Prostat Kanseri

Uyarıcı Belirtiler: idrara çıkmada zorluk; sırtın alt kısmında sürekli bir ağrı pelvis veya kasıkların üst kısmında sürekli ağri; idrarda kan.
Kanser Riski Faktörleri-. Yetmiş yaşın üzerinde olan erkeklerde daha fazla görülür.

Check-up Kuralları: Eğer kırk yaşın üzerinde iseniz periyodik tıbbi muayeneniz sırasında bir parmakla rektal muayeneden de geçmeniz gerekir. Lütfen dikkat her prostat bezi sorunu kanser değildir olacaktır diye bir kural yoktur. Yinede tüm erkekleri 50-60’lı yaşlarda yakalayacak olan sorun prostat sorunudur.

Cilt Kanseri


Uyarıcı Belirtilen Düzensiz sınırları olan küçük bir lezyon (yara bere) ve vücutta veya kol ve bacaklarda kırmızı beyaz mavi veya mavi-siyah lekeler; cildin herhangi bir yerinde rengi inci beyazından siyaha kadar değişen yumru veya lezyonlar; avuç içi ayak tabanı el ve ayak parmaklarının uç kısımlarında koyu renkli lezyonlar; güneşe maruz kalmış cilt üzerinde daha koyu renkli beneklerle birlikte geniş kahverengimsi lekeler; cildin herhangi bir yerinde kırmızımsı mor lekeler; ayak parmakları veya bacakta mor-kahverengi veya koyu mavi nodüller; yüz kulak veya boyunda inci gibi veya mumlu gibi yumru veya şişler- göğüs veya sırtta düz ten rengi veya kahverengi yara izine benzer lezyonlar; yüz kulaklar boyun eller veya kollarda pullu veya kabukla kaplı yüzeyi olan düz lezyon veya kırmızı nodul; herhangi bir bende görülen değişiklik veya iyileşmeyen bir yara.

Kanser Riski Faktörleri:
Kadın ve erkeklerde kızıl saç açık cilt rengi veya gözlerin mavi olması; çocuklukta ciddi güneş yanığı olması; ailenin geçmişinde doğum lekeleri veya benler (displastik nevüs doğumda mevcut ben oluşumu sendromu.)
Check-up Kuralları: Eğer yukarıda sıralanan uyarıcı belirtilere sahip herhangi bir cilt lezyo-nunuz varsa doktorunuza danışınız. Cilt kanserleri sıklıkla ve başarıyla tedavi edilebilen türlerin başında gelir.

Meme Kanseri


Uyarıcı Belirtiler: Memede herhangi bir sertlik veya kitle veya meme uçlarından gelen akıntı veya kan.

Kanser Riski Faktörleri: Meme kanseri genellikle elli yaşın üzerinde olan kadınlarda; hiç çocuğu olmamış kadınlarda ilk çocuklarını otuz yaşından sonra doğuran kadınlarda hiç emzirmemiş olan kadınlarda ideal ağırlıklarının yüzde 40 üzerinde olan kadınlar ile cinsel olgunluğa gecikmiş olarak gelen veya gecikmiş menapozu olan kadınlarda ve ailesinde (anne veya kızkardeşlerde) menapoz öncesi meme kanseri olayı olan kadınlarda ortaya çıkar.

Check-up Kuralları: Her kadın ayda bir defa göğüslerini dikkatlice muayene etmelidir.

Buna ek olarak yirmi ile kırk yaş arasında olan kadınların her üç yılda bir göğüslerini bir hekime muayene ettirmesi gerekir. Kırk yaşın üzerinde olan kadınların bu muayeneyi her yıl yaptırması gerekir.

Eğer kırk yaşın altındaysa-nız ailenin geçmişinde göğüs kanseri yoksa yüksek risk gruplarından birine girmiyorsunuz demektir ve mamografinin alınmasına gerek duyulmayabilir. Eğer kırk ile kırkdokuz yaşlan arasında iseniz herhangi bir belirti veya kitle yoksa ve ailenizde göğüs kanseri geçiren biri yoksa yalnızca basit bir mammogram yaptırın. Elli yaşından sonra mammogramı her yıl yaptırın. Eğer ailenizde göğüs kanseri varsa yaşınıza aldırmaksızın her yıl bir mammogram yaptırın.

Servikal (Rahim Boynu) Kanser

Uyarıcı Belirtiler:
Anormal vajinal kanama.
Kanser Riski Faktörleri: Genital (Cinsel) bölgelerde kabarcıklar oluşturan deri iltihaplan veya genital siğil enfeksiyonları- ergenlik çağına geldikten kısa bir süre sonra cinsel ilişkiye girme veya çok fazla cinsel ilişki partnerinin olması.

Check-up Kuralları:
Onsekiz yaşına gelen kadınların veya seksüel olarak aktif olanların her yıl Pap-smir testi yaptırması ve pelvik muayeneden geçmesi gerekir. Birbirini takip eden üç veya daha fazla normal sonuç veren yıllık muayenenin ardından doktorunuz Pap testinin daha az aralıklarla yapılmasına karar verebilir. Her koşulda kadınlar için senede bir jinekolojik muayene ve kontrol yapılması büyük önem taşır.

Endometrium (Rahim iç zarı) Kanseri

Uyarıcı Belirtiler:
Anormal vajinal kanama.
Kanser Riski Faktörleri: Geçmişte kısırlık olması veya yumurtlama olmaması; menapozun geç başlaması veya uzun süreli östrojen tedavisi vücutta aşırı yağlanma; çok fazla sigara içmek.

Check-up Kuralları:
Menapoza geldikten sonra geçmişinde kısırlık aşırı şişmanlık yumurtlayamama anormal rahim kanaması veya östrojen tedavisi olan kadınların endo-metriyal biyopsi yaptırmaları gerekir.

Tümörler:

Son derece geniş bir skalada ortaya çıkabildikleri için genel olarak incelemek isterim. Tümörler veya kistik oluşumlar her insanın vücudunda bulunur. Boyutları milimetreden 10-15 kimizaman daha büyük cm. Boyutlarına ulaşabilir. İki tip tümör vardır iyi huylu ve habis. İyi huylu tümörler sıklıkla görülür ve genelde insan sağlığı için bir tehlike arzetmezler. Kötü huylu tümörler ise son derece tehlikeli büyüme ve yayılmaya meyilli son derece ciddiye alınması gereken çoğu zaman cerrahi müdahaleyi gerektirirler. İkiye ayrılır Büyük ve küçük hücreli. Büyük hücreli tümörlerin gelişimi son derece yavaştır ve tedaviye olumlu karşılık verme yüzdeleri yüksek metastasa sebebiyet verme yüzdeleri ise düşüktür. Ancak küçük hücreli tümörler tam tersine son derece hızlı gelişir ve yayılırlar tedavi şansları düşüktür. Ne yazıkki Kanser vakalarında hasta genellikle ilk ortaya çıkan kanser tipinden değil metastasından kaybedilir. Tümörler neredeyse her organda görülebilirler.

Modern tıp kanserle tedavide çok yol almıştır ancak tedavi ile birlikte doğru beslenme stresten uzak kalma ve aile desteği hala tedavi başarısını arttıran en önemli etkenlerdir.. Bunun yanısıra günümüzde modern tıp kanser tedavisinde alternatif tıbbıda yardımcı olarak kullanmakta bir sakınca görmemekte hatta desteklemektedir. (Özel bitkiler gibi). Ancak bugün hekimler olarak bizler Kanseri önleminin tedaviden daha önemli olduğuna inanıyoruz. Basitçe daha az et ağırlıklı daha çok sebze ağırlıklı bir yeme alışkanlığı sigara içmekten ve içilen ortamlardan uzak durmak hormonlu gıdaları mümkün olduğunca tüketmemek alkol kullanımından fazla kahve tüketiminden uzak durmak sizleri kanserin etkilerinden koruyacaktır.