Türkiye'nin sıra dışı çocukları aranıyor
İstanbul Avrupa Yakası'ndaki 4-14 yaş arası üstün zekalı ve sıra dışı yeteneklere sahip çocuklar belirlenip eğitime tabi tutulacak.

Tüm Üstün Zekalılar Derneği (TÜZDER) tarafından hayata geçirilen "Geleceğimiz İçin Üstün Zekalıların Geleceği" projesi kapsamında İstanbul Avrupa Yakası'ndaki 4-14 yaş arası üstün zekalı ve sıra dışı yeteneklere sahip çocuklar belirlenip eğitime tabi tutulacak.

TÜZDER Başkanı Tunahan Coşkun projenin tanıtımı dolayısıyla İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi'ndeki basın toplantısında Türkiye'de üstün zekalı çocukların bazı dezavantajlara sahip olduğunu projeyle bunun önüne geçmeye çalıştıklarını söyledi.

"Sadece IQ seviyesi değil"
Projeyle Avrupa Yakası'nda tespit ettikleri 200 çocuğu hazır bulunan 3 merkezde eğitime alacaklarını anlatan Coşkun "Sadece IQ seviyesi yüksek değil yaratıcı zekaya sahip çocukların da seçilmesini sağlayan bir proje. Sıra dışı düşünme yönünde en iyi 200 çocuk seçildikten sonra başkanlığımızda İstanbul Teknik ve Yıldız Teknik üniversitelerinden değerli hocaların ilgili birimlerle ortak çalışmalarıyla 15 haftalık eğitime tabi tutulacak" dedi.

Coşkun bu çocukların genelde yalnız olduğunu dile getirerek şu bilgileri verdi: "300 kişilik okulda en fazla 4-5 kişi oluyor. Bunların beraber eğitim alması bir araya gelme şansı oldukça zor. Bu projeyle onları bir araya getirmiş oluyoruz. Bu çocukları okul ortamında zihnen doyuramıyoruz. Bu çocukların projenin ikinci aşamasında 21 farklı atölyedeki derslerde zihni doygunlukları sağlanmış olacak. Öğrenmeye karşı merakı yenilenmiş olacak. Üçüncü aşamada da beceri odaklı eğitim alacaklar. Buna uygun kurumlar seçildi eğitim için. Bu yerlerdeki atölye ortamında bu eğitimlerini alacaklar. Böylece dezavantajlı durumlarına bu sıkıntılarına çözüm üretmiş olacağız."

"Geleceğimiz için üstün zekaların geleceği" projesi
Tüm Üstün Zekalılar Derneği (TÜZDER) ile İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ortaklığıyla düzenlenen İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) Yaratıcı Endüstrilerin Geliştirilmesi Mali Destek Programı kapsamında desteklenen "Geleceğimiz İçin Üstün Zekalıların Geleceği" projesiyle İstanbul Avrupa Yakası'ndaki 4-14 yaş arası üstün zekalı ve sıra dışı yeteneklere sahip çocuklar belirlenecek.

Katılımcı öğrencilere ücretsiz grup testleri ve bireysel zeka testleri uygulanarak yüksek IQ'lu ve sıra dışı zekaya sahip 200 en iyi çocuk seçilecek. 1 Şubat'ta başlayacak tanılama işlemi 4 hafta devam edecek. Testler belirlenen merkezlerde uzmanlar ve çocuk psikologları tarafından uygulanacak.

Seçilen üstün zekalı ve sıra dışı çocuklar düşünme boyutlarını ve sosyal ilişkilerini geliştirecek olan Türkiye'nin ilk patentli gelişim atölyesinde 4 ay boyunca ücretsiz eğitim görme hakkı kazanacak.

Öğrencilere sıra dışı düşünme yeteneği kazandıran ve sosyal ilişkilerini güçlendiren atölye çalışmalarında 3D bilim görsel sanatlar sıra dışı düşünme robotik biyoteknoloji uzay ve gök bilimi hayal atölyesi zeka oyunları atölyesi eğitimleri verilecek. Her öğrenciye özel etkinlik dosyası oluşturularak program sonunda "Atölye Katılım Sertifikası" takdim edilecek.

Proje kapsamında aile ve öğretmenlere yönelik bilgilendirici seminerler düzenlenecek. Üniversite öğrencileri de küçük kardeşlerine mentörlük (koçluk) yapacak. Tamamen ücretsiz proje kapsamında ebeveynler ayrıca eğitimlerde bulunan TÜZDER'in gelişim psikologları ve gözetmen öğretmenlerinden çocukları hakkında gelişim raporu alabilecek.