Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Question Çocuklar Şiddeti Nereden Öğreniyor?

  BORKED  Çocuklar şiddeti nereden öğreniyor? Çocuklar doğuştan şiddet eğilimi ile mi dünyaya geliyor? Alberd Bandura 1960’ların başında yaptığı bobo bebek deneyi videosu burada.

  “Alberd Bandura 1960’ların başında Davranışcılığın bir versiyonunu geliştirdi; buna önce Sosyal Davranışçılık sonra da Sosyal Bilişsel Teori adı verildi. Bu teoriye göre davranışın ortaya çıkabilmesi için ille de doğrudan pekiştirilmesi gerekmez. Başkaları yalnızca gözlemleyerek ve başkalarının yaptıklarının sonuçlarını görerek de öğrenmek mümkündür. Bu ikinci elden öğrenmeye dolaylı öğrenme ya da Gözlem yoluyla öğrenme adı verilir.

  Bandura 1963’de yaptığı çok basit bir deneyde iki grup çocuk kullandı. Deney grubundaki çocuklar oyuncaklarla dolu bir odaya giren ve Bobo adındaki şişme bir oyuncak bebeğe şiddetle kötü davranan bir erişkini izlediler. Kontrol grubundaki çocuklar ise bu bebekle güzel güzel oynayan bir erişkini izlediler. Daha sonra çocuklar teker teker oyun odasına yalnız başlarına bırakıldı ve filme kaydedildi.

  Doğrudan hiçbir teşvikte bulunulmadığı halde Deney Grubu Kontrol Grubundan anlamlı düzeyde dahasaldırgan davranışlarda bulundu. Buradan belirli bir pekiştirici olmadan dahi çocukların bir modelin davranışını kendilerinden taklit ettikleri sonucuna varmak mümkündür.”

  Aslında bu deney çocukların şiddeti belirli bir şekilde taklit ettiklerini kanıtlayan ilk deneydir.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Aynen katılıyorum. Çocuk o davranışı yapmıyorsa öğrenmediği anlamına gelmiyor.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş