Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Dar sutyen meme kanseri yapar mı?  Dar sutyen meme kanseri yapar mı?

  Estetik cerrah Op. Dr. Ziya Şaylan'ın kadınların kullandığı sutyenin meme kanserine neden olduğunu açıklaması tartışma yarattı. Dar sutyen kullanımı meme kanseri yapar mı?

  Tülay Şubatlı'nın haberi

  Sutyenin çok sıkı ve dar olması halinde toksinlerin boşalmasını engellediğini ve lenf bezlerine gidemediğini ifade eden Dr. Şaylan'a göre bu durumdaki bir kadın meme kanseri olabiliyor. Fiji Adaları'ndaki kadınların sutyen giymediğine de dikkat çeken Şaylan meme kanserinin bu ülkede Amerika'dan 14 defa daha az görüldüğünü dile getirdi. İşte bu açıklama tıp çevrelerinde tepkiyle karşılandı. Kimi uzmanlar meme kanseri ile sutyen arasında böyle bir ilişki olduğunu ortaya koyan bilimsel çalışma olmadığına dikkat çekerken daha da ileri giderek bunun bir 'hurafe' olduğunu söyleyenler de oldu.

  'Sıkı ve dar sutyenler kanseri artırıyor'
  Op. Dr. Ziya ŞAYLAN:

  AMERİKA'da best seller olan kitaplar ve bilimsel yayınlar sutyenin meme kanseri riskini artırdığını ortaya koyuyor. Bir antropolog olan Sidney Ross Singer adlı yazarın kitabındaki araştırmaya göre sıkı ve dar sutyenler kanser riskini artırıyor. Moda olan ve memeleri yukarı iten sutyenler koltuk altlarını sıkıyor. Bu nedenle toksik tablo ortaya çıkıyor. Her dokunun atıkları vardır. Koltuk altlarını sıkılaştırdığınızda kimyasal atıklar atılamıyor ve kansarojen etkisi gösteriyor. Kendi kendilerini zehirliyorlar. Kanser bir bağışıklık sistemi hastalığıdır. Bağışıklığınızı bozmazsanız kanser olmazsınız. Sutyen takmayan toplumlarda kanser daha az görülüyor. Sutyen kullanıldığında göğüs adaleleri de zayıflıyor. Zaten kadınların yüzde 46'sı yanlış sutyen kullanıyor. Zamanla göğüsler büyür ya da küçülür. Örneğin âdet dönemlerinde memeler daha büyük diğer günler ise daha küçük olur.

  'Fijili kadınlar stressiz daha az kanser oluyor'
  Şişli Florence Nightingale Hast. Meme Sağlığı Mer. Dir. Prof. Dr. Vahit ÖZMEN:

  HEKİMLER sutyeni memenin sarkmasını önlemek için tavsiye eder. Meme ameliyatlarından sonra da meme içindeki kanamaları önlemek için sutyen kullanmalarını tavsiye ederiz. Fiji Adaları ile Amerika'yı karşılaştırmak mümkün değil. Çünkü Amerika'da risk faktörleri yüksek. Amerikan kadınının yaşam tarzı geç doğum yapması erken âdet görmesi beslenme alışkanlıkları ös******in doğum kontrol hapı olarak kullanılması meme kanserinin daha sık görülmesine neden olur. Fiji Adaları'nda ise stresin az olması daha erken doğum yapılması halkın doğal beslenmesi gibi etkenler meme kanseri riskini azaltmaktadır. Ayrıca sutyen kullanımı toksin atımını etkilemez. Meme kanserinin ös******le ilgisi vardır.

  'Bu bir hurafe bilimsel yanı yok'
  Türk Jinekoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. İsmail Mete İTİL:

  KANITA dayalı olarak sutyenin kansere neden olduğuna ilişkin bir şey söylemek mümkün değil. "Sıkı sutyen kanser yapar" diye bilimsel bir veri ya da hedef-sonuç ilişkisi içinde ortaya konmuş bilimsel bir veri ortada yok. Birtakım şüpheleri ya da teorik düşünceleri bilimsel veri olarak "Mutlaka böyledir" diye ortaya koymak halkta endişeyi artırmaktan başka bir sonuca ulaşmaz. Bu bir hurafe ve kanıta dayalı bilimsel yanı yok. Gece-gündüz 24 saat sutyen takılabilir. Kanser yapıyor gibi bir etkiden bahsetmek mümkün değil. Her halk arasında konuşulan bir şey de bilimsel gerçek değildir. Eskiden kundak vardı çocuklarda kalça çıkığı arttı. Bu da halk arasında yapılan her şeyin doğru olduğunu göstermiyor.

