve kanser kontrol çalışmalarını desteklemek.

Bireyler ve örgütler Bildirgeyi desteklemek için neler yapabilir?

• Bildirgeyi imzalamak
• Bildirge taraftarıolmak
• Diğer bireyler ve örgütleri bildirgeyi onaylaması için teşvik etmek.
• Yerel ve ulusal medyanın konuyu gündeme getirmesini sağlamak
• Bildirgeye odaklanmış kampanyalar geliştirmek.
• Bildirgenin çeşitli dillerde çevirisinin yapılmasını sağlamak.Bilgi almak kişisel risk faktörlerini ortadan kaldırmak veya çabalarımıza destek vermek için bu web sitesinde gerekli tüm bilgileri bulabilirsiniz. Bütün bunlar hayat kurtarıcıdır!Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]