  'Memeden toksin atılımı yoktur'
  Prof. Dr. Cihan YILDIRIR:

  DAR sutyenin meme kanserine neden olduğuna ilişkin dünyada yapılmış öyle bir çalışma yok. Biz hastalarımıza hatta fibrokistik hastalarımıza "Memelerinizi dik tutucu sutyenler kullanın" deriz ağrı olmasın diye. Memeden toksin mi atılıyorki sutyenin toksinleri engellediğini söylemiş. Vücuttan toksin atım yeri karaciğerdir. Toksin niye lenf sistemine gitsin? Toksinler ter yağ bezleri ile atılır. Yediğimiz gıdaların atıkları karaciğere gider bir kısmı elimine edilir bir kısmı da atılır. Lenf sisteminde her türlü kanser yayılır.

  'Sıkı sutyen lenf dolaşımını etkilemez'
  Prof. Dr. Cihan URAS:

  BİLİMSEL platformlarda sıkı sutyenlerin kanseri artırıcı etki yaptığı şeklinde bilimsel bir dayanak yok. Kanserle sutyen arasında direkt bir bağ olduğunu düşünmüyorum. Fiji Adaları'nda kanserin düşük oranda görülmesinin sebebi orada bir sürü çevresel faktörler söz konusu olmasındandır. Çocuk yapma yaşları çocuk doğurma sayıları ve beslenme alışkanlıkları etkilidir. Meme kanseri memenin dokusunda meydana geliyor. Kanser bir sürü etken nedeniyle oluşur. "Sutyen tipi meme kanserini tetikliyor" demek doğru bir yaklaşım değil. Sutyen çok sıksa zaten dolaşımı bozulur. Sutyenin sıkıysa kan ve lenf dolaşımına etkili olmaz. Dolaşımda sorunu olanlarda etkili olur ama lenf dolaşımında etkili olur direkt kansere yol açmaz. Antropolojiyle kanserin nedenleri saptanamaz.

  'Sutyen meme ağrılarına iyi geliyor'
  Prof. Dr. Teksen ÇAMLIBEL:

  BU bilgiyi literatürde hiç görmedim. Göğsünde kist olan ağrı çeken insanların sıkı sutyen giymelerini tavsiye ediyoruz. Sıkı sutyen dolaşımı olumlu etkiliyor. Kabul gören literatür budur. Sutyen memenin kist formasyonu nedeniyle şişliğe bağlı olan meme ağrılarına iyi geliyor.

  HABERTÜRK
  Bir Yastıkta Aşktaaa..Sonsuza Kadar...Ziyaretçilere, Gizli İçerik!

  Ziyaretçilere, Gizli İçerik!


 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Kadının gelişimi bağımsızlığı özgürlüğü kendisinden gelmelidir. İlk olarak kendisini bir obje değil bir kişilik olarak ortaya koymalıdır. İkincisi hayatını basit fakat zengin ve derin kılarak; kendi bedeni üzerinde başkalarının iddia ettiği tüm haklara karşı koymalı istemediği sürece çocuk yapmamalıZiyaretçilere, Gizli İçerik! tanrınınZiyaretçilere, Gizli İçerik! devletinZiyaretçilere, Gizli İçerik! kocasının ailesinin bir kulu olmaya karşı çıkmalıdır. Bu da hayatın tüm karmaşıklığını ve özünü anlamaya çalışarak yani kendini toplumun fikirlerinden ve yargılarından özgürleştirerek olur.

  Emma Goldman

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  sütyen meme ağrılarına iyi geliyorsa dar hiç bir şey yapmaz diye düşündüm gitti.
  bazen keşke hiç olmasaymış diyorum:anıl:
  Aşk Sancısı, Bunu Beğendi.

 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  erkeklere dar pantolon giymeyin prostat yapar derlerdı sımdıde.bayanlara dar sütyen takmayın diyolar.
  bol giyinelim (:
  Nezaketen Gülüşlerden
  İçim Sıkıldı
  Beeeee

 5. #5
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Bol giyince de sarkar diyorlar.

  Hay bu uzmanları.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş